Mégis, amikor kompressziós harisnyát ajánlok a visszeres panaszok enyhítésére, sokan összehúzzák a szemöldöküket és lekonyult szájjal mondják: „De az olyan trampli! Biztosan nem veszem fel”.
Igazság szerint a legtöbben csak akkor találkoznak a kompressziós harisnyával, amikor a szakorvos ajánlja, vagy felírja. A vényre kapható gyógyharisnyák kevésbé tetszetősek lehetnek. Ormótlanul vastagok és kevésbé divatos megjelenésűek.
Azonban ideje, hogy elfelejtsd a kompressziós harisnyákról kialakított képedet! Ma már nem csak az ormótlanul vastag, seszínű gyógyharisnya létezik! A modern kompressziós harisnyák kinézetre semmiben sem különböznek a hagyományos nejlon harisnyáktól. Bátran viselheted, anélkül, hogy bárki sejtené, hogy kompressziós harisnya van rajtad. Többféle színben és fazonban megvásárolhatod, sőt, akár csipkés combfixet is választhatsz!
A visszér ma már nem csak az idősebb korosztály betegsége. Egyre több 25-35 év között fiatalnál jelentkeznek a visszér tünetei. A visszeresség nagyobb arányban alakul ki nőknél, mint férfiaknál. Sajnos az életmódunk tehet leginkább arról, hogy egyre több a visszeres megbetegedés. Az ülő- és álló foglalkozás, a túlsúly, a mozgásszegény életmód, és a terhesség mind kockázati tényezőt jelentenek. Azonban ha odafigyelünk az első jelekre, még idejében megállíthatjuk, vagy akár vissza is fordíthatjuk a folyamatot. Ebben segítségül hívhatjuk a kompressziós harisnyát.
Mik a visszér első tünetei?
- a lábszárban jelentkező zsibbadás, szúró érzés hosszabb idejű ülés, vagy állás után
- bekeményedett vádli
- terhelést követően jelentkező izomgörcsök a lábszárban
- elnehezült láb érzés
- zsibbadó lábfej
- gyakori lábdagadás
Melegben a tünetek fokozódnak, ezért a nyári hónapok nem kedveznek a visszeres panaszokkal küzdőknek. Ha a fenti tüneteket tapasztalod, ideje foglalkoznod a kérdéssel, hogy elkerüld az ereid állapotának romlását, és a szemmel is látható visszerek megjelenését.
Mi is a kompressziós harisnya?
Amit a külső szemlélők nem látnak majd, hogy a kompressziós harisnyád speciális, sűrű szövésű, rugalmas szálakból készült. Kialakításának köszönhetően nyomást gyakorol az erekre, vagyis összenyomja a kitágult ereket, csökkenti a vérpangás kialakulását a visszerekben és elősegíti a vér visszaáramlását a szív felé. Hatására javul a vérkeringés, az izmokhoz több oxigén szállítódik. Javul a szövetek tápanyagellátása is, így kevésbé, vagy egyáltalán nem alakulnak ki a visszeres bőrpanaszok: viszketés, bőrszárazság, ekcéma. Az izmok jobb oxigénellátottságának köszönhetően a láb kevésbé fárad el, a vádli nem keményedik be és nem jelentkeznek izomgörcsök. A jobb keringésnek köszönhetően nő a teljesítmény, és kevésbé dagad be a láb.
Hogyan válassz kompressziós harisnyát?
A kompressziós harisnya lényege maga a kompresszió, magyarul „nyomás”. A kompressziós harisnya akkor jó, ha az ereid állapotának megfelelő nyomást fejt ki a lábaidra. Többféle kompressziós erősségű harisnya kapható. A kompresszió erősségét római számokkal egytől négyig osztályozzák. A leggyengébb az I-es kompresszió, amely megelőzés képpen, vagy enyhébb tünetek esetén javasolt és orvosi rendelvény nélkül is megvásárolható. A II-IV. fokozatú harisnyák már súlyosabb esetekre ajánlottak és csak orvosi javaslatra viselhetőek.
Megjelenési formájukat tekintve lehetnek combközépig, a térd alá érő, vagy térdet takaró, harisnya, vagy zokni, illetve teljes harisnyanadrág, attól függően, hogy a láb mely részeinek kezelésére szolgál.
A gyártók ma már a divatirányzatokat is figyelembe veszik, ezért nagyon változatos színekben és mintázattal is készülnek kompressziós harisnyák és zoknik. Tehát, válassz az ízlésednek és igényednek megfelelő változatot, légy divatosan egészséges! Meglátod, a lábaid meg fogják hálálni!
Mire érdemes még figyelni a harisnya kiválasztásánál?
Valamennyi harisnya dobozán, így a kompressziós harisnyák csomagolásán is találkozhatsz a „den” számozással. Mit jelent ez?
A "den" szám megadja a felhasznált fonal finomságát. Minél kisebb ez a szám, annál finomabb fonalról és annál vékonyabb harisnyanadrágról beszélünk. Célszerű figyelembe venni, hogy milyen célra és milyen évszakban fogod viselni az adott harisnyát.
- Alkalmi viseletre extra vékony harisnyanadrág: 8-10 den
- Általános, mindennapi viseletre, meleg időben: 15-20 den
- Átmeneti, kora őszi és kora tavaszi időszakra: 30-40 den
- Hidegebb őszi és a téli időszakra: 60-100 den
- Fázósaknak, extra vastag harisnyanadrágok, amiket szoknyához is bátran viselhetünk télen: 200-500 den
Nézd meg a visszér elleni készítményeket itt >>>
Szöllősi Adrienn