Köhögés elleni népi gyógymódok

Köhögés elleni népi gyógymódok

A köhögés elleni népi gyógymódok évszázadok óta léteznek, és sokan még ma is szívesen alkalmazzák őket, hiszen ezek kipróbált, bevált házi módszerek, természetes alapanyagokkal. Íme néhány bevált módszer, melyet nagyanyáink is alkalmaztak köhögés esetén:

 

 

Köhögés elleni népi gyógymódok

Méz és citrom – a nagy klasszikus

Ha fáj a torkunk, vagy megfázással küzdünk, mindannyian elsőként nyúlunk a mézhez. Önmagában vagy teába téve szinte nélkülözhetetlen társként vesszük magunkhoz a megfázás és a köhögés elleni küzdelmünkben. Elődeink is így tettek, hiszen a méz mindig rendelkezésre állt és a legtöbb háztartásban megtalálható volt. Nagyanyáink frissen facsart citromlével együtt fogyasztották orvosság gyanánt.

A méz természetes antibakteriális hatása segít nyugtatni a torokirritációt, fertőtleníti a torkot és magas vitamin tartalmával felvértezi immunrendszerünket. A citrom bővelkedik C-vitaminban, ami erősíti az immunrendszert és regenerálja a nyálkahártyát. Egy kanál mézet keverj el egy kis frissen facsart citromlével, és fogyaszd naponta többször.

 

Gyömbér tea – a tökéletes fertőtlenítő

Köztudott, hogy a gyömbér nagyon jó gyulladáscsökkentő és antibakteriális tulajdonságú, ezért torokgyulladásnál, influenzánál hatásos gyógyteaként fogyasztva. Köhögésnél is alkalmazható a váladék felszakítására. Tüdőbetegeknek kifejezetten ajánlott rendszeresen fogyasztani. Forrázz le egy teáskanál friss, reszelt gyömbért egy csésze forró vízzel, hagyd állni 10 percig, majd szűrd le és kortyolgasd. Mézzel és citrommal is ízesítheted.

 

Hagymaszirup – a szegények antibiotikuma

A hagyma is az igazi klasszikusok közé tartozik a népi gyógyászatban. Erőteljes antibakteriális és nyálkaoldó hatása miatt kiváló ellenszer köhögésnél vagy influenzánál. Szerencsére ez még a legszegényebbeknél is mindig megtalálható volt, így megfázás vagy köhögés esetén könnyen rendelkezésre állt természetes antibiotikumként.

Vágj fel egy hagymát apróra, és rétegezd le mézzel egy üvegben. Hagyd állni néhány órát vagy egy éjszakán át, majd szűrd le a képződött szirupot. Naponta többször fogyassz belőle egy kanállal.

 

Kamilla tea – a toroknyugtató

A kamilla is közismert gyulladáscsökkentő, és biztos vagyok benne, hogy mindenki tart otthon belőle egy zacskóval, amit megfázás esetén azonnal elő tud venni a szekrényből. A kamilla nyugtató hatású, enyhíti a torok irritációját. Gyulladáscsökkentő hatása révén gyorsítja a torokgyulladás gyógyulását, enyhítve a torokfájást.

Forrázz le egy teáskanál kamillavirágot egy csésze forró vízzel, hagyd állni 10 percig. Leszűrve, langyosan fogyaszd el apró kortyokban. Mézzel és citrommal nyugodtan ízesítheted.

 

Fokhagymás tej – természetes antibiotikum ital gyerekeknek

A falusi asszonyok, ahol tartottak tehenet vagy kecskét, általában forralt házi tejbe tettek zúzott fokhagymát, és ezt adták a gyerekeknek, ha fájt a torkuk. A fokhagyma antibakteriális és antivirális tulajdonságai miatt remek antibiotikum. Immunerősítő hatása miatt gyorsítja a betegségből való kilábalást.

Egy pohár tejben főzz meg egy gerezd apróra vágott fokhagymát, majd szűrd le és hagyd kicsit hűlni. Naponta egyszer fogyaszd, de csak akkor, ha nem zavar a fokhagyma íze.

 

Kakukkfű tea – a köptető

A kakukkfű tea a leggyakrabban használt szer a népi gyógyászatban száraz, görcsös köhögésnél. Kitűnő köhögéscsillapító és köptető, asztmások hörgőgörcsét oldhatja. Dohányosok reggeli köhögését könnyíti, leszokás után segít a köhögés megszüntetésében. A kakukkfű főzetével történő gargarizálás hatékony szájnyálkahártya gyulladás, torokfájás esetén.

Egy teáskanál szárított kakukkfüvet forrázz le egy csésze forró vízzel, hagyd állni 10 percig, majd szűrd le és aprókat kortyolgatva idd meg. Mézzel is ízesítheted. Lefekvés előtt két órával fogyaszd utoljára, mert a nyák felszakítása átmenetileg gyakoribb köhögéssel járhat, ami megzavarhatja az éjszakai pihenést.

 

Sós vizes gőzölés – a nagy takarító

A forró gőz segíthet fellazítani a nyákot és enyhíteni a köhögést, a só természetes fertőtlenítő. Évszázadokkal ezelőtt eleink még nem ismerték a Salvus vizet, de ma már ez is rendelkezésre áll inhaláláshoz. Arcüreggyulladásnál, torokgyulladásnál, letapadt váladék esetén jótékony az arc- és orrüregek fertőtlenítésére és a váladék felszakítására.

Forralj fel egy liter vizet, adj hozzá egy kanál sót, majd hajolj fölé törülközővel a fejed felett, és lélegezd be a gőzt néhány percig.

 

Ezek a népi gyógymódok sokak számára hatékonyak lehetnek, de ha a köhögés nem múlik, vagy súlyosbodik, érdemes orvoshoz fordulni.

kohoges-elleni-nepi-gyogymodok

 

 

 

Szöllősi Adrienn


Kapcsolódó cikkek

Tartalomhoz tartozó címkék: Egészségtippek