Kétségtelen, hogy a baba születésével sok öröm is költözik a családba. Azonban az újszülött gondozása - különösen az első gyermeknél - gyakran bizonyul kihívásnak. Főként a baba bőrének megfelelő ápolása tűnik nehéznek, mert az nagyon érzékeny. Ez sok odafigyelést igényel, annál is inkább, mivel a csecsemőkori helyes bőrápolás megalapozza, hogy nagyobb korában is egészséges bőre legyen gyermekünknek.
A legtöbb ember feltételezi, hogy a babák bőre sima, lágy és csodálatos babaillatú. Ez azonban nem mindig van így, mivel egyes babák bőre száraz, érzékeny és pikkelyes, valamint a szülést követően lehetnek elszíneződések is a baba bőrén. Ezek a nem kívánatos körülmények gyakoriak az újszülött időszakban. A jó hír az, hogy van néhány tipp, amellyel segíthetünk ezeken a problémákon és tökéletes ápolást biztosíthatunk kisbabánknak.
Gyengéd babaápolók
Összehasonlítva a felnőtt bőrrel, a baba bőre puhább és körülbelül 10-szer vékonyabb is. Érzékenysége miatt hajlamosabb a szárazságra, az allergiára és irritációra. Emiatt fontos a vegyi anyagoktól mentes, gyengéd babaápolók használata. A legideálisabbak a gyógynövényeket tartalmazó készítmények. Ehhez sokszor nem is kell drága pénzeket költenünk, elég ha, tartunk otthon a megfelelő gyógynövényekből egy-két zacskóval és ennek főzetét használjuk fel.
Gyógynövények a bababőr ápolásához
Az újszülöttet az első hetekben még nem szükséges fürdetni, elég lehet forralt vízzel vagy kamillateával lemosni. Később tehetünk a fürdővízbe egy kis zabpelyhet – ez segít a puha és illatos bébi bőr megőrzésében.
A kamillatea a kipirosodott, kisebesedett popsira is kiváló segítség lehet. Ugyanúgy, ahogy a levendula és a körömvirág tea vagy kivonat is. Ezeket a gyógynövényeket krémekbe és babaápolókba is beleteszik, mert biztonságosan alkalmazhatók már újszülött kortól is. Válassz olyan babápolókat, melyek tartalmazzák ezeket az értékes gyógynövényeket.
Természetes szappanok
A fürdetéshez kiváló alternatívát jelentenek a természetes szappanok, pl. az olíva, avokádó, körömvirág, levendula tartalmúak. Ezek nem szárítják ki a baba bőrét, kellemes illatukkal nyugtatólag hatnak a picire. Mosdatás közben pedig kifejtik bőrvédő, bőrnyugtató, gyulladáscsökkentő hatásukat.
Babaápoló olajok
A fürdetést követően célszerű növényi eredetű olajokat, masszázsolajokat használni, pl. édes mandula olaj, búzacsíra, szőlőmag, jojoba és kókusz olaj. Ez nem csupán a bőrápolást szolgálja. A babák életében nagyon fontos a fizikai kontaktus, az érintés, a beszéd, a simogatás – ezért érdemes külön programmá tenni babánk rendszeres, gyengéd átmasszírozását. Ha meg szeretnénk előzni a pelenka alatti bőr kisebesedését, pirosodását, a bőr kiszáradását, jó szolgálatot tehet a kókusz olaj, aloe kivonat, levendula, kamillavirág, Gyulladáscsökkentő hatásuk miatt is kiválóak.
Babaápoló olajok a webáruházban>>>
Popsikrémek
A popsikrémeknél különösen fontos odafigyelni az összetételre, mivel a végbélből rendkívül gyorsan szívódnak fel a hatóanyagok (ezért is hatékonyak a végbélkúpok). A vazelines, paraffinos popsikrémeket is kerüljük, mert ezek egyrészt kőolajszármazékok, másrészt pedig nem engedik levegőzni a baba bőrét, így az könnyen kipirosodik, ekcémás vagy kiütéses lesz.
Természetes popsikrémeket válasszunk, gyulladáscsökkentő, hámosító gyógynövényekkel: levendula, körömvirág, aloe vera. Ha más nincs, kiváló a seha vaj is erre a célra.
Popsikrémek a webáruházban>>>
Szöllősi Adrienn