Körömgomba kezelése házilag -
A legjobb természetes szerek körömgomba ellen
A körömgomba kezelése fontos kérdés. Jó, ha nem halogatjuk, tekintve, hogy a körömgomba fertőző. A gyógyszertárakban ma már sokféle vény nélkül kapható szerhez hozzá lehet jutni. Érdemes azonban megnézni ezeknek az összetevőit, nem tartalmaznak-e szintetikus vagy erős kémiai anyagokat. Ha tehetjük, válasszunk inkább természetesebb megoldásokat, forduljunk a gyógynövényekhez.
Mi okozza a körömgombát?
A körömgombát leggyakrabban élesztőgombák és penészgombák okozzák, kisebb százalékban különböző egyéb gombák is előidézhetik. A gombák leginkább a meleg, nedves helyeket kedvelik, és emberről emberre is terjedhetnek. A gombás körömfertőzést könnyen össze lehet szedni nyilvános zuhanyzókban vagy uszodákban, illetve közös törülköző vagy körömolló használattól is.
Körömgomba gyakrabban fordul elő a lábon, de a kéz körmein is kialakulhat. A műköröm viselése kifejezetten rizikófaktor a gomba kialakulása szempontjából. A műköröm ugyanis lezárja a köröm felszínén, megakadályozva annak természetes szellőzését és tisztulását. Emellett a műköröm alatt nagyon sok baktérium és kosz is megtelepszik, amely szintén a fertőzés melegágya lehet.
A gombák a körmöt az azt körülvevő bőr sérülésén keresztül, illetve a köröm és körömágy közötti nyíláson át támadják meg.
Fontos tudni, hogy a körömgomba az egészséges, megfelelő immunműködésű embereknél nem alakul ki. A köröm védőrétegeinek károsodása, az immunrendszer gyengülése vagy véletlen sérülés előzik meg legtöbbször a körömgomba kialakulását.
Veszélyeztetettek ilyen szempontból a cukorbetegek, illetve a hosszú ideje valamilyen betegségben szenvedők, akiknek az immunrendszere nem tudja kivédeni a gombatámadást, a gyengébb immunrendszerrel rendelkező idősebbek, és kortól függetlenül a meleg, párás helyen dolgozók.
Körömgomba kialakulásának lelki okai
A köröm problémái mindig az egészséges agresszió elfojtására utalnak, a vitalitás hanyatlását jelzik. A körömgombával küzdő ember képtelen magáért tenni, úgy érzi, meg van kötve a keze. Lehetséges, hogy másokat mindig előtérbe helyez, túl sokat tesz értük, miközben magáról elfeledkezik. Lehet, hogy valaki vagy valakik élősködnek rajta, és képtelen megszabadulni tőlük, vagy kiadni az útjukat. Ha a lábkörmökön jelentkezik, akkor az előrehaladásban van akadályoztatva az illető. Képtelen továbblépni, vagy lépéseket tenni saját magáért.
Körömgomba tünetei
A fertőzés lehet kellemetlen, de legtöbbször fájdalmatlan. Inkább esztétikailag nyújt ronda látványt. A fertőzés általában a körömszéleken vagy a körömágyban kezdődik, de jelentkezhet a köröm felszínén is, illetve érintheti az egész körmöt.
A körömgomba első észrevehető tünete a köröm küllemének megváltozása:
- sárga csíkok a körömágyon és a köröm alsó részén
- lemezesen réteges, töredezett felszínű köröm
- megvastagodott, nehezen vágható köröm
- a köröm alatt összegyűlt fehéres színű, kellemetlen szagú, morzsalékos anyag
- színtelen és megvastagodott köröm, mely a köröm alatt elválik a körömtől
- törékeny, töredezett, megvastagodott köröm
- fehér foltok vagy csíkok a köröm felületén
A fertőzés súlyosbodásával puha, morzsalékos körömfelszín, esetleg fájdalmas köröm, körömleválás is lehetséges.
Amit a körömgomba kezeléséről tudni érdemes
- A körömgomba nem múlik el magától. Kezelés nélkül a tünetek súlyosbodnak, a fertőzés tovább terjedhet a többi körömre, és a bőrre is.
- A körömgomba igen makacs fertőzés, kezelése hosszadalmas folyamat. Akár félévet is igénybe vehet, ezért mindenképpen legyél kitartó és következetes.
- Körömgomba esetén nem csak a külső, hanem a belsőleges kezelés is szükséges lehet. Makacs vagy súlyos körömfertőzés esetén szakorvos gombaölő gyógyszert is felírhat. Ezekkel azonban érdemes vigyázni. A gombasejtek az emberi sejtekhez fejlődéstanilag hasonlóak, és ezért nehéz olyan gombaölő hatóanyagot kifejleszteni, mely a gazdaszervezetre nem mérgező, vagyis nem okoz mellékhatásokat. Pl. vannak olyan tabletták, melyek kisebb mértékben hatással lehetnek a koleszterinszintézisünkre, ezért ilyen orvosságot terhesség alatt nem szabad szedni, mert az károsíthatja a magzatot. A gombaölő tabletták a bennünk élő jótékony gombákat is elpusztítják, így a bélflóra is veszélyeztetve van. A tartós gyógyszerszedés a májnak sem tesz jót. Ha májbetegséged van, vagy más gyógyszereket is szedsz, mindenképpen tájékoztasd erről a kezelőorvost.
- A körömgomba gyakran visszatér a kezelést követően. Amikor úgy látod, hogy már tünetmentes vagy, még néhány hétig célszerű folytatni a kezelést, illetve megelőző óvintézkedéseket tenni.
Mit tehetünk a körömgomba megelőzéséért?
Az alábbiak betartása nem csak a megelőzést segítik. A már kialakult körömgomba esetén megelőzik a továbbfertőződést a többi körömre, vagy más emberekre (pl. családtagjainkra, akikkel közös fürdőszobát használunk.)
- A strandon, vagy közös zuhanyzóban mindig viselj papucsot. Mezítláb könnyen összeszedheted a fertőzést.
- Strandolás vagy uszoda használata után feltétlenül fertőtlenítsd a lábaidat megfelelő lábfürdővel. 2 liter langyos vízhez tegyél pár csepp teafaolajat és grapefruitmag cseppet, valamint 2 dl 20%-os ecetet és legalább 20 percre áztasd bele a lábadat. Ez a fürdő már kialakult gombás fertőzésnél is hatásos.
- Ne használj körömlakkot a beteg körömre, mert az megakadályozza a szellőzését, és tovább ront a helyzeten. Mondj le a műkörömről is, bármennyire divatos és szép.
- Kerüld a műanyag, zárt cipőket a nagy melegben. Ebben könnyen beizzadhat a lábad, és a nedves környezet megfelelő táptalaj a körömgombának.
- Fertőtlenítsd rendszeresen a cipőidet, a zoknidat és a törölközőidet! Mosáskor tegyél egy pici ecetet a mosógépbe, vagy ezüstkolloidot csepegtess bele. Ez jól fertőtlenít mindent. A cipőidet ezüstkolloidos vízzel tisztítsd meg kívül-belül, vagy használj ezüstkolloid spray-t, amivel könnyedén befújhatod a nehezen hozzáférhető belső részeket is.
- Erősítsd az immunrendszeredet! A köröm- és lábfertőzéseket erős immunrendszerrel nagyobb eséllyel kerülöd el. A vitaminokon túl segítenek az immunerősítő gyógynövény főzetek, melyek lehűtve vagy jéggel kitűnő nyári hűsítő italként is szolgálhatnak: pl. gyömbéres limonádé vagy tea citrommal, echinacea tea jéggel, hideg csipkebogyó tea vagy szörp.
Körömgomba kezelése természetes megoldásokkal
Gyógynövények belsőleg
Echinacea (bíbor kasvirág) tea: Immunerősítésre szolgál. A gombás fertőzéseknél is szükséges az immunrendszert felvértezni.
Elkészítése: Egy teáskanál echinaceát forrázz le 2 dl vízzel, majd hagyd állni 5 percig. Önmagában vagy mézzel ízesítve is fogyasztható, akár napi 3 bögrével is.
Echinacea teák a webáruházban>>>
Csalánlevél tea: Vértisztító, méregtelenítő hatású. Kimossa a szervezetből a kórokozókat és a gombákat.
Elkészítése: Egy teáskanál csalánlevelet forrázz le 2 dl vízzel, majd leszűrve, ízesítés nélkül, apró kortyokban fogyaszd el. Kicsit keserű, de akkor se édesítsd. Inkább adj hozzá bodza, hárs vagy csipkebogyó teát, melyek kellemesebb ízt adnak a főzetnek. Reggel és este 1-1 bögrével célszerű meginni, maximum 2-3 héten át.
Csalánteák a webáruházban>>>
A tea helyett választhatsz alternatívaként cseppeket vagy olajos kivonatokat is. Ezeknek az az előnyük, hogy nem kell macerálnod a teakészítéssel, bármikor magaddal viheted (munkahelyre, utazásnál) és egy pohár vízzel könnyen be tudod venni. A cseppek alkoholt tartalmaznak, amit gyógyszerszedés vagy autóvezetés esetén figyelembe kell venni.
Ajánlott készítmények:
- Bioextra echinacea cseppek 50 ml
- Gerani echinacea cseppek 50 ml
- Bioextra csalán cseppek 50 ml
- Gerani csalánmagolaj 100 ml
Grapefruitmag kivonat: Kiváló immunerősítő, gomba- és vírusölő. Remek természetes alternatívája a gombaölő orvosságoknak, de előnye, hogy nincsen mellékhatása. A Grape Vital grapefruitmag-kivonatot például klinikai vizsgálatokon 100 gombafaj ellen találták hatásosnak. A hazánkban kapható készítmények közül ez a legmagasabb hatóanyag tartalmú grapefruitmag kivonat. Míg a legtöbb készítmény 3-8 mg közti polifenol hatóanyagot tartalmaz, addig a Grape Vital 1026 mg-ot!
Vitaminok
Immunerősítés szempontjából fontos az A-, C- és E-vitamin fokozott bevitele. Ezek a vitaminok nem csupán az immunrendszerünk szempontjából fontosak, hanem a bőr- és körömregenerációt is segítik. Nyáron elég, ha több gyümölcsöt, zöldséget és magfélét fogyasztasz, a többi évszakban kúraszerűen szedhetsz vitaminkészítményt is.
Vitamin készítményeket itt találsz>>>
Természetes ecsetelők körömgombára
Teafaolaj
A leghatékonyabb természetes gomba elleni szer. Nem csak körömgomba, hanem bőr- és hüvelygomba esetén is alkalmazható. Ez utóbbi esetben kizárólag hígítva! Körömre töményen is használható, de ha érzékeny vagy rá, inkább hígítsd fel vízzel. Fontos, hogy 100%-os tisztaságú olajat használj. Megbízható márkájú teafaolajat vásárolj erre a célra, például az Aromax, Medinatural.
A teafaolajból 1-2 cseppet tegyél fültisztító pálcika vattás részére, majd alaposan dörzsöld be vele a körömfelületet, a körömágyat és a köröm alá is kenj belőle.
Készíthetsz lábfürdőt is, ha a lábujjak között és a lábkörmön is jelentkezik a fertőzés. 1 liter vízhez 20-30 csepp teafaolajat csepegtess és legalább naponta fél órát áztasd benne a lábadat. Ezután óvatosan töröld szárazra egy erre elkülönített törölközővel. A törölközőt úgy mosd ki, hogy a mosószerhez adsz néhány csepp teafaolajat (csöpögtetheted a mosógép dobjára is), így elkerülheted, hogy a fertőzés átterjedjen a többi ruhaneműre is, illetve gondoskodsz a törölköző fertőtlenítéséről is.
Ajánlom figyelmedbe a Jutavit Nail Repel körömgomba elleni ecsetelőt, melynek használata egyszerű, bárhová magaddal viheted. Ráadásul tartósítószer mentes is.
Grapefruitmag cseppek ecsetelésre
Hasonlóan jó gomba-, vírus- és baktériumölő szer, mint a teafaolaj. Ebből is csak ellenőrzött terméket használj. Pici hátránya, hogy sötétbarna színe miatt megfesti a bőrt és körmöt is, ha rendszeresen használod.
Körömfertőtlenítő, gombaölő fürdő
Hozzávalók:
- Kb. 2 liter víz
- 2 dl 20%-os ecet
- 1 fej fokhagyma összetörve
- 2 evőkanál szódabikarbóna
- 10 csepp 100%-os teafaolaj
- 10 csepp grapefruitmag kivonat
Az összetevőket add hozzá langyos vízhez (lábköröm kezelésénél lehet melegebb). Tedd bele az érintett testrészt úgy, hogy a körmöket ellepje a víz. Áztasd legalább 20 percig. Célszerű este végezni, mert a fokhagyma erős illatát a bőr is átveszi.
Szöllősi Adrienn