Verbascum
Népi elnevezései: mezei gyertya, királygyertya, fáklyafű, sárga virág
Az Ökörfarkkóró jellemzői
Az Európában és Ázsiában is őshonos ökörfarkkóró a feltűnő, égbe nyúló, ökörfark alakjáról kapta nevét. Egyes példányai akár a 2 méteres magasságot is elérik. Aranysárga virágaiban egész nyáron át gyönyörködhetünk. Szárazságtűrő, fénykedvelő növény, mely megtalálható réteken, mezőkön, legelőkön.
Drogja: virágja
Hatóanyagai: nyálkaanyag, szaponinok, szopogenin, keserűanyag, glikozidikus festőanyag, heszperidin, kumarin
Az Ökörfarkkóró gyógyhatásai és felhasználása
A növény virágaiból készült tea kiváló köhögéscsillapító, ezért elsősorban meghűléses betegségek, garat- és gégehurut, valamint a felső légutak gyulladásainak (és az ezzel társuló száraz köhögés) kezelésére alkalmas. A virágszirmok nyálkaanyagai bevonják a torok irritált, gyulladt nyálkahártyáját, védőréteget képeznek rajta, így védik a külső ingerektől. Enyhe köptető hatással is rendelkezik. Az állatgyógyászatban is használják, ugyanis a kisállatok hurutos köhögését is enyhíti.
Enyhe lázcsillapító tulajdonságú is. Összehúzó hatása miatt hasmenés ellen is használják teáját.
Külsőleg kelések, ótvar, sebek és aranyér gyógyítására használható lemosó- vagy borogatószerként, ülőfürdőként.
Alkalmazása belsőleg:
- hurutos köhögésre
- száraz köhögésre
- szamárköhögésre, asztmára
- lázcsillapításra
- izzasztásra
- vizelethajtásra
- torokgyulladásra
- hasmenésre
- köszvényre
Alkalmazása külsőleg:
- szemölcsre,
- fekélyekre,
- nehezen gyógyuló sebekre,
- aranyérre
- szőke haj esetén hajmosásra,
Elkészítése, adagolása
Ökörfarkkóró tea: 1 evőkanál szárított ökörfarkkóró virágot leforrázunk 2 dl vízzel, 15 percig állni hagyjuk, majd leszűrve, apró kortyokban fogyasszuk el. Közben kicsit tartsuk a szánkban, öblögessünk vele. Fogyasztása naponta háromszor javasolt.
Kombinációk más gyógynövényekkel
Leginkább felső légúti megbetegedések és köhögés elleni gyógynövényekkel célszerű együtt fogyasztani: lándzsás útifű, hársfa, kakukkfű és cickafarkfű is jól kiegészíti.
Mivel a köhögéses állapotok gyakran a megfázás szövődményei, adhatunk hozzá immunerősítő és megfázás elleni gyógynövényeket is: hársfa, csipkebogyó, echinacea, kamilla, bodza.
Érdekesség
Régen, az ökörfarkkóró merev, egyenes, hosszú szárát faggyúba vagy gyantába mártották és fáklyaként használták. Erre utalnak népies elnevezései is: királygyertya, mezei gyertya, fáklyafű.
Szöllősi Adrienn