Vashiány, vaspótlás
A vas az élethez nélkülözhetetlen ásványi anyag. Vasra szükség van a hemoglobin, vagyis a vörösvértestek festékanyagának képződéséhez. Elengedhetetlen az izmok vörös festékanyagának (mioglobin) és bizonyos enzimeknek a keletkezéséhez. A szervezetben jelen lévő vastól függ, mennyi oxigén jut el az agyhoz, a szívhez, a májhoz, az izmokhoz és a többi szövethez. Szükség van rá a növekedési folyamatokban, fokozza az ellenálló képességet, a betegségekkel szemben. Elengedhetetlen a jó közérzethez, a megfelelő szellemi teljesítményhez, az egészséges bőrhöz.
Egészséges emberben a vas 70-80 százaléka "aktív vas", 20-30%-a raktározott vas, amelynek legnagyobb része a májban és a csontvelőben található. Ha azonban étkezéseink során nem veszünk magunkhoz folyamatosan kellő mennyiségű vasat, ezek a raktárak előbb vagy utóbb kimerülnek, ami enyhébb-súlyosabb következményekkel jár.
Vashiány tünetei
- Fáradékonyság, aluszékonyság
- szédülés
- sápadtság
- szellemi teljesítmény hanyatlása
- töredezett haj, hajhullás, korai őszülés
- repedezett körmök
- berepedő szájzug
- tartós és nagyfokú vashiány esetén vashiányos vérszegénység (anémia) alakulhat ki.
Vashiány tünetei gyermekeknél
- romlik a figyelem
- romlik az iskolai eredmény
- romlik az összpontosító és a koordinációs képesség
- csökken az intelligencia
- fáradság, aluszékonyság figyelhető meg
- romló memória
Mikor szükséges a vaspótlás?
- ha a vashiány tüneteit észleljük magunkon, de előtte mindenképpen célszerű szakorvost felkeresni!
- vashiányos vérszegénység esetén
- rendszeres sportolás, vagy nagyobb fizikai igénybevétel esetén, mert ilyenkor az izmok megfelelő működéséhez több vasra van szükség
- terhesség alatt, mert a kismamának megkétszereződik a vasigénye
- reumás betegségek, herpesz és gombás fertőzések esetén, mert ezekben a betegségekben romlik a vas hasznosulása
- gyulladásos megbetegedések esetén
- rendszeres kávé, vagy fekete tea fogyasztása esetén, mivel a bennük lévő csersav gátolja a vas felszívódását
- idősebb korban
- menstruáció idején, főként, ha erős a menstruációs vérzés
- egyoldalú táplálkozás, diéta esetén
- vegetáriánusoknak
Vas tabletták és szirupok a webáruházban>>
Mikor nem ajánlott a vaspótlás?
- Tartós székrekedés esetén ne szedjünk vastablettát. A vastabletták többnyire szervetlen vasat tartalmaznak, amelyek gyomor-bélrendszeri panaszokat okoznak, elsősorban székrekedést. Ezért a fennálló problémát tovább súlyosbíthatja a vastabletta szedése.
- Akut baktériumfertőzés esetén is ajánlatos felfüggeszteni a vas szedését, mivel a baktériumok ugyancsak vasat igényelnek a növekedésükhöz. A fertőzés leküzdése után folytatható a vaspótlás.
Hogyan pótolhatjuk a vasat?
Vastartalmú ételek
A vaspótlás legtermészetesebb módja, ha étrendünkbe rendszeresen beépítünk vastartalmú élelmiszereket. Ezekből legalább napi szinten fogyasszunk.
Vastartalmú élelmiszerek: Liszt, zabpehely, bab, spárga, dió, őszibarack, tojássárgája, vörös húsok, sertés- és marhamáj, szív, vese, nyers kagyló, algafélék, csalán, ribizli, vörös és kék színű gyümölcsök, vörösbor, sárgabarack, aszalt gyümölcsök, cékla.
Vastabletta
A vaspótlás legegyszerűbb módja. Vaskészítményekkel nagy mennyiségű vasat tudunk a szervezetbe juttatni, ami különösen fontos, ha vashiányban szenvedünk, vagy esetleg kisbabát várunk.
Jó azonban tudni, hogy a szervetlen kötésű vaskészítmények gyakran gyomor, bélrendszeri zavarokat okoznak (főként székrekedést), ezért előnyösebb a vasat szerves kötésben, kelát formájában magunkhoz venni. Tehát olyan étrend-kiegészítőt keressünk, amely szervetlen vasat és mellette a vas felszívódását segítő kiegészítő anyagokat és vitaminokat is tartalmaz.
Csökkentik a vas hasznosulását: a kávé, a fekete tea, a tojás fehérjéi és a teljes őrlésű búzában lévő fitátok. A túlzott kalciumbevitel is rontja a vas felvételét.
Segíti a vas felszívódását a szervezetben a vele együtt bevitt C-vitamin, folsav, réz, cink és bioflavonoidok.
Vas tabletták és szirupok a webáruházban>>
Mennyi vasat kell szedni naponta?
A szükséges vasmennyiség életkortól és nemtől függően eltérő. Gyermekeknél 7 hónapos kortól 13 éves korig 7-11 mg, tinédzser korban 15 mg. Egy felnőtt nőnek napi 18 mg, míg egy felnőtt férfinak csak napi 8 mg vasra van szüksége. Terhesség alatt a napi 27 mg vasbevitel megengedett.
A vas túlzott mennyiségben mérgező lehet! A felnőttek és a 14 év feletti fiatalok számára a még kárt nem okozó legnagyobb mennyiség, amit vasból magához egy nap, az 45 milligramm. A 14 év alatti gyermekeknél ez az érték maximum 40 milligramm lehet naponta.
A vas kölcsönhatása más gyógyszerekkel
A vas kölcsönhatásba léphet különböző gyógyszerekkel és más étrend-kiegészítőkkel. Ezek közé tartozik a savlekötők, a gyulladáscsökkentők, a fájdalomcsillapítók, az antibiotikumok, a kalcium és más étrend-kiegészítő. Minden esetben beszélj az orvosoddal, és mondd el neki, hogy rendszeresen, vagy alkalmanként milyen gyógyszert szedsz.
Túladagolható-e a vas?
Sajnos igen. A vas túladagolása az egyik leggyakoribb mérgezésfajta a gyermekek körében, amely végzetes is lehet. Gyermekek esetén ezért minden esetben gyermekorvossal előzetesen egyeztessünk!
A vastúladagolás jelei:
- súlyos hányás, hasmenés
- hasi görcsök
- sápadt vagy kékes bőr és körmök
- gyengeség
Felhasznált források:
Kürti Gábor – Vitamin ABC c. könyve,
www.kamaszpanasz.hu
Kapcsolódó cikkek