E-vitamin – a szépség vitaminja
Az E-vitamin (tokoferol) zsírban oldódó vitamin, ezért joggal gondolhatjuk, hogy a szervezet jól tudja raktározni. Azonban ez nem így van. A szervezetbe kerülő E-vitamin mintegy 60-70%-a kiürül a széklettel. Éppen ezért fontos a folyamatos pótlása megfelelő étrenddel, ha szükséges, akkor étrend-kiegészítő formájában is.
Az E-vitamin hatása
Az E-vitamin rendkívül jó antioxidáns. Kozmetikai termékekben és étrend-kiegészítőkben is használják természetes tartósítószerként, mivel képes hosszú ideig meggátolni az avasodást. A szervezetben fellép a szabadgyökök ellen, sőt, védi az A-vitamint és a többszörösen telítetlen zsírsavakat is az oxidációtól. Egyetlen E-vitamin molekula 200 telítetlen zsírsav molekulát képes megvédeni az oxidációtól! E-vitamin hatására javul az A-vitamin ellátottság is.
Részt vesz a szervezet fehérje-, szénhidrát-, és zsíranyagcseréjében, valamint a folyadékháztartásban. Javítja a sejtek regenerációs folyamatát, ezért különösen hasznos betegség után, legyengült állapotban.
E-vitamin a szívnek
Antioxidáns hatása miatt javasolt a fogyasztása szívbetegeknek. Megelőzhető vele az érelmeszesedés, rugalmasan tartja az érfalakat. Ezzel számos szív- és érrendszeri betegség elkerülhető. A szívroham után közvetlenül beadott E-vitamin megóvhatja a szívizmot a további károsodástól.
Jó értágító, csökkenti a vérnyomást és vizelethajtó is. Gátolja a vérlemezkék összecsapódását, vagyis a vérrögképződést, ezzel véd a trombózis, a szívroham és a szélütés kialakulása ellen is.
Kedvező hatást gyakorol az idegrendszerre és a szexuális teljesítőképességre.
Erősíti az immunrendszert, különösen idősebb embereknek hasznos. Jó hatású tüdőbetegségek esetén, segítséget jelenthet Parkinson-kórosoknak, mivel enyhíti az izomrángásokat.
E-Vitamin kapszulák a webáruházban>>>
A szépség és a hosszú fiatalság vitaminja
Az egészséges és fiatalos bőr titka a megfelelő mennyiségű E-vitamin, amely növeli a bőr nedvességtartalmát, lágyságát és simaságát. A vízháztartás szabályozásával a bőr kevésbé ráncosodik, sokáig fiatalos maradhat. Ezen kívül fényvédő hatása is ismert, véd a káros sugaraktól. Fontos szerepe van a szabadgyökök kialakulásának megakadályozásában. Szabadgyökök a bőrben is keletkeznek ultraibolya sugárzás hatására, és károsítják a bőr szerkezetét. Részben ennek az eredménye a bőr öregedése és a bőrrák kialakulása is. Jó hatásúnak találták tág pórusú, mitesszeres bőr kezelésében. Nagy koncentrációban alkalmazva jó sejtvédő, vitalizáló hatású. Megfiatalítja a bőrt, regenerálja és fényessé teszi a hajat, megakadályozza a durva hegek képződését.
Az E-vitamin a haj legalapvetőbb vitaminja. Fokozza a haj növekedését és megakadályozza annak kihullását. Növeli a hajszálerek aktivitását a szervezetben, melyek szintén a haj növekedéséért felelősek. Fokozza a fejbőr vérkeringését, mely arra ösztönzi a hajat, hogy nőjön. E-vitaminnal jól kezelhető a száraz haj is.
Sportolóknak
Sportolóknak és testépítőknek többlet E-vitaminra van szükségük a megfelelő izomfejlődéshez. Javítja az izmok teljesítményét, késlelteti a kifáradásukat. Így nő a sportolók teljesítménye, az izmok jobban bírják a fokozott terhelést.
E-vitamin hiány
Az E-vitamin tartósan alacsony szintje izomsorvadást, izomrendszeri zavarokat, a vörösvértestek károsodását, vérszegénységet okozhat.
Hiánya férfiaknál terméketlenséget és a nemi aktivitás esetleges csökkenését okozhatja, nőknél pedig a terhesség károsodását, a magzat méhen belüli elhalását válthatja ki.
Hiánytünetek:
- kimerültség
- sérülékeny, száraz bőr
- fakó, fénytelen haj
- gyenge, töredező körmök
- lassú sebgyógyulás
- visszértágulat
- izomtónus-vesztés
- terméketlenség
E-vitamin pótlás
Mint minden vitaminnál, itt is a természetes pótlás a legfontosabb. Gondoskodj arról, hogy az alábbi élelmiszerek minél gyakrabban szerepeljenek étrendedben.
Az E-vitamin természetes forrásai:
- búzacsíra
- búzakorpa
- teljes gabona magvak
- szójabab
- növényi olajok
- brokkoli
- spenót
- kelbimbó
- tojás
- magolajok (pl. homoktövis magolaj, lenmag olaj, búzacsíra olaj)
E-vitamin készítmények: Ha sportolsz, esetleg valamilyen betegséged van, vagy nem tudod megfelelő mennyiségben fogyasztani az E-vitamin tartalmú élelmiszereket, akkor fontos lehet étrend-kiegészítő formájában történő bevitele. Azonban jó, ha tudod, hogy nem szabad folyamatosan szedni. Heti 2-3-szori szedése javasolt.
Az E-vitamin hatását erősíti, ha szelénnel együtt viszed be a szervezetbe, mert e két anyag szinergikus hatású. Hasznosulását segíti még a C-vitamin együttes szedése is. A szervetlen vassók viszont közömbösítik az E-vitamin hatását, ezért e kétféle készítményt legalább nyolc óra különbséggel vedd be. A szerves kötésű vaskészítményt viszont lehet E-vitaminnal együtt szedni.
Gátolják a felszívódását a koleszterinszint csökkentésére felírt kolesztiramin vagy kolesztipol tartalmú gyógyszerek, a margarinfélékben és félkész termékekben lévő transzzsírsavak, a fogamzásgátló tabletták és a nagy mennyiségben előforduló vas, mangán vagy réz a táplálékban vagy az egyidejűleg szedett multivitaminokban.
E-Vitamin kapszulák a webáruházban>>>
Az E-vitamin szükséges mennyisége
Az ajánlott napi E-vitamin-mennyiség nőknek 8 mg, férfiaknak 10 mg (ez 12-15 NE-nek felel meg). Bár ez az adag elegendő az E-vitamin hiány pótlására, sokak szerint a teljes antioxidáns hatás eléréséhez nagyobb mennyiségre van szükség. Az általános betegségmegelőzésre a legtöbb szakértő 250-500 mg E-vitamint ajánl tabletta vagy kapszula formájában.
Különösen ajánlott az E-vitamin pótlása dohányosoknak, időseknek, nehéz fizikai munkát végzőknek, sportolóknak, alkoholistáknak, fertőző, illetve anyagcsere-betegségben szenvedőknek, lábadozó betegeknek, valamint azoknak, akik speciális zsírszegény diétát tartanak.
Az E-vitaminnak nincsenek túladagolási tünetei, klinikai kísérletek során semmilyen mellékhatást nem tapasztaltak.
Szöllősi Adrienn
Felhasznált irodalom: Kürti Gábor Vitamin ABC