Arctium lappa
Népi elnevezései: bogáncs, ragadács, ragadvány, buzogáncs, lapu, útszéli lapu
A Nagybojtorján jellemzői
A nagybojtorján a fészkesvirágzatúak családjába tartozik. Erdők szélén, utak mentén, parlagokon megtalálható kétnyári növény. Fészkes virágzata zöldes-lilás bogáncsban végződik, mely könnyen beleragad a ruhába. Népi elnevezései erre utalnak.
Hatóanyagok: A gyökér inulint, nyálkát, keserűanyagot és szerves savakat tartalmaz.
Gyűjtése: gyökerét hasznosítják. Az első éves még nem virágzó növények gyökerét kell gyűjteni, melyek tömörek, húsosak. A gyűjtés ideje október-április.
A Nagybojtorján gyógyhatásai és felhasználása
Belsőleg: a gyökér főzetét fogyasztjuk
- izzasztó
- vizelethajtó
- vesekőoldó
- epekőoldó
- anyagcsere-javító
- bőrbetegségekre méregtelenítő, tisztító hatása miatt belsőleg is alkalmazható
- köszvényre és reumára is hatásos
A bojtorjángyökér tea régóta használat izzasztó szer a népi gyógyászatban. Kiváló vizelethajtó és vértisztító, ezért méregtelenítőkúrák, gyulladásos megbetegedések esetén (pl. ízületi gyulladások, pattanásos, aknés bőr) és húgyúti fertőzéseknél is javasolt bojtorján teát fogyasztani.
Serkenti az epeelválasztást, és enyhíti a gyomor-bél, valamint máj-epe panaszokat de reuma és bőrbetegségek kezelésére is használják.
Külsőleg: pépes pakolásként, alkoholos kivonatát bedörzsölőként, főzetét lemosó- vagy borogatószerként, ülőfürdőként alkalmazhatjuk, kivonatát krémekbe, hajápoló szerekbe, fürdőolajokba téve használhatjuk.
- makacs bőrbetegségeknél: ekcéma, pikkelysömör, nehezen gyógyuló sebek, fekélyek
- pattanásos, aknés bőr ápolására
- korpás fejbőr kezelésére
- zsíros haj kezelésére
- hajhullásra
- zúzódásokra, ízületi gyulladásokra
A Bojtorján szinte minden felhasználási formában alkalmazható makacs bőrbetegségekre: ekcémára, pikkelysömörre, aknékra, nehezen gyógyuló sebekre. A külsőleges kezelést érdemes a bojtorján tea fogyasztásával kiegészíteni, mivel kiváló vértisztító hatású, így a kórokozókat, méreganyagokat, allergén anyagokat szépen kimossa a szervezetből, így belsőleg is hozzájárul a bőrbetegségek gyógyulásához.
Reumatikus izom- és ízületi fájdalmak esetén bedörzsölő-szerként, valamint fürdőolaj vagy ülőfürdő formájában is alkalmazzák. Szintén javasolt a bojtorjángyökér tea fogyasztása ilyen esetekben.
A bojtorjángyökér a kozmetikai iparban leginkább a hajápolás terén hódít. Nem véletlenül. Az egyik legjobb és leghatékonyabb természetes hajápoló, mely megszünteti a haj túlzsírosodását, a zsíros korpásodást, a hajhullást, és erősíti a gyenge, törékeny hajat. Samponként, hajszeszként, hajolajként használják leggyakrabban, de a főzetével való leöblítés is hatásos a haj és a fejbőr problémáinál.
Elkészítése
Bojtorjángyökér tea: 1 púpozott teáskanál szárított, aprított bojtorjángyökeret beledobunk 3 dl forrásban lévő vízbe, majd lezárjuk alatta a gázt. Lefedve 30-40 percig állni hagyjuk. Keserű íze van, ha szükséges, mézzel édesíthető. Napi 2-3 bögrével fogyasztható, folyamatosan maximum 3 héten át. Lehetőleg étkezés előtt igyuk meg.
Bojtorján főzet hajápolásra: Egy-két teáskanál gyökeret fél liter vízben 30 percig főzünk, leszűrjük, majd kicsit hűlni hagyjuk. Hajmosást követően a még nedves hajra öntjük apránként, finoman bedörzsöljük a fejbőrbe és a hajszálakba. Ezután tiszta vízzel leöblítjük. Hetente 2-3 alkalommal érdemes használni.
Olaj: 2 dkg teljesen száraz gyökeret teszünk 3 dl forró olívaolajba,1 napig állni hagyjuk, majd leszűrjük.
Hajszesz: 1 púpozott evőkanál gyökeret 2 dl tiszta szeszbe teszünk. 1 napig állni hagyjuk, majd leszűrjük. 3 dl tiszta vízzel hígítjuk.
Kombinációk más gyógynövényekkel
Húgyúti fertőzések esetén: fekete áfonya levél, édeskömény, aranyvesszőfű
Bőrbetegségek esetén: tejoltógalaj, közönséges galaj, csalánlevél, fehér árvacsalánfű
Hajhullásra és korpára: csalánlevél
Vértisztítóként: csalánlevél, közönséges galaj, cickafarkfű, gyermekláncfű gyökér
Szöllősi Adrienn