Hajhullás

Hajhullás okai és kezelése természetes gyógymódokkal házilag

Hajhullás okai és kezelése házilag

A hajhullás bizonyos mértékig normális. A régebbi hajszálak kihullása és az újabbak megjelenése normál körülmények között egyensúlyban van. Tehát nagyjából annyi új hajszálunk nő, mint amennyi kihullik. Rendellenesnek akkor számít, ha túlzott mértékű, (pl. csomókban hullik a hajunk) és az új hajszálak növekedése lelassul, vagy egyáltalán nem is nő új. Ezt persze már csak többnyire akkor észleljük, amikor kopasz foltok jelennek meg a fejünkön. Érdemes már a túlzott hajhullás észlelésekor foglalkozni a dologgal.

A kopaszodás a hajhullás és a hajképződés megbomlott egyensúlyának elkerülhetetlen következménye.

Hajhullás elleni hajápolók a webáruházban>>>

 

Hajhullás okai nőknél

Hajhullás okai nőknélA hajhullás napjainkban minden harmadik nőnél jelentkezik. Régen ez nem így volt. A tendencia az 50-es években kezdődött és azóta fokozódik. A hajhullásnak számos oka lehet, ezek közül leggyakoribb a hormonális probléma, egyes gyógyszerek (pl. vérhígítók, fogamzásgátló tabletták, koleszterin csökkentő gyógyszerek) szedése. A hajhullásban szenvedő nők drasztikus számának növekedése azonban leginkább a szintetikus, vegyszeres hajszépítő szerek elterjedtebb használatával hozható összefüggésbe.

 

 

Hajhullás okai férfiaknál

Hajhullás és kopaszodás okai férfiaknálA hagyományos felfogás szerint a férfiak kopaszodásának fő előidézői: a kor, az örökletes hajlam és a nemi hormonok. Sokáig nem tudták, milyen úton vezetnek el ezek a tényezők a kopaszodáshoz. Egy svéd orvos, bizonyos dr. Lars Engstrand találta meg rá a választ. A hajas fejbőr a fiatal férfiaknál és nőknél puha és rugalmas. A nőknél az is marad. A férfiak másodlagos nemi jellegeiért felelős hormonok hatására azonban a fejbőr vékony hártyája megvastagszik. Emiatt a fejbőr vérkeringése romlik, így a hajhagymák vérrel és tápanyagokkal való ellátása elégtelenné válik. Ennek következtében hosszú évek alatt a hajhagymák végül elsorvadnak és elpusztulnak. Megállapítható tehát, hogy a férfiak nemi jellegéből adódóan gyakoribb jelenség a kopaszodás.

 

Hajhullás egyéb okai

Sokszor teszik felelőssé a genetikát a kopaszodásért, főleg férfiak esetében. Ha valakinek a felmenői között előfordult kopaszodás, akkor egyértelmű a diagnózis: „örököltem”. Ez azonban nem teljesen igaz. A genetika önmagában nem elegendő ahhoz, hogy kialakuljon a hajhiányos állapot. Ehhez a hormonális változásnak és egyéb más tényezőknek is fontos szerep jut.

A hajhullást előidézhetik:

- pajzsmirigy, vese, hypophyzis-, női hormonproblémák
- véralvadás gátló szerek szedése
- fogyókúrás gyógyszerek
- diéta (kevés vitamin bevitel), egyoldalú táplálkozás
- rossz vérkeringés
- alacsony vérnyomás
- fogamzás gátló tabletták szedése
- vitaminhiány
- gyulladás
- stressz
- vegyszeres, szintetikus hajápolók használata (különösen a hajfestékek!)

 

Mit tehetünk hajhullás ellen?

Mit tehetsz hajhullás ellenDerítsük ki, mi okozza!

Először is: tudjuk meg az okát! Amint észleljük, hogy a normálisnál több hajszálunk hullik ki egy-egy fésülködésnél vagy hajmosásnál, forduljunk orvoshoz, vagy hajgyógyász szakemberhez! Egy laborvizsgálattal könnyen és gyorsan fény deríthető arra, hogy van-e valamilyen betegség a háttérben (pl. egy gyulladás, pajzsmirigy betegség, stb.), esetleg a megváltozott hormonszint, vitaminhiány, vagy valamilyen gyógyszer váltja ki. Ha ezt kiderítjük, azonnal célzott kezelést kaphatunk, amely legtöbbször meg is oldja a problémát.

Ha a vérvétel nem mutat semmilyen komolyabb rendellenességet, akkor gyanakodhatunk a helytelen táplálkozásra, a túlzott stresszre, nem megfelelő kozmetikumok használatára, esetleg a fejbőr gombás betegségére is. Ezekben az esetekben mi magunk is sokat tehetünk hajhullás folyamatának visszafordítása érdekében.

 

A frizura is számít?

Igen! Londoni kutatók 95 kopaszodó nőt vontak vizsgálat alá, hogy kiderítsék a drasztikus hajhullásuk okát. Mint kiderült, 25 fiatal lánynál, akik rendszeresen lófarkat viseltek, a hajhullás a megcsavart hajszálak körüli bőrpírrel és hámlással kezdődött. Néhány hónap alatt a fejbőrnek azok a részei, ahol a hajszálak a legnagyobb igénybevételnek voltak kitéve, teljesen megkopaszodtak.

További 15 esetben a gyakori hajsütés, 3 esetben pedig a dauervíz volt a felelős a kopaszságért. Az okok megszüntetése után azonban a hölgyek haja visszanőtt.

Javaslat:

  • Ne viselj természetellenes, a hajat igénybe vevő frizurát!
  • Ne fogd túl szorosan össze a hajadat!
  • Pihentesd a fejbőrt és a hajszálakat úgy, hogy napközben többször rövidebb időre kiengeded a hajadat és átmasszírozod a fejbőrödet.
  • Ne viselj minden nap összefogott hajat!
  • Ne használj nejlonkefét, mert az tönkreteszi a törékeny hajszálakat és felsértheti a fejbőrt!

Hajhullás elleni hajápolók a webáruházban>>>

 

Hajhullásért felelős hajápolók

A hajviselet is követi a divatot, mi pedig természetünknél fogva szeretünk divatosak lenni, a kor előrehaladtával pedig fiatalosabbak maradni. A kozmetikai cégek ezt felismerve ma már nagyon széles választékát kínálják a hajfestékeknek, a különböző hajápolóknak és hajformázóknak. Csak győzzünk válogatni! De vajon jó az, amit kiválasztottunk?

A legnagyobb veszélyt a hajfestékek jelentik, amelyek kátrányszármazékokat, ammóniát, ólom és ezüst részecskéket is tartalmazhatnak. A kátrányszármazékok (pl. fenilén-diamin) erős allergiás reakciót válthatnak ki. Gyakran nem közvetlenül azon a területen, ahol érintkeznek a fejbőrrel. Felhalmozódva a szervezetben mindenféle gyulladásos reakciókat, kiütéseket, ekcémát okozhatnak.

Az ólom és az ezüst bekerülve a véráramba felhalmozódik a szervezetben és hosszú távon nagyon komoly egészségügyi problémákat okozhat.

A samponok és balzsamok sem kivételek. A PEG, SLS a két legveszélyesebb összetevő, melyek kiszárítják a fejbőrt, letisztítva annak természetes zsírrétegét. Így a fejbőrt sérülékennyé teszik, ami támadhatóvá válik a gombák és baktériumok számára. Számos ilyen eset vezet előbb korpásodáshoz vagy túlzott zsírosodáshoz, majd végül hajhulláshoz.

Nagyon sok hajlakk és hajhab is hasonlóan rossz hatású. Azért is veszélyesek, mert ezeket nem öblítjük le a használat után. Tehát ha a fejbőrre kerülnek, ott egész nap kifejtik károsító hatásukat. A fejbőrt kiszárítják, irritálhatják, és nem hagyják megfelelően lélegezni. Az oxigénhiány pedig a sejtek legfőbb károsítója. A hajhagymáknak is szükségük van a megfelelő oxigénellátottságra ahhoz, hogy szép és egészséges hajszálakat neveljenek. Ha nincs megfelelő oxigén, a hajhagymák elpusztulnak.

Javaslat:

  • Válts bio vagy natúr kozmetikumokra!
  • Keress olyan vegyszermentes hajápolókat, melyek a fejbőr és a haj számára regeneráló gyógynövény kivonatokat tartalmaznak.
  • Használd bátran a hajnövesztő gyógynövényeket! Ilyen a csalán, bojtorján és a nyírfalevél. Ezek olcsók, hatékonyak és otthon is könnyedén alkalmazhatók. Főzetüket használhatod a hajmosást követően öblítőként, de a samponodhoz is hozzá keverheted. Használhatod az alábbi gyógynövényes hajápoló receptet is.

 

Hajhullás elleni gyógynövény keverék:

Hozzávalók:

A szárított gyógynövényeket keverd össze, és egy liter vízzel forrázd le, majd hagyd állni legalább 20 percig. Ezzel a főzettel masszírozd át a fejbőrt hajmosás után. Egy héten legalább kétszer használd a hajnövesztő főzetet. Úgy célszerű, ha nem öblíted le! Ha teheted, a hajkezelés után hagyd természetes módon, a levegőn megszáradni a hajadat.

 

A haj táplálása

Az elégtelen táplálkozás is előidézheti a hajhagymák elhalását. Számos táplálkozáskutató, biokémikus és endokrinológus azt vallja, hogy a hajas fejbőr egészségi állapota, a hajhagymák vérellátása és a vér összetétele helyes táplálkozással lényegesen javítható.

Több szakember is beszámolt arról, hogy helyes étrenddel a kezelésük alatt álló pácienseknek nemcsak a hajhullása állt meg, hanem a kihullott hajszálaik is újra nőttek.

Milyen élelmiszereket fogyasszunk ennek érdekében?

A szervezetünket el kell látnunk mindenfajta ásványi sóval, vitaminnal, aminosavval és enzimmel, amelyre szüksége van, mert bármelyik tápanyag hiánya kiválthatja a hajhullást és a kopaszodást.


Vitaminok a haj számára

Sörélesztő tabletta hajhullás ellenA hajhullást leggyakrabban a B-vitaminok, ezen belül is a B9-vitamin, azaz a folsav hiánya váltja ki. A B-vitaminok csoportjának minden tagja nélkülözhetetlen a haj növekedéséhez. Táplálják és erősítik a hajhagymákat, ezáltal megvédenek a hajhullástól, a korai őszüléstől és a korpásodástól is. Megfelelő B-vitamin bevitellel a hajhullás megállítható. Jó tudni, hogy a férfiaknak kétszer annyi B-vitaminra van szükségük, mint a nőknek. A hölgyeknek pedig a várandósság idején kell nagyobb bevitelt biztosítaniuk, elsősorban folsavból. A sörélesztő a nyers búzacsíra és a napraforgómag gazdag ezekben a vitaminokban.

Az E-vitamin szintén elengedhetetlen a haj számára. Az E-vitamin gyorsítja a hajnövekedést, fontos a bőr rugalmasságának megőrzéséhez is. Érdekessége, hogy mind belülről, mind kívülről ápolhatjuk vele a hajunkat. A növényi olajok nagyon sok természetes E-vitamint tartalmaznak. Ezeket salátákra öntve, vagy kúraszerűen magában is fogyaszthatjuk. Hajunkra és fejbőrünkre pedig pakolásként tehetjük. Legjobb E-vitamin források a lenmagolaj, jojoba olaj, búzacsíra olaj.

A növényi olajok egészségesebbé teszik a hajat és a fejbőrt. Ennek az a magyarázata, hogy nélkülözhetetlen telítetlen zsírsavaik táplálják a fejbőr faggyúmirigyeit. Állatkísérletben bizonyították, hogy a telítetlen zsírsavakat nélkülöző diétán tartott állatoknak néhány héten belül kihullott a szőrzetük.

 

Kosárba

Egyéb vitaminok:

A bőr és haj egészségét támogathatod még A- és C-vitaminnal. A halolaj és a sárgarépa jó A-vitamin források, C-vitaminban pedig a sötétebb színű gyümölcsök bővelkednek. Nyáron ezek fogyasztása nem probléma, télen érdemes étrend-kiegészítő formájában, kúraszerűen szedni.

 

Ásványi anyagok hajhullás ellen

A cinkhiány egyik tünete lehet a hajhullás, a hajszálak elvékonyodása és töredezése. A különféle olajos magvak és csírák szerencsére megfelelő mennyiségű cinket tartalmaznak. Fogyassz minél többet belőlük!

A jódhiány közvetve okozhat hajhullást. Az elégtelen jódbevitel csökkent pajzsmirigyműködést okozhat, aminek egyik velejárója lehet a hajvesztés. A tengeri halak és az algafélék rengeteg természetes jódot és ásványi anyagot tartalmaznak. Érdemes ezekhez fordulnod.

A tartós rézhiány szintén kopaszodáshoz vezet. A tengeri halak, az élesztő és a diófélék azonban megfelelő forrásai a réznek. Építsd be az étrendedbe!


Hajtápláló fehérjék

A hajszálak 98%-ban fehérjékből épülnek fel. Ezért nagyon fontos a megfelelő fehérje bevitel. A Kaliforniai Egyetemen végzett kutatás megállapította, hogy ha egy egészséges embertől megvonjuk a fehérjéket, a haja sorvadásnak indul és megfakul. Ezért veszélyesek a fehérjeszegény diéták, fogyókúrás étrendek. A fehérjék kapcsán általában az állati eredetű fehérjékre gondolunk. Azonban a növények is nagyon sok értékes fehérjét tartalmaznak, melyek a diétás étrendbe is jól beilleszthetőek, a szervezet számára pedig könnyebben feldolgozhatóak. A napraforgómag például sokkal több fehérjét tartalmaz, mint a hús. A lucerna is igen gazdag természetes fehérjékben. Ezeket fogyaszd nyersen napi rendszerességgel!

 

A fejbőr megfelelő vérellátása

A haj minőségének és növekedésének kulcsfontosságú kérdése a bevitt tápanyagok mellett, a fejbőr vérellátása. A fejbőr hajszálereiben áramló vér látja el ugyanis tápanyaggal a hajhagymákat. Ha a fejbőr vérkeringése rossz, a hajhagymák nem jutnak elegendő tápanyaghoz. Ezért előbb-utóbb elhalnak, a hajunk kihullik.

Mit tehetsz a fejbőröd jobb vérellátása érdekében?

  • Naponta többször masszírozd át ujjbegyeiddel a fejbőrödet! Hajmosáskor is szentelj néhány percet a fejbőröd átmasszírozására!
  • A nyak tornáztatása és a vállak átmasszírozása is jótékony. A lemerevedett vállizmok és nyakcsigolyák gátolják a fej megfelelő vérellátását. Ez nem csak a fejbőrnek árt, hanem fejfájáshoz, állandó fáradsághoz is vezethet.
  • Használj a fejbőr vérellátását élénkítő gyógynövény kivonatokat. Ilyen pl. a rozmaring és a csalán. Ezek főzetét teheted a samponodba is, de külön öblítőként is használhatod.

Hajhullás elleni hajápolók a webáruházban>>>

 

Természetes pakolások hajhullás ellen

Koffein a hajnak: a magas antioxidáns- és koffeintartalmának köszönhetően a kávé tökéletes gyógyír a hajgyökereknek. Főzz egy liter vízbe 3 evőkanál kávét, majd hagyd kihűlni, és szűrd le. A kapott folyadékkal itasd át a hajad és a fejbőrödet. Hagyd hatni kb. 30 percig, aztán moss a szokásos módon hajat (lehetőleg vegyszer mentes hajsampont használva.)

Citromos-tejszínes pakolás: egy fél citrom levét keverj össze ugyanannyi tejszínnel (kb. egy evőkanál), és 6-8 csepp mandulaolajjal. Hajmosás után dörzsöld bele a hajadba és a fejbőrödbe. Fél órán át hagyd hatni, majd öblítsd le alaposan. Hihetetlenül jó korpásodásra és hajnövekedésre.

Ginzeng kivonat: a ginzeng önmagában egy kiváló hajápoló, mivel nemcsak a gyökereket, hanem a hajszálak szerkezetét is erősíti. Fokozza a vérkeringést, és eltávolítja a toxinokat. Vigyél a fejbőrödre a készítményből, és masszírozd alaposan bele. Fél órányi hatóidő után mosd le, és ismételd meg a kezelést következő alkalommal is. A Dr. Chen Ginseng Royal Jelly kivonatot is használhatod erre a célra. Minden ampulla 10 ml-es, hajhossztól függően 1-2 ampulla szükséges egy kezeléshez. 

Dr. Chen Ginsen Royal Jelly ampulla hajhullás ellen

Kosárba

Diófalevélből készült tea: a gyógynövényekből készült főzetek, teák csodákra képesek. Az egyik legismertebb ilyen gyógyhatású tea a diófa leveléből készül, de használhatod a csalán és a homoktövis teáját is. A diófalevélt tea erősíti a hajhagymákat, korpásodás ellen is hatékony, mivel erős gombaölő.

Diófalevél-tea elkészítése: egy púpozott kanál szárított diófalevélre önts 1/4 liter forró vizet, majd 20 percig hagyd állni. Ezután szűrd le, majd a megmosott, még vizes hajra vidd fel úgy, hogy közben a fejbőrödbe is jól belemasszírozod. Hagyd hatni egy kis ideig, majd mosd le. A kellő hatás elérése érdekében több héten át hetente többször végezd el a műveletet.
 

Ricinusolaj: ez egy igencsak hatásos természetes szer, ha egészséges, dús és erős hajat szeretnél. Ha huzamosabb ideig használod, csodákat művelhet: segít a haj növekedésében, vastagítja a hajszálat, megelőzi a rongálódását és fényes külsőt kölcsönöz a hajszálaknak. Ha helyesen alkalmazod, hatása már a második-harmadik kezelésnél látható.

A ricinusolajat a száraz hajra kell felvinni, a hajtövekre, majd lassú masszírozással bemasszírozzuk a fejbe. A bemasszírozás után hajunkat csavarjuk törülközőbe és hagyjuk hatni 20-30 percig, majd ezután samponnal mossuk jól át, amíg az olajat teljesen lemostuk.

Kipróbálhatod az Aromax Ricinusolaj hajpakolást is, amely a jobb hatás érdekében argánolajat is tartalmaz.

Aromax Ricinusolaj hajpakolás hajhullás ellen

Kosárba

Stressz és a hajhullás

A stressz ugyanúgy kihat a hajunk állapotára, mint szervezetünk egészére. Az úgy nevezett stresszhelyzetben a szervezetünkben kialakuló stresszválasz sok funkciót blokkol. A stresszválasz normális esetben ugyanis az életünk megmentésére szolgál, ezért a szervezet minden olyan folyamatot lelassít, vagy megbénít átmenetileg, ami nem létfontosságú a megmenekülésünk szempontjából. Természetesen ezek közé tartozik a hajnövekedés is. Emiatt a hajunk tápanyag ellátása és a hajnövekedés folyamata kikapcsolódik stresszhatás alatt. Ha túl sokszor kerülünk stresszhelyzetbe, akkor ennek végzetes következményei lehetnek hajunk állapotára nézve. A haj tápanyagok hiányában nem nő tovább, rosszabb esetben a hajhagymák elsorvadnak, és végül a hajunk kihullik.

Sajnos a stresszt, bármennyire szeretnénk is, nem mindig tudjuk kiiktatni az életünkből. Ezért főleg a munkahelyi elvárások a felelősek. Szabadidődben viszont érdemes többet relaxálnod, sportolnod, jógáznod. Ezek mind segítenek visszaállítani a lelki és testi nyugalmadat, ezzel együtt a normál élettani funkcióidat, valamint feldolgozni a napközben téged ért stresszt.

A stressz feloldásával pihentetőbb az alvás is. Ha nem alszol eleget, nem tud regenerálódni a szervezeted, így sem a bőrsejtjeid, sem a hajszálaid nem tudnak megújulni. Számos gyógynövény is segíthet a pihentető alvásban és a stressz feloldásában. Ilyen pl. a valeriana, citromfű, orbáncfű, levendula. Ezeket tea, tinktúra vagy kapszula formájában is alkalmazhatod.

Hajhullás elleni vitaminok, samponok, pakolások

 

 

Szöllősi Adrienn

 


Kapcsolódó cikkek

Tartalomhoz tartozó címkék: Így gyógyulhatsz