Veronikafű

Veronica officinalis

Orvosi Veronikafű gyógyhatásai

Népi elnevezései: dicsőfű, sarlófű, erdei zsálya, szigorál.

 

A Veronikafű jellemzői

Alul elágazó, érdes szőrű, kúszószárú, évelő növény, mely 30 cm magasra nő. Halványkék pártájú virágzata fürtös és a levél hónaljából ered. Hazánkban a hegyvidékeken, legelőkön és erdők szélén terem.

Herbája: virágzáskor gyűjtött föld feletti része

Gyűjtés: felső virágos hajtását június-július folyamán gyűjtik. Levele sok illóolajat tartalmaz.

A növény hatóanyagai: keserűanyag, glikozida (aukubin), szaponinok, flavonoid, csersav, illóolajok, cukor, gyanta.

Hatások: emésztést javító, hegképző, nyákoldó.

 

A Veronikafű gyógyászati felhasználása, gyógyhatásai

Belsőleg: Az erős elnyálkásodással jelentkező légzőszervi megbetegedéseknél rendelik a veronikafüvet, így asztma, tüdőkatarrus, rekedtség, köhögés és tüdősorvadás esetén.

A vizeletkiválasztó szervek megbetegedéseinél, mint a vizeleti homok, hólyagbetegség, vesefájdalmak esetében is használatos gyógyszer.

Rossz emésztés és vértolulás hatékony ellenszere is. Gyakori összetevője vérnyomáscsökkentő, emésztést javító, illetve máj- és epebántalmakra alkalmazott gyógyteáknak.

Külsőleg: A viszketéssel járó bőrbetegségek legrégebbi és egyik leghatékonyabb ellenszere, így például az időskori bőrviszketés esetén is alkalmazzák. Összehúzó és hegképző hatása miatt sebekre is ajánlják. Külsőleg borogatásként vagy bőrápoló krémekbe keverve alkalmazható.

Ha a veronikafű főzethez egy kevés timsót teszünk, kitűnő száj és toroköblítő szert kapunk.

Reumás- és köszvényes betegeknek érdemes egyszer kipróbálni a veronikatinktúrát bedörzsölésre. Ezt az alkoholos kivonatot belsőleg is fogyaszthatjuk: háromszor 15 cseppet teával vagy vízzel kell bevenni. Légcsőhurut, hörghurut ellen javasolt.

 

Elkészítése

Veronikafű tea: 1 teáskanál szárított veronikafüvet 2,5 dl forró vízzel leforrázunk, 5 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Naponta 1-2 bögrével szükség szerint fogyasztható.

Veronikafű tinktúra: Kétmaréknyi, apróra vágott veronikanövényt adjunk egy liter 38-40%-os pálinkához, majd két hétig érleljük meleg helyen: napon, tűzhely mellett vagy kemence közelében.

 

Kombinációk más gyógynövényekkel

 

Szöllősi Adrienn



Kapcsolódó cikkek

Tartalomhoz tartozó címkék: Gyógynövény lexikon