A nyári melegben fokozódnak a visszeres panaszok, mint a nehézláb érzés, vádli dagadás, fájdalom és feszülés a lábszárban. A visszér tüneteinek enyhítésére egyre többen választanak természetes megoldásokat, gyógynövény tartalmú visszérkrémeket és érfalerősítő gyógynövény tablettákat, teákat. Jó tudni azonban, hogy a gyógynövények is kölcsönhatásba léphetnek bizonyos gyógyszerekkel, ezért belsőleges alkalmazásuknál körültekintően kell eljárni.
A visszér elleni természetes készítmények közül kiemelkedik a vadgesztenye, amely mind külsőleg, mind belsőleg hatékony a visszér és az aranyér tüneteinek enyhítésére. A magjából kivont eszcin nevű hatóanyag ugyanis csökkenti a hajszálerek áteresztő képességét és megszünteti a szövetekben felgyülemlő folyadék felhalmozódást, azaz elejét veszi az ödéma kialakulásának. Flavonoid tartalma gyulladásgátló hatású, mely kedvezően hat visszér gyulladás esetén.
Az eszkulin, amely egy kumarin származék, nagyobb arányban a kéregben található. Legfőbb hatása, hogy erősíti az érfalakat, csökkenti a hajszálerek áteresztő képességét és megakadályozza a vérrögképződést.
Szív- és érrendszeri problémák esetén, valamint bizonyos műtéteket követően a szakorvos gyakran rendel valamilyen vérhígító vagy véralvadásgátló gyógyszert. Ilyen típusú gyógyszerekkel a vadgesztenye készítmények egyidejű szedése tilos! A vadgesztenye kumarin tartalma szintén vérhígító hatású, ezért fokozza a vérzékenységet. Hatására a sérülés esetén a vérzés nehezen állítható el, kisebb ütésre vagy nyomásra is véraláfutások keletkezhetnek a bőrön, komolyabb sérülés esetén fennáll az elvérzés veszélye.
Milyen gyógynövényes készítmények ajánlottak?
Visszér esetén leginkább a vörösszőlő kivonatok javasoltak, melyek szintén érfalerősítő, antioxidáns és gyulladásgátló hatással bírnak. A vörös szőlőmagliszt és magőrlemények különféle ételek sűrítéséhez is felhasználható, de tehetjük müzlibe, kásába, joghurtba, így könnyedén a napi étkezésünk részévé tehetjük.
A vörösszőlő leve is ízletes és a nyári hőségben még hűsítő italt is készíthetünk belőle. Amellett, hogy érfalainkra nézve jótékony, a vörösszőlő leve kiváló vasforrás, vérképző hatású is. Mértékkel fogyasztva a vörösbor is jótékony az érfalak állapotára és a vérképzésben is segít.
A vadgesztenye kivonatait inkább külsőleg, krémek formájában alkalmazzuk, ha vérhígító gyógyszert szedünk.
Szöllősi Adrienn