Szemvidítófű

Szemvidítófű

Euphrasia rotskoviana

Szemvidítófű gyógyhatásai, szemvidítófű tea elkészítése és alkalmazása

Népi elnevezései: szálkacsék, szemüdv

 

A Szemvidítófű jellemzői

A szemvidítófű a tátogatófélék családjába tartozó, egynyári növény. Hazánkban hegy- és dombvidékeken gyakori az előfordulása, de megtalálható kaszálókon, erdők szélén is. Kis méretű, 10-20 cm körülire nő meg. Ovális levelei fogas szélűek, fehér virágait hosszanti lila csíkok és sárga foltok díszítik. Június-augusztus során virágzik.

Herbája: föld feletti virágos rész

Gyűjtése: júniustól augusztus végéig

Hatóanyagai: illóolaj, zsíros olaj, keserű ananyag, cseranyag, fenolsav, kék színű festékanyag, aubukin, béta-karotin, cink, B-vitaminok, szelén, szilícium, vas

 Szemvidítófű teák a webáruházban>>>

 

A Szemvidítófű gyógyászati felhasználása, gyógyhatásai

Főzetét a népi gyógyászatban régóta alkalmazzák különféle szembetegségekre lemosó- és borogatószerként. Főként szemkötőhártya-gyulladásnál, heveny vagy krónikus szemhéjgyulladásnál. szem árpánál. Ezért is nevezik „szemvidítófűnek.” Nagyon hatásos, mert csökkenti a viszketést és a gyulladást, valamint a szem váladékozását.

Belsőleg különféle gyulladásokra javallt, de nátha, fejfájás, gyomor- vagy bélfekély, sárgaság, savtúltengés és étvágytalanság esetén is alkalmazzák. Gyomorerősítő és étvágyjavító hatású.

 

Elkészítése

Szemvidítófű tea belsőleges fogyasztásra: 1 csapott evőkanál szárított szemvidítófüvet leforrázunk 2,5 dl vízzel, majd lefedve 10 percig állni hagyjuk. Leszűrve, üresen vagy mézzel ízesítve fogyasztható. Napi ajánlott adagja 3 bögre.

Szemvidítófű főzet szemborogatáshoz: külsőleges alkalmazásához lehet erősebb főzetet készíteni, de a fenti főzet is hatékony. Ha erősebbet szeretnénk, akkor 1 evőkanál teafűhöz csak 1-1,5 dl vizet adjunk. Hagyjuk ázni 10-15 percig, majd szűrjük le. Borogatásnál várjuk meg, míg a főzet legalább szoba hőmérsékletűre hűl, mivel a gyulladásnak nem tesz jót a meleg.

 Szemvidítófű teák a webáruházban>>>

 

Kombinációk más gyógynövényekkel

Gyulladáscsökkentésre külsőleg és belsőleg alkalmazva is, kombinálhatjuk kamillavirággal és körömvirággal.

Gyomorerősítő, étvágyjavító hatását fokozhatjuk gyömbérrel vagy édeskömény-terméssel.

Gyomor- és nyombélfekély esetén kiegészíthetjük körömvirággal, cickafarkfűvel, orbáncfűvel.

szemviditofu-gyogyhatasa

 

 

  Szöllősi Adrienn


Kapcsolódó cikkek

Tartalomhoz tartozó címkék: Gyógynövény lexikon