Pigmentfoltok és májfoltok eltüntetése, kezelése
A pigmentfolt vagy májfolt valójában nem betegség, de kialakulásuk hátterében lehetnek a szervezetben fellépő működési zavarok. A májfoltok a bőr jóindulatú elváltozásai, amelyek közvetlenül orvosi kezelést nem igényelnek, inkább csak esztétikailag lehetnek számunkra zavaróak. A kiváltó okokkal azonban célszerű szakorvoshoz fordulni.
A legnépszerűbb májfolt elleni krém a webáruházban>>>
Májfoltok kialakulásának okai
A pigmentfoltok és májfoltok eltüntetésének számos módszere létezik. Ahhoz azonban, hogy ki tudd választani a legmegfelelőbbet, érdemes kideríteni, hogy mitől alakult ki.
A pigmentfoltokat vagy májfoltokat a bőr melanin termelésének zavara idézi elő. A melanin egy fehérjetermészetű festékanyag, amely többek között a bőr színét is adja. Ha a melanin termelődésben zavar alakul ki, akkor a bőrön barnás foltok jelennek meg. Kialakulásukért elsősorban környezeti tényezők (napsugárzás), betegségek (hormonzavar, anyagcsere-zavar, máj- és epeműködés zavara), gyógyszerek (fogamzásgátlók, bizonyos antibiotikumok), a bőr gyulladásos folyamati a felelősek.
A pigmentfoltok megjelenésének helye árulkodó lehet. Ha a kínai orvoslás tudományát vesszük alapul, akkor a test minden területe kapcsolódik egy belső szervhez. Ha megnézzük, hogy az arc vagy a test melyik pontján jelent meg a májfolt vagy pigmentfolt, következtetni lehet, hogy melyik szerv működési zavara áll a háttérben. Célzott kezeléssel, táplálkozási vagy életmódbeli változtatással segíthetjük a májfolt eltűnését.
Májfoltok eltüntetésének módszerei
Betegségekkel összefüggő májfoltok
A szervezet belső zavariból adódó májfoltokra összességében igaz, hogy az ok megszüntetésével visszahúzódnak, vagy teljesen el is tűnnek. Ilyen esetekben érdemes orvoshoz fordulni, aki előírja a megfelelő kezelést. Addig is, napvédő vagy fényvédő krémekkel tudunk tenni a májfoltok további erősödése ellen.
A máj- és epebetegség miatt keletkező májfoltok: Többnyire a homlokon, hajtöveknél és a száj körül jelennek meg. Létrejöttében az anyagcsere-folyamatok zavarai játszanak szerepet. Szakorvosi kezelés mellett célszerű lehet diétázni, epe- és májtámogató gyógynövény készítményeket fogyasztani. Ajánlott például a körömvirág tea, gyermekláncfű tea, fekete retek cseppek, benedekfű készítmények, máriatövis magolajat tartalmazó készítmények.
Terhesség alatt kialakuló májfoltok: A terhesség alatt a hormonváltozásokat kísérő tünetként jelennek meg pigmentfoltok. Általában a terhesség középidejében jönnek létre, azonban kezelésük nem szükséges, hiszen a szülést követően néhány hónap alatt, teljes mértékben spontán visszafejlődnek. Fényvédő krémek használata célszerű, hogy ne sötétedjenek tovább a napfény hatására.
Hormonzavarok okozta pigmentfoltok: A terhességhez hasonlóan a hormonháztartás különféle zavari okoznak pigmentálódást az arcon. A májfolt megjelenése együtt járhat a menstruációs ciklus zavaraival, de a hátterében állhatnak a méh-, illetve a petevezetékek különböző megbetegedései éppúgy, mint a hormontartalmú fogamzásgátlók. Jellemzően az állkapcson vagy a fültőnél sötétebb foltokban jelentkeznek. Ezzel érdemes orvoshoz fordulni, hiszen a hormonháztartás normalizálásával a májfoltok visszahúzódhatnak, csakúgy, mint a terhességet követően.
Időskori májfoltok: a kor előrehaladtával jellemzően egyre több pigmentfolt jelenik meg. Elsősorban a kézfejeken és a halántékon, illetve az orcákon. Sajnos ez ellen nem sokat tehetünk, mert ez a hormonális változásokkal együtt járó folyamat. Aki sokat tartózkodik a napon, annál erősebb színű májfoltok jelentkeznek és a számuk is több. Fényvédő krémekkel és pigmentfolt halványító kozmetikumokkal tehetünk a legtöbbet ilyen esetben.
Májfolt elleni krémek a webáruházban>>>
Napsugárzás hatására kialakuló pigmentfoltok és kezelésük
A pigmentfoltok kialakulásának leggyakoribb oka az erős napsugárzás. Hatására a bőrben található pigmentanyag, a melanin, egy helyen nagyobb koncentrációban felhalmozódik, így egy barna folt alakul ki. Ez a folyamat lezajlódhat a bőr mélyebb, illetve a felszínhez közelebbi rétegekben is. Minél közelebbi rétegben megy végbe a pigmentálódás, annál könnyebb ennek eltávolítása. A napsugárzás okozta pigmentfoltok jól kezelhetők hámlasztással, de a téli időszakban maguktól is elhalványodnak.
Ha egyszer kijött a bőrünkön egy folt, hogy ne legyen sötétebb (pl. UV hatására), védeni kell a napsugárzástól, valamint az őszi–téli időszakban halványítani kell kozmetikai kezelésekkel.
Eredményes kezelés a foltok ellen az AHA savas hámlasztás, amely elősegíti a pigmentált hámsejtek gyorsabb leválását, így a foltok halványodását. A magasabb koncentrációjú AHA savakat csak kozmetikus alkalmazhatja, a kisebb töménységűeket otthon is használhatod, de csak kúraszerűen. Fontos, hogy a bőrt először hozzászoktassuk az AHA-hoz. Savérzékenyeknél nem alkalmazható. Terhes és szoptatós anyáknak sem ajánlott, csak a szoptatás befejeztével.
A gyógynövényes mélyhámlasztás is nagyon jó eredménnyel alkalmazható. Mikroszemcsés formában lévő gyógynövénykeverékek bemasszírozásakor elérjük a felső bőrréteg gyenge ledörzsölését, ugyanakkor a hatóanyagok bekerülnek a bőr mélyebb rétegeibe és napokig aktivizálódnak. Feloldódásuk közben értékes természetes hatóanyagokat adnak le a bőrnek, például vitaminokat, fitohormonokat, enzimeket. A bemasszírozás napján a bőr piros, majd 3-4 nap alatt a „régi bőr” szépen, egyenletesen leválik. A bemasszírozást követő 5–6. napon történik az utókezelés, amikor a most különösen jó befogadóképességgel rendelkező bőrt hatóanyagokkal látjuk el.
A mikrodermabráziós kezelés a leghumánusabb formája a foltok kezelésének. Nem ígér olyan gyorsan eredményt, mint a mélyhámlasztás, viszont egy 10 alkalmas kúra alatt nagyon szépen elhalványodnak a pigmentfoltok. A gyémántfejes mikrodermabrázió szinte ugyan olyan elven működik, mint az AHA, mert a felső hámréteget „lecsiszoljuk”, ezzel eltüntetve a feleslegessé vált elhalt, pigmentált hámsejteket. Sima bársonyos bőrt kapunk, mivel a mikrodermabrázió során a bőr rá van kényszerülve, hogy lelassult sejtképző folyamat visszaálljon eredeti tempójába. Így a felülre került szövetek egyre fiatalabbak, egészségesebbek, kevésbé károsodottak lesznek.
A bőr lecsiszolása után bőrazonos és bőraktív hatóanyagok kerülnek a bőrre, melynek átjárhatósága folyamán ezek mélyebb rétegeket is elérnek, így a bőr regenerálódása sokkal hatékonyabb, mint előtte. A mikrodermabrázió hatékonyan alkalmazható pigmenthibák, öregségi foltok, sebhelyek, himlőből visszamaradt mélyedések, műtéti hegek, fény és nap okozta károsodások, dohányzás okozta bőrszínváltozás, cellulitisz kezelésére, továbbá alkalmazható revitalizáló kúraként, feszesítő kezelésként, keloidkezelésként, bőrfiatalító oxigénkezelésként és bármilyen problémás vagy károsodott bőr kezeléseként.
A mikrodermabrázió folyamán nem keletkeznek sebek, mivel a szakkozmetikus nagyon igényesen választja meg a csiszolás erejét és mélységét. Így a felszínre kerülő friss szövet teljesen ép marad, feltöltődik oxigénnel, és a kozmetikai anyagok hatására energiával. Nyugodtan mondhatjuk, hogy bőrünk a mikrodermabrázió által levegőhöz, folyadékhoz és vitaminhoz jut, amitől eddig el volt zárva a felső, megvastagodott, elhalt hámréteg miatt. (Forrás: www.nlcafe.hu)
Lézeres pigmentfolt halványítás
Ezt a kezelést képzett bőrgyógyász végzi. A kezelés előtt legalább két héttel tilos a napozás és a szoláriumozás, és a mélyhámlasztó kezelések alkalmazása. A bőrtípusnak megfelelően a bőrgyógyász összeállítja a kezelési tervet. Általában több alkalom is szükséges a hatékonyság érdekében. A kezelés alatt az irritáció elkerülése érdekében hűvös zselét visznek fel a bőrfelületre. A kezelés megkezdése előtt egy kisebb területen elvégeznek egy tesztet, hogy megnézzék, hogyan reagál a bőr a lézerre.
A kezelést követően a bőr kipirosodhat, azonban ez pár perc múlva eltűnik. Két-három nap alatt lehámlik az adott bőrfelület, ezután ismét vörösödés tapasztalható, maja a bőr két hét alatt regenerálódik. A tökéletes eredményhez több kezelés is szükséges lehet, de ezek közt legalább hat-nyolchétnyi szünetet kell tartani.
A beavatkozás után szintén kerülendő a napozás, az irritáló kozmetikumok használata, a klóros víz (pl. uszoda). Mivel a kezelt bőrfelület érzékeny, ezért nem mossuk túl forró vízzel és ne dörzsöljük vagy kaparjuk lehetőség szerint. Célszerű magas faktorszámú fényvédő krémmel is védeni, vagy a kezelést az őszi-téli időszakban elvégeztetni. (Forrás: www.majfoltok.hu)
A hámlasztásos és lézeres eljárásokat javasolt inkább a napsütéses évszakot követően elvégeztetni, hiszen a kezelések hatására a bőr érzékenyebbé válik. Elegendő egyszer kimenni a napra és a bőrfoltok visszatérnek.
Pigmentfolt halványító krémek
A krémek aktív halványító komponenssel is rendelkeznek ugyan, de a működési elvük elsősorban a bőr hámlasztásán alapszik. Mivel a festékanyag a hám alsó rétegében helyezkedik el, addig nem várható számottevő javulás, amíg ez a felszínre nem kerül. Szánjunk tehát legalább két, de inkább három hónapot a kezelésre. Kismamáknak a legtöbb krémet elővigyázatosságból nem javasolják a gyártók.
A krém kiválasztásánál jól nézd meg az összetevőket. Ha teheted, válassz biokozmetikumot. A kémiai összetevők, vagy a kőolajszármazékok - főként a paraffinolaj -, szintén okozhatnak pigmentálódást. Javaslom például a Biola fényvédő krémeket, amelyek mentesek ezektől a káros összetevőktől. Szintén nagyon természetes fényvédő hatással rendelkezik a shea vaj és a kakaóvaj is.
Népi gyógymódok pigmentfoltok és májfoltok ellen
A szeplőket és májfoltokat megpróbálhatjuk házilag is kezelni, halványítani; a népi gyógyászat sok hatékony megoldást ismer.
Napi egyszer kenj a bőrödre egy teáskanál natúr joghurtból és ugyanennyi mézből álló keveréket, hagyd hatni fél óráig, majd mosd le. Az író ugyanúgy megfelel erre a célra, de a citromleves lemosás és az uborka pakolás is segíthet.
Naponta kétszer töröld át az arcod citromlével átitatott vattával. Az enyhén savas folyadék eltávolítja az elhalt hámsejteket, így halványítja a foltokat.
Az uborkapakolást kétféleképpen készítheted. A legegyszerűbb, ha a megmosott uborkát felszeleteled és rárakod a bőrödre, legalább 20-30 percre. Érezni fogod, ahogy összehúzza a bőrt, mint egy maszk. Nagyon jó egyébként szemek alatti karikák és táskák esetén is. Bőrfiatalító és sejtmegújító hatású is.
Másik mód, ha lereszeled az uborkát és összekevered joghurttal. Ezt a keveréket egyenletesen vidd fel az arcbőrre és legalább 15-20 percig hagyd rajta. Ezután langyos vízzel öblítsd le.
Az aloe vera növény levelében található zselészerű anyag szintén elősegíti a hámlasztást, illetve az új bőrsejtek képződését. Ezt is használhatod akár naponta. Ha nincs lehetőséged friss aloe vera növény levelét használni, ajánlom neked az Alveola Aloe Vera Eredeti gélt, amely 100%-ban stabilizált aloe vera lével készült.
Svédcseppes ecsetelés: a májfolt és pigmentfolt elhalványításában igen eredményes a svédkeserűvel történő borogatás vagy lemosás. Egy vattakorongra csepegtess svédkeserűt, majd tedd az elhalványítani kívánt területre. Ezt naponta többször is megismételheted. Emellett belsőleg is alkalmazhatod a svédkeserűt, így kettős csapást mérhetsz a szeplőkre, pigmentfoltokra és a májfoltokra. Érdemes alkoholmentes svédkeserűt választanod, ami kevésbé szárítja a bőrt. Ilyen az eredeti Maria Treben svédkeserű.
Saját történetem
Egy alkalommal csőcserét végeztek a szoláriumban, ahová rendszeresen jártam. Sajnos én ezt nem vettem figyelembe és a szokásos időre feküdtem be szolizni. Mint kiderült, a felére is elég lett volna. Az egyébként nagyon érzékeny bőröm a 9 perces szoláriumozás alatt pecsenyére sült, és a bőrpír visszahúzódása után sötétbarna összefüggő folt maradt az orrom és az ajkam közötti területen, illetve a homlokom közepén is egy féltenyérnyi nagyságú. Elég bután nézett ki, főleg, az orrom alatti részen. Úgy festett, mint egy bajusz.
Akkor kezdtem a tavaszi méregtelenítő csalánkúrámat, ami napi 2x10 csepp Bioextra csalán cseppből állt. Ezt reggel és este étkezés előtt, vízhez adva vettem be. A kúra 4 hétig tartott, és a végére a foltok teljesen elhalványodtak. Sőt, az a néhány szeplő az orromon szintén halványabb lett. Ősszel elvégeztem ismét ezt a kúrát, és a foltjaim teljesen eltűntek (a szeplőimet kivéve). Szerencsére azóta sem jöttek vissza, bár a szoláriumot messzire elkerülöm és napozáskor is védem a bőrömet fényvédő krémmel.
Szöllősi Adrienn