12 gyógynövény, amellyel az indiánok szinte minden betegséget gyógyítottak
A cherokee indián törzs az Egyesült Államok dél-keleti részén őshonos. A törzs tagjai úgy gondolták, a Teremtőtől kapták ajándékba azt a képességet, hogy megismerjék és tudják használni a gyógynövényeket. A természet patikájában hittek és azt használták fel betegségek ellen. Mivel azonban a növények hamar kipusztultak volna, bevezették azt a módszert, hogy csak minden harmadik növényt szedtek le és gondoskodtak arról, hogy a gyógynövényeik újra tudjanak szaporodni.
A következő 12 gyógynövényt az indiánok különféle betegség ellen alkalmazták.
Azonban mielőbb használni kezdenéd őket, fontos tudni, hogy erős hatású és nem megfelelő használat mellet veszélyes növényekről van szó. Tartsuk szem előtt, hogy a cherokee gyógyítók évszázados tapasztalatok birtokában kezelték a betegségeket.
Vad gyömbér
Az indiánok szerint a vad gyömbér gyökeréből főzött enyhe tea javítja az emésztést, megnyugtatja a háborgó gyomrot, csökkenti a bélgáz képződést és kezeli a kólikát. A gyökér erős főzete megszünteti a tüdőben a váladék képződését. Egy másik indián törzs a fülfájást gyógyította a vad gyömbér zúzott szárával.
Táskavirág
Száj- és torokbetegségek kezelésére használták, csökkentették vele a gyulladásokat, kezelték a cisztákat, tumorokat, hatékonyan alkalmazták magas vérnyomás és nyirok elzáródás ellen.
Az indiánok vízhajtóként is alkalmazták, hogy javítsák a vesék működését, de felhasználták megnagyobbodott lép, aranyér, mandulagyulladás, menstruációs vérzés, megnagyobbodott nyirokcsomók kezelésére is.
A növény leveleit és virágait 5 percre forró vízbe dobták, majd melegen elfogyasztották a legjobb eredmény érdekében.
Szárcsagyökér
A növény gyökerei sok keményítőt tartalmaznak, ami bőséges kalóriaforrás. Szárai és levelei sok ásványi anyagot és vitamint tartalmaznak. Gyökereit a burgonyához hasonlóan használhatjuk fel.
Húgyúti fertőzések esetén enyhe vizelethajtóként és vértisztítóként is használhatjuk. Kérgéből és leveleiből kenőcsöt készítettek sebek, sérülések gyógyításához. A leveleiből főzött tea jó ízületi gyulladásra, bogyóit nyersen vagy lekvárként elkészítve fogyasztják.
Menta
A menta erős antioxidáns hatással bír, emellett magas az A- és C-vitamin, a rost-, magnézium, kalcium, kálium és foszfor tartalma. Az indiánok az emésztés javításához használták, leveleiből kenőcsöt készítettek, összezúzták és borogatásként vagy fürdővízhez adva alkalmazták bőrviszketés kezelésére. Leveleit és szárait felhasználták magas vérnyomás ellen. A mentás víz a szoptatástól berepedezett mellbimbó kezelésére is alkalmas.
Fekete szeder
Gyomorpanaszok ellen a legnépszerűbb orvosság, de ezenkívül számos más célra is felhasználták. Ha leveleit rágcsáljuk, csillapíthatjuk a fogínyvérzést. A gyökerek főzetét juharsziruppal vagy mézzel édesítve köhögés elleni szirupot készíthetünk. A gyökérből főzött erős tea csökkenti az ízületek duzzanatait. A finom bogyók bővelkednek tápanyagokban, min az A-, B6-, C-, E- és K-vitamin, riboflavin, tiamin, folsav és a niacin, valamint a kálium, cink, kálcium, magnézium, vas és foszfor. Továbbá sok rost és esszenciális aminosav található bennük.
Ez a növény erősíti az immunrendszert, csökkenti az endothel diszfunkciót, alkalmas rákmegelőzésre, emésztés javítására, szívműködés támogatására.
Gyékény
Ez a növény hatásos betegségmegelőző, könnyen emészthető, segíti a regenerációt betegségek után. Szárától és az érett levelektől eltekintve valamennyi része felhasználható. Gyökere sok keményítőt tartalmaz, hasonló módon készíthetjük el, mint a burgonyát. Megfőzhetjük, áttörhetjük. A kapott pasztával kezelhetjük a sebeket, égési sérüléseket. Virágai hasmenés ellen segítenek. A virág bolyhait is felhasználhatjuk bőr irritáció megelőzésére csecsemőknél, pl. pelenkakiütés ellen.
Szömörce
Az egész növény értékes gyógyhatásokkal rendelkezik. A kérgéből készült enyhe főzet ideális hasmenés és torokfájás ellen, az érett gyümölcs sok C-vitamint tartalmaz, lé formájában fogyasztják, a növény leveleiből pedig lázcsillapító teát készítenek. Zúzott leveleiből kenőcsöt lehet készíteni, ami kiváló gyógyír kiütés ellen. A szömörce rendszeres fogyasztása pedig egy kutatás szerint alkalmas a koleszterinszint csökkentésére.
Vadrózsa
Gyümölcs magas C-vitamin tartalmú, megfázás, nátha kezelésére használhatjuk. Az indiánok bogyójának enyhe főzetét a vese és a húgyhólyag működésének javításához használták fel. Szirmainak főzete enyhíti a torokfájást, gyökerének főzete jó hasmenés ellen. Szirmaiból finom lekvár és készíthető.
Ökörfarkkóró
Ez a gyógynövény segítségünkre lehet asztma és mellkasi torlódás ellen. Az indiánok úgy hitték, a gyökerek és levelek égetéséből keletkező füstjének belégzése megnyugtatja a tüdőt és megnyitja a légutakat. Virágaiból enyhe nyugtató hatású teát készítettek. Csodálatosan képes megnyugtatni a nyálkahártyát is. Meleg főzetével csillapítható az ízületi gyulladás, a fájdalom és a duzzanat, ha lábvízként használjuk. Erős gyulladáscsökkentő hatásával enyhíti a szövetek irritációját és fájdalmát.
Fodros lórom
Gyakran használják a konyhában, mivel hasonló a spenóthoz, de annál jóval több ásványi anyagot és vitamint tartalmaz. Gyökerei mélyen a földből gyűjtik a tápanyagokat. Magas vastartalmú levelei nagyon jó hashajtók. A szárából készült főzet alkalmas viszketés, kisebb sebek, pelenka kiütés kezelésére. A zúzott gyökerek főzete gyulladáscsökkentő hatásával meleg lemosáshoz használható.
Közönséges cickafark
Erőteljes vérzéscsillapító tulajdonságai miatt friss, zúzott levelei alkalmasak sebek kezelésére. Leve forrásvízzel keverve megállítja a gyomorból eredő belső vérzést és jót tesz bélrendszeri betegségek esetén. A leveleiből főzött tea javítja az emésztést, javítja a bélműködést és nagyon jó az akné kezelésére. Epehólyag és vese problémák ellen is felhasználhatjuk, akárcsak bőrirritáció kezelésére, repedezett bőr regenerálására.
Forrás: www.szupertanacsok.blog.hu