Íróasztal mögött dolgozol? Ezekre a betegségekre számíthatsz!

Íróasztal mögött dolgozol? Ezekre a betegségekre számíthatsz!

A csaknem mindenkit érintő mozgásszegény életmód és a számítógép előtti több órás napi munkavégzés kedvez a különböző betegségek kialakulásának. Ezek közül röviden bemutatok néhányat, hogy időben gondolunk rájuk és ha lehet előzzük meg a kialakulásukat, nem szabad megengednünk, hogy a munka ártson egészségünknek!

Ülő életmód velejárója lehet a visszér

Visszér

Amikor a munkahelyünkön íróasztalnál ülünk, gyakran keresztbe tesszük a lábunkat, vagy egy szék alá húzzuk. Sajnos egyik testtartás sem előnyös. A térd- és csípőízületek mozdulatlansága, valamint a lábak állandó padlón tartása megnehezíti a vér átáramlását a vénákon, így lassabban jut el a szívhez. Ez az ártatlan tűnő ülés visszerekhez és ödémához vezethet, és növeli a vérrögképződés kockázatát a vénákban. Ha ezt szeretnénk megelőzni, érdemes szüneteket tartani az ülésben, felállni, sétálni, vagy akár egyszerű gyakorlatokat végezni ülve, amelyek megmozgatják a lábizmokat és javítják a keringést. Ilyen egyszerű gyakorlat az, ha többször kell guggolni, vagy lépcsőzni. Az is jó dolog, ha többször ismétlődően feláll a székre majd leszáll róla (fontos, hogy a széknek ne legyen kereke!) A haladó szellemű munkahelyek már tartásjavító irodai mozgásterápiát is bevezetnek az alkalmazottaknak ülőmunka ártalmainak megelőzésére.

 

Aranyér és cellulit

Sokáig mozdulatlanul ülve nyomás helyezkedik a fenékre és a combokra. Ez hozzájárul a cellulitisz kialakulásához, mely különösen a nőket érinti. Emellett az aranyér kockázatának is ki vagyunk téve, ha több órát ülünk egy széken mozdulatlanul. Ezeknek a betegségeknek a megelőzése érdekében érdemes a szünetben rövid sétákat tenni, sok vizet inni, és ezzel egyidejűleg a fenékizmokat időnkénti megfeszítéssel vagy hasonló módon megmozgatni. a fentiekhez sétáljon fel és le a lépcsőn. Megelőzésképpen, vagy amikor már érezzük az első jeleket, jó szolgálatot tehet egy enyhébb nyomású kompressziós harisnya is, melynek használatával a már meglévő visszerek, illetve a visszér kialakulásának kockázata egyaránt csökkenthető.

 

 

Alagútszindróma

Az alagútszindróma gyakran előforduló gyulladásos betegség. A billentyűzet használatakor gyakran ugyanazokat a mozdulatokat hajtjuk végre gépeléskor, vagy az egér működtetésekor, miközben helytelenül tartjuk a csuklót. Tünete rendszerint zsibbadás a kézfejben, ujjgyengeség, fájdalom. Ennek leggyakoribb oka, hogy a csuklóban az ideget elnyomja a túlterhelt, megvastagodott ín. Ez a karba, sőt a hátba is kisugárzó fájdalmat okozhat. Munka közben tarts szüneteket, és közben masszírozd meg a csuklóízületeidet, vagy csak hagyd őket pihenni. Végezz néhány kézszorító és nyitó gyakorlatot, és csavard körbe a csuklódat.

 

Gerinc

Napjainkban a gerinc degenerációja az egyik leggyakoribb betegség. 20 éves korunkban is vannak degenerációink, de ezek nem mindig mutatnak fájdalomtüneteket. Az íróasztalnál rossz pozícióban eltöltött hosszú órák miatt a hátunk merev, természetellenes helyzetbe kerül. Kezdetben még csak enyhe fájdalmat, zsibbadást érzünk, de ha nem reagálunk időben, akkor torzulás, komolyabb elváltozás is felléphet. Ha ezt szeretnénk megelőzni, vigyázzunk a hát- és váll izmaira, erősebb idomok esetén például sokat segíthet egy széles vállpántos tehermentesítő melltartó. Amikor már olyan erős a fájdalom, hogy egyedül nem tudunk megbirkózni vele, érdemes gyógytornával, tartásjavító tornával próbálkozni.

Szponzorált tartalom

Szerző: fitfox.hu

Tartalomhoz tartozó címkék: Egészségtippek