Mi is az a leukémia?
Vérünk vérplazmából és vérsejtekből áll, amelyeket a csontvelőben található vérképző őssejtek termelnek. Alapesetben csupán annyi új vérsejt termelődik, amennyire szükség van. A leukémia ezeknek a vérképző sejteknek a nagymértékű felszaporodása miatt alakul ki. A daganatos sejtek felgyűlnek a csontvelőben és ezáltal gátolják az egyéb vérsejtek képződését, valamint az elváltozott sejtek nem tudják ellátni a fehérvérsejtek normális működését, így okozva a leukémia jeleiként ismert tüneteket.
A leukémia jelei
A leukémia jelei nem specifikusan csak a leukémiára jellemzőek, így nehezen állapítható meg a betegség csupán tünetek alapján, így ehhez alapos kivizsgálásra van szükség. Mik is ezek a tünetek? Mutatjuk!
A leukémiás betegek legyengült szervezete nehezen veszi fel a harcot a különböző kórokozókkal, baktériumokkal és vírusokkal, így az érintett ember gyakran küzd kiújuló betegségekkel, illetve influenza-szerű tünetekkel. Így tehát gyakori a láz, a gyengeség, a fáradékonyság, a hidegrázás, hányinger, meghűlés vagy akár az éjjeli verejtékezés.
Megjelenhetnek a vérszegénység tünetei is a vörösvérsejtek elégtelen termelődése miatt. Emiatt jelentkezhet fáradtság, gyengeség, étvágytalanság, illetve sápadtság. Észlelhető még, hogy sérülés esetén sokkal lassabban alvad meg a vér a szokásosnál.
A beteg testén gyakorivá válnak a kék-zöld, bevérzéses foltok, amelyek gyenge nyomás hatására is könnyen kialakulhatnak. Gyakori jelenség még a nyálkahártya-vérzés is, mint például az orrvérzés, illetve előfordulhat a fogíny begyulladása is.
A leukémia ezen kellemetlen tünetek mellett fájdalommal is járhat, ugyanis a leukémia jelei közé tartozik a megnagyobbodott vese, máj, lép és nyirokcsomó. Mindezt az ezeken a területeken felhalmozódott daganatos sejtek okozzák, amelyek ezáltal gyakran fájdalmat okozhatnak az érintettnek. Emellett a csontok és ízületek környékén is jelentkezhet fájdalom.
Leukémia kezelése
Amennyiben valaki érzékeli magán a fentebb említett tüneteket vagy egy-egy tünetet, érdemes minél előbb felkeresni egy orvos és kivizsgálást kérni, ugyanis csak ezután állapítható meg, hogy valóban leukémiás-e a beteg. A kivizsgálás tartalmaz egy alapos kikérdezést a betegség előzményeiről, fizikális vizsgálatot, vérképvizsgálatot és csontvelőmintán alapuló vizsgálatot.
Amennyiben a bonyolult és összetett vizsgálatok után az érintettnél leukémiát állapítanak meg, az orvosok megvizsgálják a betegség kiterjedését, stádiumát és pontos típusát, majd ezek tudatában állítják össze a terápiás tervet a beteg számára. A kezelés célja, hogy a betegség teljesen visszafejlődjön és visszaálljon a normális csontvelőműködés. Az ehhez szükséges eszközök típus, stádium és egyén alapján változhatnak, de általánosnak mondható a kemoterápia, a sugárkezelés, illetve a csontvelőátültetés alkalmazása.
A leukémia jelei tehát nem csupán a fehérvérűség vagy vérrák néven is ismert leukémia tipikus tünetei, viszont semmiképp sem érdemes figyelmen kívül hagyni ezt a lehetőséget sem, amikor jelentkezik valakin akármelyik tünet. Érdemes minél előbbi kivizsgálást kérni, ugyanis a legfontosabb tényező itt is az idő.
Amennyiben szeretnél többet megtudni a betegségről vagy szeretnél segíteni a leukémia betegségével küzdő betegeknek és családjuknak, keresd fel Tegyünk a Leukémiás Gyermekekért és Betegekért Közhasznú Alapítvány oldalát és tudj meg többet a betegségről és róluk!
Szerző: Tegyünk a Leukémiás Gyermekekért
és Betegekért Közhasznú Alapítvány