Salvia officinalis
Népi elnevezései: páfrányfű, közönséges zsálya, sövény zsálya, konyhasólyom
Az orvosi zsálya jellemzői
Ez az árvacsalán-félék családjába tartozó félcserje a Földközi-tenger vidékéről származik. Őshazájában vadon nő, nálunk azonban termesztik. A zsálya az egyik legrégebben használt gyógynövény. Már az ókori időkben is ismerték és használták gyógyító tulajdonságai miatt. Kb. 60-100 cm közötti magasságúra nő meg. Jellegzetes illatú fehér vagy lila virágait június-július folyamán bontja ki.
Herbája: levele
Gyűjtése: virágzás előtt, május-júniusban
Hatóanyagai: tujon, borneol, eukaliptol, linaloolt, kámfor, rozmaringsav, keserűanyagok, női ösztrogén szerű anyagok
Orvosi zsálya teák a webáruházban>>>
Az orvosi zsálya felhasználása, gyógyhatásai
Gyomor panaszok enyhítése
A zsálya hagyományosan használt növény gyomorproblémák kezelésére, például emésztési zavarok és puffadás enyhítésére. A zsálya tea rendszeres fogyasztása segíthet csökkenteni a gyomorégést és a gyomorfájdalmat. Emellett antibakteriális tulajdonságai segíthetnek a bélrendszer egészségének megőrzésében.
Légúti megbetegedések kezelése
A zsálya kiválóan használható felső légúti megbetegedéseknél, torokfájásnál, köhögésnél, mandulagyulladásnál. Antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően enyhíti a torokfájást és a gyulladással járó torokszárazságot. Torokfertőtlenítésre használható a főzete és alkoholos kivonata is. A zsálya illóolaj segítségével inhalálhatunk is, ami segít megszüntetni az orrdugulást és felszabadítja a légutakat.
Gyulladások kezelése
A zsálya kiváló gyulladáscsökkentő és összehúzó tulajdonságokkal rendelkezik. Belsőleg fogyasztva vagy külsőleg krémekben alkalmazva, segíthet az ízületi gyulladás és az izomfájdalmak enyhítésében. Leggyakrabban azonban szájüregi sebek, a száj nyálkahártyájának gyulladásaira alkalmazzák eredményesen. Szájvízként, öblögetőként vagy fogkrémben alkalmazva enyhíti a szájszagot és a rossz leheletet, csökkenti fogínyvérzést, gyorsítja a szájüregi gyulladások és sebek gyógyulását.
Klimaxos tünetek enyhítése
A zsálya úgynevezett fitoszterolokat is tartalmaz, melyek összetételükben hasonlítanak a női hormonokhoz. Ezáltal segíthet a klimax során csökkenő hormonszint pótlásában, enyhítve ezzel a klimaxos tüneteket. A zsálya tea kúraszerű fogyasztása mérsékli a hőhullámokat és az ezzel járó rossz közérzetet.
Stressz és szorongás csökkentése
A zsálya tea rendszeres fogyasztása vagy illóolajának párologtatása segíthet csökkenteni a stresszt és a szorongást. A benne található antioxidánsok és gyulladáscsökkentő vegyületek hozzájárulnak az idegrendszer nyugtatásához.
Memória és koncentráció javítása
Egyes kutatások azt mutatják, hogy a zsálya tea fogyasztása javíthatja a memóriát és növelheti a koncentrációt. Ezért szokták néha "gondolkodás fűszereként" is emlegetni. Igyál egy csésze zsálya teát, mielőtt fontos prezentációt kell tartanod, vagy hosszú órákon át kell dolgoznod vagy tanulnod, és élvezd a szellemi frissességet és az összpontosítás könnyedségét!
Zsíros, pattanásos bőr ápolása
A zsálya antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, így hasznos lehet bőrproblémák kezelésére is. A zsályával készült természetes szappanok, tonikok és krémek segíthetnek a pattanások és a bőr irritációinak kezelésében.
Hajhullás és zsíros haj ápolása
A zsálya kivonatot tartalmazó samponok segíthetnek a hajhagymák erősítésében és a hajhullás csökkentésében. Csökkenti a fejbőr faggyútermelését, ezáltal kiváló zsíros haj ellen. Fertőtlenítő hatásának köszönhetően a gomba okozta korpásodást is megszüntetheti.
Természetes izzadásgátló
A zsálya közkedvelt összetevője a natúr dezodoroknak. Fertőtlenítő hatásának köszönhetően ugyanis gátolja a testszagot okozó baktériumok elszaporodását, és csökkenti az izzadás mértékét. Lábizzadásra és lábszagűzőként is kiválóan használható. A zsálya kivonatot tartalmazó natúr szappanok is segíthetnek a testszag megelőzésében és a túlzott izzadás mérséklésében.
A zsálya egyéb felhasználása
A zsálya közkedvelt fűszernövény, mely jellegzetes aromájával ízletesebbé teheti a húsokat, leveseket és mártásokat. Az ételekbe tett zsálya nem csak finomabbá teszi ételeinket, de hozzájárul azok könnyebb emésztéséhez is. Érdekesség, hogy újabban fagylaltok ízesítéséhez is felhasználják, különleges ízélményt nyújtva a fagylaltok kedvelőinek.
Elkészítése, alkalmazása
Zsálya tea készítése: 2 teáskanálnyi zsályalevelet forrázz le 2,5 dl vízzel, majd 10 perc állás után szűrd le. Naponta 2-3 csészényit érdemes belőle fogyasztani. Emésztési panaszokra étkezések előtt fél órával kortyoljunk el egy-egy bögre zsálya teát ízesítés nélkül. Kellemes, aromás ital, ami nem igényel édesítést. Ha mégis szeretnéd ízesíteni, mézet adj hozzá. Ezt a főzetet torok- és szájöblögetőként is alkalmazhatod naponta kétszer, fogmosást követően.
Orvosi zsálya teák a webáruházban>>>
Zsálya cseppek: a zsálya alkoholos kivonata, melyet eredményesen használhatunk külsőleg és belsőleg egyaránt. Belsőleg gyomorpanaszokra és izzadás csökkentésére is javasolt, naponta 3x10 cseppet vízzel bevenni. Külsőleg torok- és szájöblögetőként alkalmazhatjuk szájüregi fertőzések, fogínyvérzés és szájüregi sebek, gyulladások esetén. Adj 2 dl vízhez 20 cseppet és öblögess vele naponta kétszer.
Zsálya fürdő: zsálya illóolajból csöpögtess 10-15 cseppet a fürdővizedhez, és üldögélj benne legalább 15-20 percen át. Nyugtatja az idegeket, enyhíti az izomgörcsöket és az ízületi fájdalmakat. Jó hatással van a bőrre is, összehúzza a sebeket, csökkenti az irritáció okozta bőrpírt, a bőrgyulladásokat, enyhíti az ekcémás viszketést, gyógyítja a pattanásokat.
Zsálya szappan: mindennapi bőrápoláshoz használhatod, ha érzékeny, irritált bőröd van, vagy pattanásoktól, aknéktól szenvedsz. Rendszeres használata segíthet a testszag megelőzésében és a túlzott izzadás mérséklésében. Különösen jótékony, ha lábizzadástól és lábszagtól szenvedsz. Pattanásos arcbőr lemosására is használhatod hetente 2-3 alkalommal. Mivel összehúzó hatású, használata után kissé száraznak érezheted az arcbőrödet, ezért használj valamilyen természetes arckrémet, például shea vajat vagy körömvirág kenőcsöt.
Zsálya mellékhatásai, ellenjavallatok
Mint minden gyógynövénynél, a zsályával szemben is előfordulhat egyéni érzékenység. Használata során bármilyen rendellenes tünet jelentkezésénél azonnal függeszd fel a fogyasztását.
A zsálya tujon tartalma miatt gyomorpanaszokat okozhat nagy mennyiségű vagy hosszabb távon történő fogyasztása esetén. Tartsuk be az ajánlott napi mennyiséget és alkalmazzuk kúraszerűen, maximum két héten át fogyasztva.
Terhesség és szoptatás alatt nem alkalmazható! 2 éves kor alatti gyermekek nem fogyaszthatják!
Mivel élénkítő hatású, ezért közvetlenül lefekvés előtt ne fogyasszuk, mert álmatlanságot okozhat.
Kombinációk más gyógynövényekkel
- Nő panaszokra (klimax, menstruációs problémák) kiválóan kombinálható cickafarkfűvel. A zsálya-cickafarkfű tea csökkenti az erős menstruációs vérzést, jótékonyan hat klimaxos tüneteknél.
- Nyugtató hatását citromfűvel vagy levendulával fokozhatjuk. A két gyógynövény és a zsálya kombinációja nyugtatja az idegeket, csökkenti a stressz okozta feszültséget az egész testben.
- Gyomorpanaszokra és az emésztőrendszeri gyulladásokra kamillával párosíthatjuk. A kamilla nyugtató hatása és a zsálya gyulladáscsökkentő tulajdonságai együtt kiválóan alkalmazhatók emésztési problémák, például gyomorfájdalom, gyomorgörcs és émelygés ellen.
- Megfázás és légúti megbetegedések esetén bodzával társíthatjuk a jobb hatásfok érdekében. A bodzavirágot és a zsályát együtt használva készíthetsz egy hatékony meghűlés elleni italt. A bodza immunerősítő tulajdonságai segíthetnek az immunrendszer megerősítésében, míg a zsálya enyhítheti a légúti tüneteket.
Neked ajánlom: Herbária Orvosi zsálya levél tea 40 g
Bioextra Orvosi zsálya cseppek 50 ml
Szöllősi Adrienn