A szemvidítófű, ez a kedves, fehér virágú gyógynövény, nem véletlenül kapta nevét. A népgyógyászatban ősidők óta használják mindenféle szembetegség kezelésére.
Szemvidítófű teák a webáruházban>>>
A szemvidítófű terápiás szempontból az egyik legértékesebb gyógynövény, ha a szemben túlerőltetés miatt kimerültség és érzékelési zavar lép fel. A szemvidítófű főzete külsőleg borogatásként használható fáradt szemek pihentetésére, megnyugtatására. A szemvidítófű jótékony összetevői a kötőhártyán át hatva felfrissülést eredményeznek.
A népi gyógyászatban szem árpa, kötőhártyagyulladás, szemhéjgyulladás, könnyzacskó gyulladásánál, szemfekélynél, szemgyengeségnél, vörösödéssel járó szemsérüléseknél, az írisz gyulladásánál, zöldhályognál és sok más panasznál kerül alkalmazásra a növény. Szemerősítőként a szemvidítófű az orvostudományban általánosan elismert, különösen szem-, kötőhártya- és szemhéjgyulladásnál.
A szemvidítófű sűríti a szemnyálkahártyát és csillapítja a kötőhártyagyulladást és a szemhéj gyulladását. Jó gyulladáscsökkentő hatása miatt alkalmazható még egyéb szem- középfül-, arc-, és orrüreggyulladás esetén is. A megszárított növényt tinktúrákban és homeopátiás készítményekben is használják.
Borogatás készítése szemvidítófűből
Forralj fel 3 dl vizet, szórj bele két-három teáskanál szemvidítófüvet. A forrázatot tíz perc után szűrd le, és hagyd kihűlni. Áztass bele két vattapamacsot, gézt, vagy tiszta vászondarabot, és helyezd őket a csukott szemhéjakra. Ismételd a műveletet naponta két-három alkalommal.
Ne feledd, hogy a kötőhártyagyulladást és a szem árpát baktériumok vagy vírusok okozzák, ezért a borogatást 15 perc után cseréld le, és semmiképp ne használd fel újra.
Mivel a baktériumok és vírusok csak a legyengült immunrendszert tudják megtámadni, ezért a szem gyulladásos betegségeinél is érdemes immunerősítő és gyulladáscsökkentő gyógynövényteákat inni kiegészítőként.
Készíts körömvirág, citromfű és apróbojtorján keverékéből teát. Mindegyik teafűből egy csapott teáskanálnyit tegyél egy bögrébe és forrázd le 3 dl vízzel. Leszűrve, mézzel ízesítve, langyosan kortyolgasd el. Legalább 2-3 bögrével igyál meg naponta belőle, amíg a fertőzés fennáll.
Szemvidítófű teák a webáruházban>>>
Érdekességek
A szemvidítófű latin neve Euphrasia rotskovianna Hayne. Az Euphrasia név a görög Euphrosyne szóból származik, ami boldogságot jelent. Az ókori görögök úgy vélték, hogy a növény nem csak a szemre van jó hatással, hanem a növényt használó személy jókedvű és boldog is lesz.
Népi nyelven szemüdvnek is nevezik ezt a kedves gyógynövényt, mely szintén utal a szembetegségekre gyakorolt jótékony hatására.
Szöllősi Adrienn