Megvallom őszintén, a körömvirág az egyik kedvenc gyógynövényem. Mindig tartok otthon körömvirág teát, körömvirág krémet és körömvirág olajat. Annyira sokrétűen felhasználható ez a gyógynövény, hogy számomra egy alap dolog a házi patikámban.
A körömvirág nem túl nagyigényű növény, könnyen termeszthető a kertben is. Körömvirág magot a nagyobb áruházakban és kertészetekben is lehet kapni. Pompás virágai a sárga minden árnyalatában virítanak, így igazi színfoltot képeznek a virágos kertünkben. Gondoskodik utódairól is, szétszórja a magját és a következő évben újra gyönyörködhetünk a csodálatos sárga virágaiban.
Akár saját termesztésű, akár drogériában vásárolt szárított körömvirágból készíthetsz körömvirág olajat.
Mire használhatod?
- napégette bőr kezelésére
- extra száraz bőr, kirepedezett sarok ápolására
- viszkető bőrre
- ekcémára, pikkelysömörre, felfekvések kezelésére
- gyulladt bőr kezelésére
- fájó, viszkető aranyér és visszér kezelésére
- pelenkakiütésekre, irritált bőrre – kisbabáknál is biztonságosan alkalmazható!
- kisebb vágásokra, sebekre
- visszeres lábra
- rovarcsípésekre
Amire szükséged lesz
- szárított körömvirág szirom
- olaj a kivonáshoz: olíva, kókusz, napraforgó, mandula, lenmag
- egy tiszta fedeles üveg edény
Elkészítése
Hideg eljárás
Érdemesebb ezt az eljárást alkalmazni, mert védi a hatóanyagokat a károsodástól. Tedd a virágszirmokat az üvegbe, majd töltsd fel a választott olajjal úgy, hogy kb. 3 cm magasan fedje el a szirmokat. Tedd az egészet lefedve egy napos ablakba, és kb. négy-nyolc hétig hagyd ott. Naponta rázd össze. Szűrés után sötét hűvös helyen kb. fél évig eltartható.
Meleg eljárás
A körömvirág szirmokat öntsd le a választott olajjal, úgy hogy ellepje. Ezt az olajos keveréket tedd vízfürdőbe. Maximum 60C° fok hőmérsékleten 4-5 óra hosszat kevergetve melegítsd, míg az olaj átveszi a körömvirág színét és az illatát. Az elkészült olajat leszűrve, sötét hűvös helyen tárold.
Tipp: Az elkészített körömvirág olajból nyáron napozás utáni bőrnyugtató olajat is készíthetsz, ha pár csepp gyulladáscsökkentő hatású illóolajat teszel hozzá, például levendula, kamilla vagy cickafark olajat. Tovább fokozhatod a napvédő hatását, ha eleve sheavajjal, kakaóvajjal vagy lenmagolajjal készíted el. Ezek ugyanis természetes fényvédőként hatnak és még a bőrregenerálásban is segítenek.
Szöllősi Adrienn
Felhasznált forrás: www.fitoterapiakalauz.hu
Kapcsolódó cikkek
-
Bőrfiatalító búzacsíra olaj
-
Növényi bőrápoló olajok - bőrápolás csak természetesen!
-
Argánolaj a multifunkcionális bőrápoló
-
Napvédő szezámolaj
-
Levendulás körömvirág krém készítése szárított növényekből
-
Gyógynövény lexikon: Körömvirág
-
Ekcéma kezelése otthon természetes illóolajokkal