Aki váltott ki valaha gyógyszertári köptetőt, az valószínűleg elég jól ismeri az ánizs különleges, aromás ízét, és tapasztalhatta gyógyhatását is. Óriási erő rejlik ebben a kis magban, aromás illata és édeskés íze számos felhasználási módot tesz lehetővé.
Ánizs a konyhában
Az ánizs közkedvelt fűszere a közel-keleti, olasz, indiai és mexikói konyháknak, de a magyar háziasszonyok is szívesen használják húsételekhez és sós kelt tészták készítéséhez. Nem csak finom ízt ad az ételeknek, de megkönnyíti a zsíros, nehéz ételek megemésztését, megelőzi a puffadást és a telítettség érzés kialakulását étkezés után. Ezért is érdemes használni.
Az ánizs édesgyökér ízű, enyhén fűszeres és nagyon aromás. Ezt az ízt a benne lévő anetol nevű szerves vegyületnek köszönheti. Az anetol egyik legfontosabb jellemzője, hogy nagyon jól oldódik alkoholban, de csak kis mértékben oldódik vízben.
Akárcsak a köménymagot, az ánizst is használhatjuk egészben vagy őrölve. Az egész mag előnye, hogy jóval aromásabb, erőteljesebben kiérződik az ételekből, az őrölt ánizs viszont egyszerűbb felhasználást tesz lehetővé és nem ropog a fogunk alatt evés közben. Az egész ánizsmag péksütemények díszítéséhez is alkalmas. Karácsonykor ízesíthetünk vele mézes tejet, mely kellemes kiegészítője a karácsonyi kekszeknek, főként a mézeskalácsnak.
Étvágygerjesztő italok
Az ánizsmag sok likőr és gyomorkeserű egyik gyakran használt és kedvelt összetevője. Ánizsmag ízesíti például az anisette, az ouzo, a sambuca és az abszint italokat is. Mi magunk is tehetjük koktélokba, bólékba szilveszteri buli vagy nyári kerti parti alkalmával.
Ha éppen elfogyott az ánizsmagunk…
… de egy hirtelen ötletből adódóan egy klassz receptet szeretnénk elkészíteni, akkor helyettesíthetjük édesköménnyel vagy csillagánizzsal is. Sőt, ha korábban spájzoltunk el ánizskivonatot, akkor abból néhány csepp tökéletes megoldást jelent az ánizs helyettesítésére! Ha egész csillagánizsunk van, azt felhasználás előtt le kell darálni, mert fás és nem rágható.
Gyógytea ánizsmagból
Az ánizs kiváló gyógynövény, ha meg vagyunk fázva, köhögünk, ízületi gyulladással küzdünk vagy gyomorpanaszaink vannak. Az ánizs ugyanis remek puffadásgátló, bélgörcsoldó, emésztés javító hatású.
Fokozza az tejelválasztást és hasfájós kisbabáknak is adható anyatejhez keverve.
Gyulladásgátló tulajdonsága miatt emésztőrendszeri gyulladásokra és ízületi gyulladásra is alkalmas gyógynövény.
Így készítsd el az ánizsmag teát:
Az ánizsmagot két kanál között megtörve dobd forrásban lévő (lobogó) vízbe, majd azonnal zárd le alatta a gázt. Fedd le és hagyd állni 10-15 percig. 3 dl vízhez kb. 1 teáskanál ánizsmagot használj. A teából két-három bögrével is lehet fogyasztani naponta.
Légúti betegség esetén ízesíthető mézzel, gyomorpanaszok esetén azonban ne édesítsd! Ilyenkor étkezések előtt fél órával kell elkortyolgatni egy bögrével. Puffadás esetén vagy emésztéskönnyítésre étkezés után fél órával fogyasszuk.
Hogyan készítsünk saját ánizskivonatot?
Ha van ánizsmagunk, vodkánk és egy kis tégelyünk, készíthetünk ánizskivonatot. Ez tinktúra kiváló teákba, kávé ízesítésére, de ételekhez is adhatjuk, ha ánizsmag helyett.
Így készítsd el:
1. Sterilizálj egy 3-4 dl-es üveget.
2. Tegyél bele 1 teáskanál ánizsmagot, majd 1/2 csésze vodkát
3. Zárd le szorosan az üveget, és tárold hűvös, sötét helyen két-három hónapig.
4. Ezután szűrd le egy steril konyharuhán vagy szűrőn keresztül, hogy csak tisztán a kivonat maradjon.
5. Tárold hűvös, sötét helyen, hogy sokáig megőrizze állagát.
A kivonat megfelelő tárolás mellett akár öt évig is megőrzi a minőségét és használható marad.
Mire használhatod az ánizs illóolajat?
Az ánizsmag gyógyhatását és jellegzetes aromáját is illóolaja adja. Vásárolhatunk tiszta ánizs illóolajat, melyet párologtatva gondoskodhatunk a levegő fertőtlenítéséről. Ez különösen célszerű járványos, vírusos időszakban, vagy ha náthás, influenzás valaki a családban. Az illóolaj egyébként nagyon kellemes illatot kölcsönöz a lakásnak, segíti a légutak tisztulását és nyugtatólag hat az idegekre is, így a jobb alváshoz is hozzásegít bennünket.
Szöllősi Adrienn
Kapcsolódó cikkek