Gyomorégés, gyomorsav túltengés természetes gyógymódjai
A gyomorégést hajlamosak vagyunk múló problémának tekinteni, amely ugyan kellemetlen, de a gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyomorsav lekötő tablettákkal viszonylag gyorsan kezelhető. Ezzel megoldottnak is tekintjük a dolgot és megy minden tovább.
Reflux elleni teák a webáruházban>>>
Azonban nem szabad elbagatelizálni a túlzott gyomorsavat. Igaz, hogy sok esetben egy-egy fűszeresebb étel okozza, esetleg egy átmeneti stresszes állapot idézi elő, azonban komolyabb betegség előjele is lehet. A gyomorsav lekötő tabletták gyors megoldást nyújtanak ugyan, de valójában csak egy tünetet kezelnek, a valódi alapbaj megmarad. Ez pedig hosszú távon reflux kialakulásához és más komoly betegségekhez is vezethet.
A gyomorégés okai
A gyomorégést a nem megfelelő időben, vagy nem megfelelő mennyiségben termelődő gyomorsav okozza, amely irritálja, marja a gyomor nyálkahártyáját. A gyomorsav önmagában nem egy rossz, negatív jelenség. Gyomorsavra szükségünk van, mivel az fontos funkciókat lát el szervezetünkben. Például védelmet jelent számos kórokozó ellen, amelyek ebben a közegben elpusztulnak. Aktiválja a gyomor által termelt emésztő enzimeket, melyek főként a fehérjéket, kisebb mértékben pedig a zsírokat bontják.
A gyomor pH-ja 2 körül ideális, ez a közeg szükséges a fehérjeemésztéshez. Táplálkozás során be is áll erre a szintre, hisz akkor aktiválódnak az emésztőmirigyek. Azonban ez a folyamat szakaszos és nem állandó. Épp ezért, amikor valakinek állandóan "sok a sava", savas felbüfögései vannak, ég a nyelőcsöve, ez annak a jele, hogy a savképzés intenzívebb és folyamatosabb, mint kellene.
A gyomor üres állapotban is termel nedvet, azonban ilyenkor erősen nyálkás (mucin tartalmú), lúgos vegyhatású gyomornedv keletkezik. Ez a gyomornyálkahártya megvédésében nagy jelentőségű, mivel a mucinnak erős savmegkötő képessége van. Bizonyos tényezők azonban zavart keltenek a gyomornedv termelődésében, így akkor is savas gyomornedv termelődik, amikor nincs szükség emésztésre.
A túl sok gyomorsav termelődésének okai
- Leggyakrabban emésztési probléma, a rendszertelen étkezés, a túl sok zsíros és fűszeres étel, a kevés víz fogyasztása okozza.
- Oka lehet a túl sok dohányzás, nagy mennyiségű kávé vagy alkohol fogyasztása is.
- Kiválthatja tartós stressz, akár magánéletünkben, akár munkahelyünkön ér minket.
- Lehet lelki eredetű, ha valamit nem tudunk megemészteni, vagy nem tudunk "lenyelni", az előbb-utóbb emésztési panaszokhoz vezethet.
- Bizonyos betegségek, mint például a szívbetegség egyik tüneteként is jelentkezhet.
- A testmozgás hiánya
Ha néhány hét alatt rendszeresen előfordul, mindenképpen szükséges felkeresni egy szakorvost, az ok kiderítésére. Ha csak alkalomszerűen jelentkezik, vagy súlyosabb betegség nem áll a háttérben, úgy természetes gyógymódokkal segíthetünk a tünetek megszüntetésében.
Reflux elleni teák a webáruházban>>>
A gyomorégés lelki háttere
A kínai gyógyászat szerint minden betegségnek és szervi tünetnek van érzelmi-lelki háttere. A gyomorégésben szenvedő ember nehéz problémát szeretne megemészteni, szeretne a végére járni valaminek, de dühös agressziót érez, lenyeli a mérgét. Kínosan érzi magát, nem meri magát megvédeni, vagy nem akarja levonni a tanulságot. A gyomor az érzelmek és a befogadóképesség helye. A gyomorsav jelenléte az egészséges agresszió elfojtására utal. Savanyúvá válik, képtelen a harag tudatos kezelésére, lenyeli a mérgét. A gyomorégés a tartalmas élet utáni égető vágyat is szimbolizálja.
Gyomorsav ellen lúgosítsunk? Ez a legnagyobb tévedés!
Az orvosoktól és az internetes portálokon is azt az információt kapjuk, hogy gyomorsav ellen legjobb, ha lúgosítunk. Pl. igyunk vizet, vagy szódabikarbónát vízben feloldva. Az orvosok pedig gyomorsav lekötő tablettákat írnak fel nekünk. Ez azonban nem mindig jó, hosszú távon viszont egyáltalán nem. Mi történik, amikor a gyomorsavat közömbösítjük, vagyis lúgosítunk?
A gyomor azt érzékeli, hogy az eddig termelt - egyébként is túlzottan sok - gyomorsav mégsem elég, ezért azonnal riadót fúj, és még több savtermelésbe kezd. Minél jobban igyekszünk lúgosítani a gyomornedvet, annál több savtermeléssel válaszol rá a szervezet.
Én saját magamon is tapasztaltam, hogy a szódabikarbónás víz után hányingerem lett. Könnyen járhatunk így, ha nem megfelelő időben, pl. étkezés után nem sokkal közömbösítjük a savat. Ilyenkor ugyanis az emésztéshez szükséges gyomorsavat lecsökkentjük, a gyomor nem tud emészteni és ez bizony hányingerhez, telítettség érzéshez, puffadáshoz vezethet.
Valójában a túlzott gyomorsav termelés okát kell megtalálni, és azt megszüntetni. Amíg ezt nem teszed meg, próbálkozhatsz bármivel, a panaszaid nem fognak elmúlni.
Gyomorsav elleni ételek
Amit tehetsz, hogy mellőzöd azokat az ételeket és italokat, amelyek tovább fokozzák a gyomorsav termelést. Jellemzően ezek a kávé, a fekete tea, a szénsavas üdítők, az édességek, a nyers hagyma, a túlzottan fűszeres ételek és a savasabb gyümölcsök (pl. narancs).
Fogyassz több krumplit, nyers és párolt zöldséget és káposztalevet. Ezek jót tesznek a gyomornak és szabályozzák az emésztést is.
Mindig legyen nálad háztartási keksz, vagy valamilyen gabonakeksz. Ha jelentkezik a gyomorégés, akkor egyél meg néhány darabot, ezzel "emésztésre fogod" és nem semlegesíted a gyomorsavat, így egy időre elmúlik a maró érzés.
Rendszeresen igyál megfelelő mennyiségű folyadékot. Ennek egy része legyen olyan gyógynövényből készült tea, ami segít a gyomorsav szabályozásában, így az optimális gyomorsav termelés kialakításában. Ha stressz eredetű a problémád, akkor ezeket a gyógynövényeket kombinálhatod stresszoldó, idegnyugtató gyógynövényekkel is (pl. levendula, citromfű, komló, macskagyökér)
Gyógynövények, gyógyteák gyomorégésre
Fehér akácvirág tea: Nagyon jó gyomorsavtúltengésre és refluxra. Napi egy csészével kell elfogyasztani belőle. Kellemes, aromás ízű tea. Elkészítése: egy evőkanál teafüvet 2,5 dl forrásban lévő vízzel forrázz le, majd hagyd állni 10-15 percig. Leszűrve, ízesítés nélkül, vagy mézzel édesítve fogyasztható.
Fehér árvacsalán tea: Radikális savcsökkentő, de heti két csészénél többet nem szabad belőle meginni. Elkészítése: 2 dl forrásban lévő vízzel egy teáskanál fehér árvacsalánt forrázz le, majd hagyd állni 5 percig, és leszűrve, ízesítés nélkül idd meg.
Orbáncfű tea: Akkor javasolt, ha a gyomorégést idegeskedés, stressz váltja ki. Az orbáncfű teáját kúraszerűen maximum 6-8 hétig szabad fogyasztani, napi két bögrével. Az orbáncfű fényérzékenységet okoz, ezért a kúra alatt kerüld a napozást és a szoláriumozást. Elkészítése: 2 dl vízhez 1 teáskanál orbáncfüvet adj. Forrázd le, hagyd állni 10 percig, majd ízesítés nélkül idd meg.
Szemvidítófű: Csökkenti a gyomor hurutjait, savtermelését, a savtúltengését, ezért gyomorfekély és nyombélfekély esetén gyógynövény keverék ajánlott összetevője, de alkalmas gyomorrontás és gyomorhurut kezelésére is. Szünteti a belekben kialakuló pangást, s az ezzel járó erjedést, puffadást. A belek gombásodása esetén is javallt főzetének, vagy borba áztatott készítményének kúraszerű, rendszeres fogyasztása. Az epével hasonló hatású, ezért a zsírokat, a koleszterinszintet csökkenti, a béltartalom emésztettségét fokozza.
Benedekfű: Akár főzet, akár kapszula formájában kiváló gyomorbetegségre, gyomorégésre, májbajra, epeproblémákra és rossz emésztésre. Hatása enyhén kiválasztó, előmozdítja az emésztést és igen jó hatással van a belekre. (Vesegyulladásnál nem szabad alkalmazni!) Tea elkészítése: egy csapott teáskanál benedekfüvet forrázz le 2 dl vízzel, hagyd állni legalább 5 percig, majd leszűrve, ízesítés nélkül idd meg étkezés előtt fél órával.
Ezerjófű: Közkedvelt háziszer a megzavart gyomorműködés helyrehozására. Teája feljavítja a gyomornedveket, ezáltal szünteti a gyomorégést. Epekőbántalmaknál is javasolt fogyasztani. Elkészítése: egy csapott teáskanál ezerjófüvet forrázz le 2 dl vízzel, majd hagyd állni 10 percig, ezután szűrd le. Naponta két csészényit kanalanként kell elfogyasztani elosztva a nap folyamán.
Reflux elleni teák a webáruházban>>>
Gyuri bácsi, a bükki füves ember gyomorsav túltengés ellen ajánlott teakeveréke
Ez egy enyhe nyugtató, gyomorsavcsökkentő, valamint gyulladáscsökkentő teakeverék.
Összetevői: Orbáncfű 10, Cickafark 6, Lándzsás útifű 6, Fehér árvacsalán 4, Csalánlevél 4 egység
(Egy egység mindig azonos mennyiséget jelöl. Ha egy egységnek például egy evőkanálnyi mennyiséget veszel, akkor a teakeveréked így áll össze: 10 evőkanál orbáncfű, 6 evőkanál cickafark, stb.)
A tea fő alkotóeleme az orbáncfű, ami feszültségoldásban, emésztés megsegítésében egyaránt jeleskedik. A gyomoridegesség miatti savtúltengésre ez a keverék nagyon jó. A cickafark gyulladást csökkent és gátol, szelet hajt, görcsöket old. Antibiotikus és sebhámosító hatású, étvágyjavító és emésztést serkentő. A lándzsás útifű alkalmas az irritált nyálkahártyák bevonására és szintén gyulladáscsökkentő hatással is bír. A fehér árvacsalán erősen csökkenti a gyomorsav termelődését. A csalánlevél a gyomor hurutos megbetegedéseiben, gyomorgörcsök és - fekélyek, bélfekélyekre is egyaránt javasolt.
A keverék előállítása a következőképpen ajánlott: Fogj egy evőkanalat, és egy nagyobb műanyag dobozt vagy egy nagyobb befőttesüveget a keverék elkészítéséhez, tárolásához. A lényeg, hogy ne fémdoboz legyen, mert a fémet a gyógyfű nem szereti.
Kezdd el adagolni a gyógyfüvet: 10 kanál orbáncfű, 6 kanál cickafark, 6 kanál útifű, 4 kanál fehér árvacsalán, 4 kanál csalánlevél. Folytasd az adagolást mindaddig, amíg az edény háromnegyedig meg nem telt. Ekkor jól rázd össze a keveréket. Ha befőttesüveget használsz, azt sötét helyen tárold, vagy egyszerűen csak rakd bele egy sötétítő zacskóba, esetleg alufóliázd körbe az üveget. Javaslom, hogy a tároló edényre írd rá, hogy mit tartalmaz. A maradék teákat csomagold el, mert azok önmagukban is fogyaszthatók, de együttesen a megadott arányban optimálisan erősítik egymás hatását.
Elkészítési mód és adagolás: A keverékből egy evőkanálnyit forrázz le 2 dl vízzel, majd hagyd 15 percig lefedve állni. Ezután szűrd le. A teakeverékből naponta 1-3 csészényi fogyasztható. Lehetőleg ne ízesítsd.
Figyelmeztetések: Várandósok, szoptatósok, kisgyerekek ne fogyasszák. Ezt a teát nyáron ne idd az orbáncfű tartalma miatt (fényérzékenységet okozhat).
Talpmasszázs
Ehhez töltsd le a talptérképet itt:talpterkep.pdf
Kezelendő területek: vese (25), gyomor (21), vékonybél (30), vastagbél (33, 35; 37), máj (19; 34), epehólyag (20), hasnyálmirigy (24).
A reflexológiával segíthetsz az emésztési folyamatok akadályait elhárítani, a pangó energiákat újra áramlásba hozni.
Óvatosan masszírozd, ne túl erős nyomással a megadott területeket. A szerv teljes területét át kell masszírozni, nem csak egy pontot megnyomni. Ha egy területen kellemetlen fájdalmat érzel, gyengébben masszírozd tovább, vagy tarts szünetet és térj vissza később rá. A masszázst mindig úgy végezd, hogy a mozdulat kívülről befelé (tehát a test felé) haladjon.
A talpmasszázs nagyon hasznos, az egész szervezetre frissítően fog hatni. Saját tapasztalatom szerint az emésztési problémák a leglátványosabban kezelhetők megfelelő talpmasszázzsal. Akár néhány órán belül érezhető a javulás. A gyomorfeszülés megszűnik, az emésztőrendszer megkönnyebbül, a gázok távoznak a belekből. Jobb lesz az ember közérzete is. Érdemes kipróbálni.
Gyógyító kövek gyomorégésre, gyomorsav ellen
Az alternatív gyógyászatban a kristálygyógyászat fontos szereppel bír. A kövek rezgései hatni képesek az emberi szervezet energiapályáira. Fokozni tudják a lelassult energiaáramlást, ahol pedig túl sok energia gyülemlett fel, segítenek eloszlatni azt. Így közreműködnek a normális energiaáramlás visszaállításában.
A kristálygyógyászok ezeket a köveket ajánlják gyomorégésre: hegyikristály, citrin, jáspis, karneol, malachit, zafír, smaragd.
Egy fiatal fiú különleges esete és gyógyulása
Egy megtörtént esetet szeretnék megosztani veled, ami azt példázza, hogy néha nagyon egyszerű, kézenfekvő megoldások vezetnek a gyógyuláshoz és nem minden módszer követendő, amit egészségesnek vagy jónak hiszünk a magunk számára.
Úgy tizenöt évvel ezelőtt, az akkori munkahelyemen egy új kolléga került hozzánk. Nagyon kedves, udvarias fiú volt. Ami az első találkozásunkkor rögtön feltűnt, hogy nagyon vékony, szinte már kórosan sovány. A bőre az átlagosnál sápadtabb és szürke karikák éktelenkedtek a szemei alatt. Valahogy nem nézett ki túl egészségesnek. Meg is lepődtem, amikor elmesélte, hogy már két éve vegetáriánus étrenden él. Csak zöldséget és gyümölcsöt, gabonaféléket eszik, az állati eredetű ételekből maximum a tejtermékeket hajlandó elfogyasztani, azt is csak mértékkel. Munka közben gyakran panaszkodott gyomorégésre, rossz közérzetre, fejfájásra, gyomortáji panaszokra, gyengeségre és gyakori hasmenésre. A legnehezebben a gyomorégést viselte, ami majd minden étkezés után jelentkezett nála. Emlékszem, gyomorsavlekötő tabletta nélkül sehová sem ment, legalább kettő pirula mindig lapult valamelyik zsebében, és úgy kapkodta, mint más a szőlőcukrot. A tünetei számomra egyértelműen mutatták, hogy nem megfelelő számára a vegetáriánus táplálkozás. Egy alkalommal óvatosan meg is mondtam neki, de ő udvariasan közölte, hogy túlmisztifikálom a dolgot. A stresszre fogta minden tünetét.
Akkoriban olvastam Az ABO terv – Táplálkozzék helyesen a vércsoportjának megfelelően című könyvet, melyet Dr. Peter J. D’Amo és Catherine Whitney írtak. Könyvükben, akkor még egy újszerűnek számító elmélettel foglalkoztak. Szerintük az egyes vércsoportok az életmódváltozás következményeiként jöttek létre, így a különféle vércsoportú emberek szervezete más-más étrendre van berendezkedve. Míg a fő élelemszerzést a vadászó-halászó életmóddal tudták biztosítani, az emberek alapvetően húsevésre „specializálódtak”, vércsoportjuk pedig 0-s volt. A letelepedett életmód, a földművelés kialakulása azonban több növényi eredetű ételt jelentett, ehhez pedig alkalmazkodni kellett az emberi szervezetnek is. Kialakult az A-s vércsoport. A nomád életmódot folytató B vércsoportúak rugalmasabb étrendhez szoktak, melyet főként tejtermékek és húsfélék, valamint jó minőségű gabona- és zöldségfélék tettek ki.
Ezt az elméletet nagyon érdekesnek találtam és rögtön igazolást is kerestem rá. Meg is kérdeztem az új kollégámat, hogy milyen a vércsoportja. Kiderült, hogy 0-s. A könyv szerint a 0-s vércsoportúak alapvetően húsevők, amihez a szervezetük úgy alkalmazkodik, hogy az átlagosnál magasabb a gyomorsav termelésük. A húsok és állati eredetű fehérjék megfelelő bontásához ugyanis több gyomorsavra van szükség. A 0-s vércsoportúak emésztőrendszere nem jól tolerálja a tejtermékeket és a gabonaféléket, ezeket nehezebben emésztik meg. Az ilyen típusú ételek túlzott fogyasztása emésztőrendszeri problémákat okoz náluk, amely gyomorfájdalommal, puffadással, székelési problémákkal járhat. Ráadásul a gyomorsav nagy része nem kerül felhasználásra, hiszen a zöldség és gabonafélék bontásához kevesebb gyomorsav is elegendő. Felmerült bennem, hogy a gyomorégés talán ezért olyan gyakori ennél a fiúnál.
Következő nap kölcsönadtam neki az Az ABO terv című könyvet. Kértem, hogy mielőtt elutasítja, olvassa el, utána alkosson véleményt. Egy hét múlva ebédszünetben odaült mellém és azt mondta: „Nagy hatással volt rám ez a könyv, köszönöm. Most még nem tudom eldönteni, hogy igaz-e, amit írnak benne, de minden esetre az világossá vált számomra, hogy valamin változtatnom kell ahhoz, hogy megszabaduljak a kínjaimtól. Teszek egy próbát, segítesz?”
Nagy örömmel segítettem. Együtt állítottuk össze az új étrendjét, amibe fokozatosan bevontunk sovány húsokat, úgy mint hal, csirke, pulyka és bárány. A tejtermékeket minimálisra csökkentettük, némi sajt, vaj és tejföl maradt a repertoárban. A búzából készült kenyeret rozs- és tönkölybúza kenyérre cseréltük, a kukoricát és a lencseféléket teljesen kiiktattuk, a zöldségek és gyümölcsök mennyiségét normalizáltuk az étrendjében. A váltás nem volt egyszerű, éppen ezért a fokozatosságot kezdettől fogva szem előtt tartottuk. Néhány hét alatt teljesen átalakult a fiú étrendje, a közérzete pedig napról napra jobb lett. Az emésztési problémái elmúltak, savlekötő tablettát soha többé nem láttunk nála. Felszedett néhány kilót, a bőre egészséges színűvé vált és a szeme alatti karikák is eltűntek.
Az ő esete mutatja, hogy egy egészségesnek hitt, kizárólag gabonafélékből, vitamindús zöldségekből és gyümölcsökből álló étrend olykor inkább káros, mint jótékony. A másik konzekvencia, hogy hiába itattunk volna vele a gyomorra kedvezően ható gyógynövény teákat, ezek csupán átmeneti javulást hoztak volna számára (csakúgy, mint a savlekötő tabletták!), hiszen az alapvető problémára nem nyújtottak volna megoldást.
Tipp: Olvasd el a saját történetemet a Biotermékteszt.hu blogomon, ide kattintva: Hogyan gyógyultam ki a refluxból?
Szöllősi Adrienn