Sylibum marianum
Népi elnevezései: őszi bogáncs, szamárkóró, boldogasszony tövise
A Máriatövis jellemzői
A máriatövis az őszirózsafélék családjába tartozó, egyéves növény. A mediterrán térségből származik, de ma már az egész világon termesztik jelentős gyógyhatásai miatt. A kifejlett növény a 1,5-2 méteres magasságot is eléri. Levelei igen jellegzetesek: fehéren márványozottak, szélük tüskés. Fészkes virágzatában bíborszínű virágai a szár csúcsán állnak, külső fészekpikkelyei erős, kemény tövisekben végződnek. Bóbitás kaszattermées tojásdad alakú.
Herbája: termése
Hatóanyagai: fehérje, olaj, silymarin vegyületek
A Máriatövis gyógyászati felhasználása, gyógyhatásai
Máj- és epe panaszokra: A máriatövis magjában található silymarin vegyületek a ma ismert leghatásosabb májvédő anyagnak számítanak. Számos étrend-kiegészítőt és gyógyszert is készítenek belőle. Azon kívül, hogy támogatja a máj működését és ezzel együtt a méregtelenítési folyamatokat, különleges hatása, hogy képes regenerálni a májszövetet. Éppen ezért szinte mindenféle májbetegség esetén segítséget nyújthat:
- zsírmáj
- májzsugor
- alkohol okozta májkárosodás
- májgyulladás
- májfertőzések
A silymarin fokozza az epetermelést, ezzel támogatja a zsírbontást, könnyíti az emésztést, csökkenti a puffadást és a teltségérzetet.
Bélbetegségekre és székrekedésre: A máriatövis emésztésifolyamatokra gyakorolt hatásával segíti a bélsár kiürítését. Akik először szedik, rendszeresen beszámolnak arról, hogy a szokásosnál nagyobb mennyiségű székletet ürítenek, vagy a korábbi székrekedésüket megszüntette. Méregtelenítő kúráknál is javasolt a máriatövis készítmények szedése.
A gyulladásos bélbetegségek és Crohn-betegség esetén is javult a betegek állapota, enyhültek a panaszaik.
Bőrproblémákra: a máriatövis hatékony a bőrbetegségekkel szemben is. Köztudott, hogy A túlterhelt máj nem képes a szervezetbe kerülő méreganyagokkal megbirkózni, így azok a véráram útján mindenhová eljutnak és lerakódnak. Hosszú távon különféle betegségeket okoznak. Ennek egyik legszembetűnőbb jele a bőrbetegségek kialakulása: ekcéma, allergiás bőrpír, kiütések, pattanások, aknék, de a pikkelysömör is ide tartozik. A máriatövis a májfunkció javításával segít kiüríteni a mérgeket, és ennek hatására a bőrproblémák is visszahúzódnak, a bőrtünetek enyhülnek vagy megszűnnek. A máriatövisnek fényvédő hatása is van, ezért a nagyon fehér bőrűeknek érdemes nyáron máriatövis magolajat fogyasztaniuk, illetve külsőleg is alkalmazni a bőrre.
Elkészítése, alkalmazása
Máriatövismag tea: Csészénként egy teáskanálnyi máriatövis magot morzsolj szét, öntsd le forrásban lévő vízzel, és negyedóra múlva szűrd le. Napi három alkalommal, étkezések előtt igyál meg egy-egy csészével, lassan kortyolgatva.
A tea nagyon alacsony koncentrációban tartalmaz szilimarint, ezért csak megelőzésre és szinten tartásra alkalmas. Májbetegségek kezelésére, vagy komolyabb májméregtelenítések esetén inkább a koncentrált szilimarint tartalmazó étrend-kiegészítő készítményeket alkalmazd.
Máriatövis kapszula: Kétféle kapszulával találkozhatunk. Az egyik fajta szárított és porított máriatövis magot, a másik fajta máriatövis magolajat tartalmaz kapszulahéjba zárva. Mindkettő igen hatékony. Az emésztés során a magban, illetve a magolajban található fitoterápiás hatóanyagok maximálisan kioldódnak és elvégzik feladatukat. A készítményen található adagolási utasítást mindig tartsuk be!
Máriatövis tabletta: a kapszulákkal szemben a filmtabletták koncentráltan tartalmazzák a máriatövis legfőbb hatóanyagát, a silymarint. Ennek előnye, hogy nagyobb silymarin tartalommal bírnak, mint a porított drogszárítmányt vagy olajat tartalmazó készítmények. Hátrányuk viszont, hogy nehezebb lehet a lenyelésük, és számos olyan anyagot is tartalmazhatnak, melyek kevésbé előnyösek. Ilyenek például a tömegnövelő szerek, színezékek, csomósodásgátló anyagok. További hátrány, hogy a tabletták oldódása nem biztos, hogy megfelelő a tápcsatornában, főként, ha gyulladás vagy emésztőrendszeri betegség is fennáll. Így a benne lévő hatóanyagok sem tudnak megfelelően hasznosulni. Az étrend-kiegészítőn feltüntetett adagolási utasítást mindig tartsuk be!
Máriatövismag olaj: A máriatövismag olaj több mint 50%-ban tartalmaz többszörösen telítetlen zsírsavakat, omega-3 és omega-6 zsírsavat, egyszeresen telítetlen zsírsavak közül pedig az olajsavat tartalmazza. Természetesen megtalálható benne a silymarin is. Előnye, hogy könnyen lenyelhető, és akár magában, akár salátára öntve is fogyasztható. Szokásos adagja 2x1 mokkáskanálnyi étkezések előtt bevéve.
Máriatövismag őrlemény: Az egyik legtermészetesebb forma, amely a máriatövismag minden jótékony hatóanyagát tartalmazza. Jóval kedvezőbb áron hozzájuthatunk, mint a kapszulákhoz, és müzlibe, joghurtba vagy salátához adva természetes módon gondoskodhatunk májunk támogatásáról. Használata biztonságos, mellékhatásai nem ismertek. Gyermek és kismamák is fogyaszthatják. A lecitin segíti a hatóanyagok felszívódását és hasznosulását.
Kombinációk más gyógynövényekkel
A máriatövis készítmények hatását méregtelenítő és emésztést segítő gyógynövényekkel erősíthetjük.
A máriatövis tea emésztésre gyakorolt jótékony hatását benedekfűvel tudjuk a legjobban fokozni.
A máriatövis magőrlemény májtámogató, méregtelenítő és gyulladáscsökkentő hatását leginkább kurkuma porral tudjuk erősíteni. Érdemes mindkettőt a müzlinkbe vagy joghurtunkba szórni és egy kis lecitint is fogyasztani mellé, mely segíti a hatóanyagok felszívódását.
Máriatövis kapszulából válasszunk olyan készítményt, amely articsókát is tartalmaz. E kettő gyógynövény kombinációja igen hatásos epepanaszoknál és jótékonyan hat emésztési zavaroknál is.
A máriatövis lehetséges mellékhatásai
A máriatövis készítményeken feltüntetett adagolási utasítást mindig tartsuk be! A kúra során nagyobb székletürítés várható, az első napokban előfordulhat enyhe hasmenés is. Komoly hasmenést azonban csak a koncentrált és nagy mennyiségben (1500 mg) bevitt silymarin okozhat. Alapvetően a máriatövis biztonságos, komoly mellékhatásai nem ismertek.
Szöllősi Adrienn
Kapcsolódó cikkek:
-
Természetes májvédelem máriatövissel
-
Máriatövis az év gyógynövénye 2013-ban!
-
Kurkuma az élet fűszere - Mire jó a kurkuma?
-
Kurkuma vagy kurkumin? Melyiket válasszuk?
-
Gyógynövény lexikon: Articsóka