Stresszoldás és női problémák elűzése jázmin illóolajjal
Egy új német kutatás során bebizonyosodott, hogy a jázmin virágának bódító illata a váliumhoz hasonló nyugtató hatást fejt ki, azonban a szedatív gyógyszerektől eltérően semmiféle mellékhatást nem okoz.
A jázmin név a perzsa yasmin szóból ered, amelynek jelentése „isten ajándéka”. A növénynek több mint 300 fajtája létezik, melyek többsége a világ trópusi éghajlatú területein él, bár néhány fajta hidegebb régiókban is megtalálható.
Olaját gyakran emlegetik a stressz, szorongás, depresszió, kimerültség, menstruációs görcsök és menopauzás szimptómák természetes gyógyírjaként, sőt sokan afrodiziákumként tartják számon.
A Jázminolaj, mint természetes stresszoldó
A Ruhr University kutatói, Hanns Hatt professzor vezetésével egérkísérletek során azt tapasztalták, hogy a virág illatanyaga erős nyugtató hatást produkál, mely következtében az állatok minden tevékenységükkel felhagyva, a sarokba húzódva nyugodtan ücsörögnek.
A kutatók agyszkenner segítségével megbizonyosodtak arról, hogy a jázmin illatának vegyi komponensei hatással vannak az agysejtek GABA receptorainak működésére, ami csökkenti az állatok szorongását és nyugodtabbá válnak.
A német kutatók illatminták százait tesztelték, hogy meghatározzák azok GABA receptorokra gyakorolt hatásait egerekben és az emberi szervezetben. Ezek során megállapították, hogy a jázmin illata több mint ötszörösére növeli a GABA receptorok hatékonyságát, valamint az erős nyugtatókhoz és altatókhoz hasonló hatást fejt ki, miközben nem kell számolnunk a gyógyszerek alkalmazásakor felmerülő komoly mellékhatásokkal, úgy mint depresszió, szédülés, alacsony vérnyomás, izomgyengeség és csökkent koordinációs készség.
A jázmin olaját már az ókori görögök és egyiptomiak is aromaterápiás szerként használták. A jázmin illatanyagának molekulái belégzést követően a véráramba, majd az agyba jutnak, ahol befolyásolják az érzelmek kontrollálásáért felelős limbikus agyterületet. Az aromaterápia támogatói szerint, az esszenciális jázminolaj pozitívan befolyásol számos biológia faktort, köztük a szívfrekvenciát, a stressz szintjét, a vérnyomást, a légzést és immunfunkciók működését.
Az intenzív édes jázminillat a női parfümök 83%-ban, a férfi illatszerek 33 %-ban felfedezhető. 1 kilogramm tiszta jázminesszenciához több mint 5 millió virágot kell begyűjteni, ezért a jázminillat többnyire szintetikus formában található meg az illatszerekben.
A jázmin illóolaj jótékony hatásai
A természetes stresszoldó tulajdonságán kívül még számos jótékony hatása van, elsősorban a női szervezetre. A rózsaolaj mellett ez az egyik első számú illóolaj a nők számára. Parfümként használva illata csodálatosan vonzóvá varázsol, felkelti az erősebbik nem vágyát, kihangsúlyozza a nőiességet.
- Elősegíti a szabályos menstruációt
- Megkönnyíti a szülést masszázsolajként használva
- Tejképző hatású
- Bedörzsölőként vagy fürdőolajként fokozza a nemi vágyat
- Görcsoldó
- Fájdalomcsillapító
- Fertőtlenítő hatású
- Idegnyugtató hatású
Hogyan használhatod?
Stresszoldásra: aromalámpában párologtatva
Vágyfokozáshoz: aromafürdőként, parfümként
Menstruációs görcsök oldására: masszázsolajba keverve, aromalámpában párologtatva
Szülés megkönnyítéséhez: masszázsolajba keverve, a vajúdás alatt is használható
Zsíros bőr ápolásához: arckrémbe keverve 2-3 cseppet
Forrás: www.fitoterapiakalauz.hu
Kapcsolódó cikkek
-
Idegnyugtató, stresszoldó gyógynövények
-
Aromaterápia I. rész - Mi is az az aromaterápia?
-
Aromaterápia II. rész - Az illóolajok előállítása
-
Aromaterápia III. rész - Az illóolajok felhasználása
-
Jó tanácsok illóolaj vásárláshoz
-
Fájdalmas menstruáció természetes gyógymódjai