Kökény

Prunus spinosa

Kökény virág, kökény gyümölcs, kökény gyógynövény, kökény tea

Népi elnevezései: boronafa, koronafa, ekegúzs, kininfa, kökönye, tövisfa, zabszilva

 

A Kökény jellemzői

A kökény a szilvafélék családjába tartozik. Az 1-4 m magasra is megnövő cserje sötétszürke ágai hegyes tövisekben végződnek. Kis méretű levelei elliptikusak, lándzsásak, fonákjuk rendszerint molyhos. Virágzata apró, fehér, ötszirmú és a lombfakadás előtt nyílik. Gyümölcse kékesfekete, apró szemű, fanyar, csak akkor ehető, amikor a dér már megcsípte. Hegyoldalak, erdőszélek, cserjések, napfényes erdők növénye.

Herbája: virága és termése

Gyűjtés: A kökény áprilisban virágzik, ilyenkor lehet gyűjteni. Kék bogyós termése októberben gyűjthető, az első fagyok után.

A növény hatóanyagai: Amygdalin, cianidin, cserző anyag, flavoglikozid, hidrogéncianid, hyperozid, koffeinsav, kumarin, kvercitrin, pektin, poroszsav-glikozid, rutin, tannin. Emellett B1, B2, B3 és C-vitamint is tartalmaz. C-vitaminban gazdag.

Hatások: Virágja vízhajtó, enyhe hashajtó. Termése roboráló, immunerősítő.

 

A Kökény, mint gyógynövény

A kökény virágja és bogyója is gyógyhatású, a népgyógyászatban régóta használatosak.

  • Vizelethajtó
  • vérzéscsillapító
  • tisztító, hashajtó
  • erősítő, roboráló
  • étvágygerjesztő
  • érnyomáscsökkentő.

A kökényvirágból készített tea vízhajtó, vértisztító, húgyúti betegségek ellen használható. Enyhe hashajtó hatása is van, fogyás elősegítésére is használják. Méregtelenítő és vértisztító hatása miatt bőrkiütések megszüntetésére is alkalmazhatjuk. A népgyógyászatban vérnyomáscsökkentésre is adják.

C-vitaminban gazdag terméseiből készített lekvár, bor, pálinka vagy likőr, betegségek után kiváló roboráló szer, immunerősítő.

Míg a virágzat teaként hashajtó, a terméséből készült lekvár viszont hasfogó, így hasmenés csökkentésére, bélhurut kezelésére használható.

Kökényvirág teák a webáruházban>>>

 

Elkészítése

Kökényvirág tea: 1 evőkanálnyi szárított kökény virágot 2,5 dl forrásban lévő vízzel leforrázunk, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Napi 3 csészével ajánlott a fogyasztása. Székrekedés esetén gyermekeknek is adhatjuk.

Kökénylikőr: A kökényterméseket megmossuk, megszárítjuk. Kb. 1,5 kg érett kökényt 1,5 kg cukorral jól összekeverjük, befőttesüvegbe tesszük. 4-5 rúd fahéjjal, 2 rúd félbevágott vaníliával ízesítjük, 40 százalékosra hígított gyógyszertári alkohollal vagy igazi gyümölcspálinkával felöntjük. 5-6 hétig érleljük, majd leszűrjük. Szőlőmusttal összetörve vörös kökénybor lesz belőle.

 

Kombinációk más gyógynövényekkel

 

Hólyag- és vesebántalmaknál kombinálhatjuk aranyvesszővel és cickafarkfűvel.
Székrekedés esetén bodzavirág, hársfavirág, kamilla és borsmenta hozzáadásával készíthetünk hashajtó teakeveréket.
Felfázás, hólyaghurut esetén kombinálhatjuk tőzegáfonyával. Míg a tőzegáfonya a húgyutak fertőtlenítését végzi, addig a kökény vizelethajtó tulajdonságánál fogva, átmossa az egész húgyúti rendszert és segíti a kórokozók kiürítését a szervezetből.
Fogyókúrához kombináljuk zöld teával a zsírégetés fokozása érdekében.

 


Szöllősi Adrienn


Kapcsolódó cikkek

Tartalomhoz tartozó címkék: Gyógynövény lexikon