A székrekedést nem szabad elhanyagolni. Ilyenkor a méreganyagok nem ürülnek ki a szervezetből, ami hosszú távon komoly egészségügyi problémákhoz vezethet. A székrekedést tehát meg kell szüntetni. Az életmódbeli és a táplálkozásbeli változtatások mellett segítséget nyújthatnak a gyógynövények is. A különféle hashajtó gyógynövények eltérő módon hatnak, érdemes megismerkedni ezekkel a gyógynövényfajtákkal és hatásukkal.
Széklettömeg növelő, székletlazító gyógynövények
Nem véletlenül kerültek ezek a gyógynövények a felsorolásomban legelső helyre. Érdemes velük próbálkozni, mielőtt bármilyen más hashajtó módszert kipróbálnál. A széklettömeget növelő növények nagy rost tartalmú, ártalmatlan hashajtók, melyek az esetek jelentős részében önmagukban is kiválóan alkalmasak a krónikus székrekedés kezelésére.
Ezeket csak bő folyadékbevitellel együtt érdemes alkalmazni. Megfelelő folyadék nélkül nem tudják kifejteni hatásukat. Úgy működnek ugyanis, hogy a bélben a felvett folyadék hatására megduzzadva, megnövelik a béltartalmat és „természetes módon” serkentik a bél összehúzódását. Ajánlott napi adagjuk 2−3 evőkanálnyi (10−30 gramm). Előnyük, hogy gyermekek és várandósok is bátran használhatják székrekedés estén.
Ide tartoznak: lenmag, útifű maghéj, görögszénamag.
Bélelzáródás esetén azonban ellenjavallt az alkalmazásuk!
Bélgörcsoldó gyógynövények
A bélgörcsöt általában nehezen emészthető ételek okozzák. Kerülni kell a zsíros és fűszeres ennivalókat, az áruházakban kapható félkész vagy kész ételeket, a bélgázt előidéző zöldségeket és gyümölcsöket.
Bélgörcs esetén hasznosak az alábbi gyógynövényekből készült teák, melyeket langyosan, cukor nélkül kell elkortyolgatni.
Kamilla: Teáját régóta használják a tápcsatorna gyulladással járó megbetegedései esetén, gyomorpanaszokra, bélgyulladásra és menstruációs görcsök enyhítésére is. Hatékonyan oldja a bélgörcsöt, a simaizmok ellazításával segíti a széklet kiürülését: enyhe hashajtó hatású. Általában ezért is szoktam javasolni, hogy főként gyerekeknek adjunk székrekedés esetén kamillateát. Ez ugyanis nem drasztikus hatású, viszont nagyon hatékony. A kamillateát kisgyermekek is nyugodtan fogyaszthatják. A kamilla a hasfájós babákat megnyugtatja, görcseiket elmulasztja.
Kamilla teák a webáruházban>>>
Cickafarkfű: Alapvetően a nők gyógynövénye. A cickafarkfüvet a népi gyógyászatban elsősorban menstruációs görcsökre adják, de emellett ugyanolyan jó bélgörcsoldó, és az epegöcsöt is enyhíti. Segíti a bél perisztaltikáját, ezzel a széklet kiürülését. Nem csak teája, hanem alkoholos kivonata (tinktúrája) is nagyon hatékony. Aki székrekedéssel küszködik, annak érdemes utazáshoz, nyaraláshoz magával vinnie egy üvegcsével. Sem teája, sem tinktúrája nem drasztikus hatású hashajtó, nem kell tartani attól, hogy egy bögre cickafarkfű tea elfogyasztása után a mellékhelyiséghez leszünk láncolva. Érdemes délután vagy a kora esti órákban elfogyasztani 1-2 csészével, így reggel megkönnyebbülünk, a nap többi része pedig a megszokott ütemben folyhat tovább.
Cickafarkfű teák a webáruházban>>>
Borsmenta: A legismertebb emésztést javító, bélgörcsoldó, szélhajtó gyógynövény. Jellegzetes mentolos íze és illata van, üdítő italnak is remek. Segíti a nehéz ételek megemésztését és kiürülését, szünteti a puffadást, ellazítja a beleket. Annyira jó görcsoldó hatása van, hogy epeproblémákra is adják. Bélgyulladás vagy fekély esetén ne alkalmazd, mert mentoltartalma irritálhatja a gyulladt nyálkahártyát. A borsmenta sem tartozik a drasztikus hashajtó gyógynövények közé, ezért bátran fogyaszthatod. A szükséges tisztítást elvégzi, de azon túl nem okoz hasmenést.
Borsmenta teák a webáruházban>>>
Szelíd növényi hashajtók
Az alábbi gyógynövény teák legfőbb jellemezője, hogy nem drasztikus hashajtók. Lefekvés előtt érdemes egy-két csészényit fogyasztani belőlük, általában reggelre normális székletürítés következik. Szükség esetén napközben is ihatók, nem kell tartani attól, hogy hazafelé menet esetleg hasmenést kap az ember.
Bodza: Általában légúti betegségeknél alkalmazzák. Kitűnő lázcsillapító és vizelethajtó. Kevesen tudják azonban, hogy virágjának forrázata hashajtó hatású. 1-2 kiskanál szárított virágot kell leforrázni 200 ml vízzel, és elalvás előtt meginni. Hasonló hatású a gyümölcséből készített lekvár és bodzalé is.
Bodza virág teák a webáruházban>>>
Kökényvirág: A szárított virágokból készített forrázat vízhajtó, vértisztító, húgyúti betegségek ellen is használható. Enyhe hashajtó hatása van, fogyás elősegítésére is használják. Érdekes, hogy míg a kökény virágzatából készített tea hashajtó, a kökény terméséből készült lekvár viszont hasmenés csökkentésére, bélhurut kezelésére használható. Kellemes íze miatt hashajtó vagy fogyókúrás teakeverékekbe is tehető. Hidegen és melegen egyaránt finom, aromás ital készíthető belőle.
Kökényvirág teák a webáruházban>>>
Gyermekláncfű: a gyökeréből és a leveléből készült főzet is egyaránt alkalmas enyhe hashajtásra. Nagyon kíméletes, csökkenti a bélnyálkahártya enyhe gyulladásait, serkentőleg hat a májra és az epére. Segíti az emésztést. Annyira szelíd hashajtó, hogy akár tartós fogyasztás mellett sincs mellékhatása. Emésztési panaszoknál és a tápcsatorna bármely jellegű gyulladásánál hasznos. Kicsit keserű, és mivel főként keserű anyagaiban van a lényege, ezért nem javasolt édesíteni. Ha túl kellemetlennek találod, akkor keverheted aromás hashajtó gyógynövényekkel, pl. kökényvirággal vagy bodzavirággal.
Gyermekláncfű teák a webáruházban>>>
Erős hashajtó gyógynövények
Ebbe a csoportba olyan gyógynövények tartoznak, amelyeknek a fogyasztása drasztikus székletürítést idéz elő. Ez azt jelenti, hogy viszonylag gyorsan, 1-4 órán belül jelentkezik a széklet, általában hasmenés formájában, többszöri ürítéssel. Nagy mennyiségben és hosszú távon ezért nem szabad fogyasztani őket! Várandósoknak és kisgyermekeknek adni tilos! Tartós fogyasztásuk bélrenyheséget okoz, ami azt jelenti, hogy a bél ellustul. Hozzászokik, hogy külső segítséggel ürül a széklet, ezért egy idő után lelassul a bélmozgás és tartós székrekedés lép fel. Ezeket a gyógynövényeket célszerűbb nem önmagukban fogyasztani, hanem inkább teakeverékekben alkalmazni.
Kutyabengekéreg: Erős hatása miatt általában csak teakeverékben használják, önálló teaként nem. Epe- és májteák, hashajtó teakeverékek, fogyasztó teák alkotórésze. Alkalmi hashajtásra használható, de tartós székrekedés esetén nem, mert izgatja a beleket, görcsöket okozhat. Bogyói is erős hashajtók. Használatuk azonban veszélyes, mert erős hányást okozhatnak.
Kutyabengekéreg teák a webáruházban>>>
Szenna levél: Talán a legismertebb hashajtó gyógynövények közé tartozik. Igen erős hashajtó, és lázcsillapító hatású is. Szárít, kihajtja a szervezet hurutjait, segít fellazítani, így kiüríthetővé tenni az emészthetetlen, illetve a túlemésztett tápanyagokat, salakokat, lerakódásokat. A tápcsatorna tisztító hatását főleg a bélperisztaltika intenzitásának és a bélnyálkahártya nedvességének fokozásával éri el. Csak alkalmi fogyasztása javasolt, tartósan ne igyuk! Kúraszerűen csak teakeverékekbe téve ajánlott.
Szenna levél teák a webáruházban>>>
Szöllősi Adrienn