Frangula alnus
Népi elnevezései: fekete éger, büdös cseresznye
A kutyabenge jellemzői
A bengefélék (Rhamnaceae) családjába tartozik. Tövistelen, 1-3 méter magas. Ágait szürke, fénytelen kéreg borítja. Ha a kérget óvatosan megkaparjuk, a kaparás helyén rozsdavörös színűre változik. A levelek szórt állásúak, széles elliptikusak, szélük ép és gyengén hullámos. Virágai magányosak vagy csomókba tömörülnek. A nedves, lápos területeket kedveli.
Herbája: a kéreg
Gyűjtés: A növény ujjnyinál vastagabb ágainak kérgét hasznosítják gyógyászati célokra. A gyűjtési idő áprilistól augusztusig tart. A gyógyhatás kialakulásához egy év tárolás szükséges.
A növény hatóanyagai: Amygdalin, anthron, antrakinon, béta-karotin, cserző anyag, emodin, glikozid, glükóz, katechinek, keserűanyag, szaponin, tannin.
Hatások: erős hashajtó hatású, de van hánytató tulajdonsága is.
Kutyabenge kéreg teák a webáruházban>>>
A Kutyabenge gyógyhatásai
Erős hatása miatt általában csak teakeverékben használják. Epe- és májteák, fogyasztószerek alkotórésze. Alkalmi hashajtásra (pl. orvosi vizsgálatokhoz) használható, de tartós székrekedés esetén nem, mert izgatja a beleket, görcsöket okozhat, és végső soron súlyosbítja az alapbetegséget („lusta bél”).
Használják még lázcsillapításra, féreghajtónak.
Bogyói is erős hashajtók. Használatuk azonban veszélyes, mert erős hányást okozhatnak.
Elkészítése, adagolása
Kutyabenge kéreg tea: Felhasználás előtt áztassuk be, hogy puhuljon, utána egy teáskanálnyit tegyünk aprítva 2 dl forrásban lévő vízhez. A kéregből a hatóanyag kb. 5 percig tartó főzéssel oldódik ki. Leszűrve fogyasszuk, naponta egy alkalommal, lehetőleg este.
Kombinációk más gyógynövényekkel
Székrekedés esetén más, enyhébb hashajtó hatású gyógynövényekkel kombinálható: anyalevél, cickafarkfű
Májra és epére ható gyógynövényekhez adhatjuk: gyermekláncfű gyökér, máriatövis mag, benedekfű
Erős hatása miatt otthon ne kísérletezzünk vele, inkább kész teakeveréket vásároljunk.
Ellenjavallat, figyelmeztetés: Terhes, szoptatós anyáknak, 12 éves kor alatti gyerekeknek TILOS! Ne alkalmazzuk vastagbélgyulladás esetén sem. Tartós, rendszeres fogyasztása nem ajánlott, mert izgatja a beleket, és hosszú távon súlyosbítja a székrekedést.
Szöllősi Adrienn