Pecsétviaszgomba (Ganoderma)

Ganoderma lucidum

Ganoderma gomba hatása

Egyéb elnevezései: Ganoderma gomba, Lucid- tumov gomba, Reishi

 

A Pecsétviaszgomba jellemzői

A pecsétviaszgombát (Ganoderma lucidum), vagy ahogy Kínában hívják, a “halhatatlanság növényét”, gyógyhatása miatt széles körben alkalmazzák, és igen nagyra becsülik. Keleten az orvosok az egyik leghatásosabb erősítő szerként tartják számon.

A pecsétviaszgomba falakó parazita gombafaj, mely leginkább lombfákon él. Ez a gyógygomba előnyben részesíti a melegkedvelő tölgyeseket és a keményfás ligeterdőket. Tápnövényként elsősorban a tölgyet kedveli, de gyakran találkozunk vele fenyőféléken is.

A pecsétviaszgomba kemény termőtestű gombafaj, a kalap magassága 5-20 cm között változhat, amely egy – legtöbbször – oldalt fekvő tönkön ül. A gomba kalapja 1–3 cm vastag lehet, felszínét pedig eleinte sárgás, később vöröses, sötétedő viaszréteg fedi. A gomba széle fehér, a hátoldalán fehéres, likacsos réteg helyezkedik el, minden egyes milliméteren 4–5 pórussal.

Hatóanyag: adenozin, arginin, arzén, aszparaginsav, betain, bór, borneol, germánium, kolin, mannit, palmitinsav, poliszacharid, sztearinsav, C-vitamin

Ganoderma gyógygomba termékek a webáruházban>>>

 

A Pecsétviaszgomba gyógyászati felhasználása

A ganodermát Kelet–Ázsiában gyógyszerként alkalmazzák, elsősorban az immunrendszer és a máj erősítésére, illetve az anyagcsere-folyamatok felgyorsítására.

Kínában úgy tekintenek rá, mint a „gyógynövények királyára” és a hagyományos kínai orvoslásban gyógygombaként alkalmazzák.

Az utóbbi 20 évben rengeteg új tudományos közlemény jelent meg a ganoderma gyógyító hatásáról, többek között igazolttá vált a szív- és érrendszerre kifejtett kedvező hatása, az idegrendszeri nyugtató hatása, immunrendszer támogató valamint gyulladáscsökkentő hatása is. Napi rendszeres, kis mennyiségű (1-2 mokkáskanálnyi őrlemény) fogyasztása hozzájárul a szervezetünk vitaminokkal, ásványi anyagokkal, nyomelemekkel, aminosavakkal történő feltöltéséhez is.

A pecsétviaszgomba (ganoderma) gyógyhatásai:

  • Támogatja az immunrendszer működését: napi 1-2 kávéskanálnyi mennyiségű fogyasztása hozzájárul a szervezetünk vitaminokkal, ásványi anyagokkal, nyomelemekkel és aminosavakkal történő feltöltéséhez.
  • Gyulladáscsökkentő hatású
  • Idegrendszer nyugtató, lassítja a korral járó idegrendszeri betegségek kialakulásának esélyét és a memóriazavarokat.
  • Támogatja a máj egészséges működését, a méregtelenítő folyamatokat
  • számos vizsgálat igazolta antimikróbás hatását, ezért előnyös lehet a különböző fertőzések rizikójának csökkentésében
  • adaptogén hatása révén enyhítheti a stresszhatásokat, ezáltal pihentetőbbé teheti alvásunkat
  • támogatja a szív- és érrendszer egészséges működését, ezáltal hozzájárulhat hosszú, egészséges életünkhöz
  • csökkentheti a 2. típusú cukorbetegség rizikóját és az inzulin-rezisztenciát, azok szövődményeivel együtt
  • csökkentheti az asztmás és allergiás megbetegedések rizikóját, kedvezően befolyásolhatja azok lefolyását.
  • Tumorgátló, daganatellenes hatású

Ganoderma gyógygomba termékek a webáruházban>>>

 

A Pecsétviaszgomba alkalmazása

A pecsétviaszgombát őrlemény, azaz por alakban; szárított formában, teaként, kapszulázva és alkoholos kivonatként (tinktúra) is megtaláljuk. Vajon melyik a leghatékonyabb ezek közül? Egyes állítások szerint maga a gomba igazából nem emészthető, mivel a gombatest szerkezetét a bogarak kitin páncéljához hasonló, kemény kitonáz alkotja, amit az emberi szervezet nem képes lebontani. Emiatt a szárított vagy porított formái emésztetlenül haladnak keresztül a bélcsatornán, majd kiürülnek. A hatóanyagok egyáltalán nem képesek így felszívódni.

A kínaiak hosszas főzés után fogyasztják, de általában nem magát a gombát eszik meg, hanem a belőle készült főzetet (levest vagy teát) fogyasztják el, amelybe a hatóanyagok már kifőttek a gombából.

Ha a gomba gyógyhatását szeretnénk kihasználni, érdemes a koncentrált hatóanyagú gombakivonatokat keresni. Ezek kapszulázva vagy alkoholos kivonatként kerülnek forgalomba. A termék csomagolásán mindig fel van tüntetve, hogy mennyi gombakivonatot tartalmaz. Minél nagyobb a kivonat mennyisége, annál nagyobb a hatóanyag tartalma is. 

Bármelyik formáját is választjuk, mindenképpen fokozatosan szoktassuk hozzá a szervezetünket. A ganoderma gomba ugyanis erősen méregtelenít, a szervezetben hirtelen felszabaduló nagy mennyiségű méreganyag pedig rossz közérzetet, fejfájást, levertséget, vagy a meglévő panaszaink átmeneti erősödését okozhatják.

Ganoderma őrlemény/por

Napi egy-két kávéskanál őrleményt elkeverünk kevés folyadékban, (vízben, teában, kávéban, zöldség, vagy gyümölcslében.) A forró folyadék fokozza a gomba hasznosulását, ezért érdemesebb meleg italhoz adva fogyasztani. A fokozatosság érdekében az első héten napi fél kávéskanál fogyasztása elegendő. A következő héten 2x0,5, vagy 1x1 kávéskanállal fogyasszuk a gombát. A továbbiakban közérzetünktől függően emelhető az adag napi 2-3 x 1 kávéskanálnyi adagig.

Kapszula: A termék dobozán mindig olvassuk el az alkalmazási javaslatot és az ott feltüntetett adagolást ne lépjük túl.

Tinktúra: Előnye, hogy koncentráltan tartalmazza a gomba hatóanyagait, így néhány csepp is elegendő belőle.

 

Van-e mellékhatása a pecsétviaszgombának?

Mellékhatásáról eddig nem számoltak be. Egyéni érzékenység előfordulhat, főleg, ha először kezdünk ganoderma kúrába. Amennyiben hasmenés, ingerlékenység jelentkezik, érdemes csökkenteni az adagot és fokozatosan emelni a későbbiekben.

 

Túladagolható-e a pecsétviaszgomba?

Alapvetően ez egy természetes élelmiszer, amit a szervezet nem hasznosít belőle, mert éppen nincsen rá szüksége, azt kiüríti. Ilyen értelemben nem lehet túladagolni.

Ganoderma gyógygomba termékek a webáruházban>>>

 

Kinek nem ajánlott a pecsétviaszgomba fogyasztása?

  • Ez a gyógygomba vérhígító hatású, ezért véralvadásgátló gyógyszerekkel egyidejűleg nem ajánlott a fogyasztása.
  • Műtétek és fogászati beavatkozások előtt néhány héttel célszerű felfüggeszteni a gyógygomba kúrát, mivel növeli a vérzés kockázatát.
  • Terhesség és szoptatás alatt nem ajánlott.
  • 3 éves kor alatti gyermekeknek nem adható.
  • Gyógyszer kölcsönhatásról eddig nem számoltak be, kivéve a véralvadásgátlókat, melyeknek hatását fokozza. Gyógyszeres kezelés alatt érdemes konzultálni szakorvosunkkal, mielőtt gyógygomba kúrába kezdünk.

ganoderma-kave-hatasa

 

 

Szöllősi Adrienn


Kapcsolódó cikkek

Tartalomhoz tartozó címkék: Gyógynövény lexikon