Matricaria recutita
Népi elnevezései: orvosi székfű, nemes pipitér, pipitér, anyafű, szikfű, szüzekanyja, bubulyka
A Kamilla jellemzői
A fészkesvirágzatúak családjába tartozik. Az ország minden táján megtalálható, kedveli a szikes legelőket, száraz réteket. Jellegzetes fehér szirmú sárga fészkű virág. 20-40 cm magas, egyéves növény.
Herbája: a virága
Gyűjtés: Virágát gyűjtjük 1 cm-es szárral, június-júliusban. Fejletlen virágzatát ne gyűjtsük, de ha túlnyílik, az sem jó. Általában szedőfésűvel gyűjtik.
A növény hatóanyagai: Almasav, apiin, azulén, borneol, cserző anyag, farnezol, flavonoid, foszforsav, fruktóz, glükóz, herniarin, hyperozid, kamazulén, kén, keserűanyag, koffeinsav, kolin, kumarin, palmitinsav, poliacetilén, proazulén, rutin, szalicilát, szalicilsav, szeszkviterpének, tannin, thujon, tow, umbelliferon.
Található benne ezen felül B1, B3 és C-vitamin.
Hatások: Gyulladáscsökkentő, görcsoldó, sebgyógyulást elősegítő hatású.
Kamilla teák a webáruházban>>>
A Kamilla gyógyhatásai, felhasználása
Belsőleg: Tea formájában főként a tápcsatorna gyulladással járó megbetegedései esetén alkalmazzuk. Rendszeres fogyasztása enyhíti a gyomorpanaszokat, rosszullétet, a hányingert és a bélgyulladás tüneteit.
A nőgyógyászatban is használják menstruációs görcsök enyhítésére és a vajúdás idejének lerövidítésére. Enyhe nyugtatószerként is alkalmazható.
A kamillateát a kisgyermekek is nyugodtan fogyaszthatják. A kamilla a hasfájós babákat megnyugtatja, görcseiket elmulasztja.
Külsőleg: A kamillás gőzölés vagy inhalálás enyhíti a köhögést és a vírusos, illetve bakteriális légúti fertőzések tüneteit, serkenti az immunrendszer működését. Vírusos légúti fertőzések esetén naponta kétszer ajánlatos gőzölni. Az arc- és homloküreg-gyulladás is gyorsabban gyógyul, ha kiegészítő kezelésként kamillával inhalálunk.
Gargarizálva, vagy öblögetőként megszüntethető a fogíny, a száj és a torok gyulladásai, a szájban lévő sebek, afták.
Lemosás, borogatás formájában bőrbetegségeket, pattanást (akne), tályogot, nehezen gyógyuló sebeket, illetve körömágygyulladást kezelnek vele. Kötőhártya-gyulladás esetén szemborogatásra is kiválóan alkalmas.
A szépségápolásban is gyakran használják, mert a bőr szárazságát, a bőrviszketést, a bőrgyulladást csökkenti.
Hajápoláshoz is kiváló a kamillafőzet, főképpen a szőkéknek. Kamillás hajmosás után a haj illatos és csillogó lesz.
Fürdőkúra: Fürdők, öblítések, gőzfürdők formájában nagyszerűen bevált az altesti gyulladások (hüvelygyulladás, gyulladt, viszkető aranyér, prosztata- vagy mellékhere-gyulladás lábszárfekély) esetén is.
Elkészítése
Kamillatea: 1 evőkanál szárított kamillavirágzatot 2,5 dl forrásban levő vízzel leforrázzunk, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Napi 2-3 bögrével fogyasztható ízesítve, vagy ízesítés nélkül. Kisbabáknak néhány kanállal adjunk.
Kamillás fürdő: Kétmaréknyi virágzatot 1 liter vízzel leforrázzunk, szűrés nélkül tesszük a fürdővízbe.
Inhalálás: 3 evőkanál virágzatot egy lapos edényben leforrázunk 1 liter forró vízzel, fölé hajolva, fejünket lefedve inhalálunk 5-10 percig.
Borogatás: Tegyük a kamillát egy mullkendőbe, és forrázzuk le. A kamillás kendőt körülbelül 5 percig tartsuk a gyulladt bőrfelületen.
Kamillaolaj: egy kis üveget megtöltünk friss kamillavirággal, hidegen préselt olíva- vagy szójaolajjal leöntjük, hogy az olaj ellepje a növényt. Az üveget jól lezárva két hétig meleg helyen (napon) tartjuk. Hűtőszekrényben tároljuk.
Kamilla teák a webáruházban>>>
Kombinációk más gyógynövényekkel:
Emésztőrendszeri, húgyúti gyulladásoknál jól kombinálható cickafarkkal.
Gyulladáscsökkentésre és bőrápolásra körömvirággal együtt hatékonyabb.
Ellenjavallat, figyelmeztetés: Arra érzékenyeknél allergiás bőrreakciót válthat ki. Inhaláláskor figyeljünk az égési sérülések elkerülésére.
Szöllősi Adrienn