Számos oka lehet a kopaszodásnak, vagy részleges hajhullásnak. Trichológus szakemberek segíthetnek feltárni a kóros hajvesztés okát, s van hogy az általuk ajánlott kezelés javulást hoz a beteg életébe, sőt akár meg is szüntetheti a probléma okát.
Pontokba szedve érdemes megismerni a kopaszodás legfőbb okait, íme:
- Genetika
- Hormonok
- Kemikáliák
- Stressz
- Helytelen táplálkozás
- Gyógyszerek mellékhatása
- Autoimmun betegségek
- Pszichés zavarok
A genetikához és hormonháztartás felborulásához köthető a leginkább férfiakat (de ritkább esetben nőket is) érintő androgén alopécia, amely a DHT nevű tesztoszteron szervezetben való megemelkedése miatt először a hajszálak elvékonyodásához, majd pedig elvesztéséhez vezethet. A statisztikai adatok szerint a 40 év fölötti férfiak több mint felénél ez a hormon játszik szerepet a kóros hajvesztésért, de az ezen életkorukat betöltő nők 15%-ánál is megjelenik a DHT-szint emelkedése. Nos, ez az az eset amikor semmilyen vitaminos, hajkenegetős kezelés nem használ, hiszen a hajhagymák is eltávoztak a hajszálakkal együtt, így már nincs mit növekedésre ösztönözni a különböző készítményekkel.
Ilyenkor már csak egy megoldás jöhet szóba, ez pedig a hajbeültetés.
A megritkult területre át lehet ültetni a dúsabb tarkótájéki helyekről a hajhagymákat, s ha a sebészeti beavatkozást egy magasszintű esztétikai érzékkel rendelkező, és jó kézügyességgel megáldott orvos végzi, akkor bravúrosan át lehet költöztetni a hátsó részről a fej elülső részére az egészséges hajhagymákat. Ez azonban egy időigényes módszer, hiszen sok esetben akár több napos műtétsorozatra kell bejelentkeznie a páciensnek attól függően, hogy milyen mértékű hajvesztés következett be nála.
A sebészeti művelet során az orvos graftonként (2-3 hajszálanként) kiszedi a tarkón található egységeket, majd ugyanúgy egyenként beülteti azokat a hajhiányos homloktájéki területre. Az átültetett hajszálak pedig szinte 100%-ban megmaradnak, ha a beteg a műtétet követő hetekben betartja az orvos utasításait, és nem veszélyezteti a beépülő graftok épségét. A hajkorrekciós műtétek sikeressége pedig amiatt garantálható, mert a tarkótájéki hajhagymákat nem tudja megtámadni a már fentebb említett tesztoszteron-származék, hiszen azok DHT-rezisztensek. Éppen ezért ha az új hajszálak kinőnek, azok életünk végéig velünk maradnak. Sokan ódzkodnak azonban eme sebészeti eljárástól attól tartván, hogy az fájdalommal jár, vagy egyéb kellemetlenségeket okoz. A szakemberek azonban megnyugtatnak, hogy a helyi érzéstelenítéssel végzett művelet csakis apró kellemetlenséggel, és semmilyen fájdalommal nem jár.
Számos klinika kínálja hajtranszplantációs szolgáltatásait, ezek egyike várja ügyfeleit hajbeültetésre Debrecenben, ahol szakszerű és minőségi kiszolgálásban részesülhetnek a megrendelők.
A cikk megjelenését támogatta a Debreceni Hajklinika
Szponzorált tartalom
Kapcsolódó cikkek
-
6 tipp a helyes hajápoláshoz
-
Hajmegújító hajápolás házilag
-
Ételek, amelyekkel megállítható a hajhullás