Az ecetnek önmagában is nagyon jótékony hatásai vannak szervezetünkre. A benne lévő ecetsav fertőtlenítő hatással rendelkezik, ezért támogatja az immunrendszerünket. Elpusztítja a rothasztó baktériumokat, így gátolja az erjedési és rothadási folyamatokat emésztőrendszerünkben, mely okozhat fejfájást, levertséget, ekcémát és ízületi fájdalmakat. Az ecetsav segít helyreállítani szervezetünk sav-bázis egyensúlyát is, így elejét vehetjük az elsavasodásnak. További jótékony hatása, hogy jelentős mértékben javítja a vas beépülését, felélénkíti a sejtlélegzést, ezáltal fokozva a sejtek energiatermelését és teljesítőképességét.
Az ecetsav jótékony hatásait tovább fokozhatjuk gyógynövények hozzáadásával.
Milyen ecetet használjunk?
Ecetsavat mesterséges úton, vagy biológiai erjesztéssel lehet előállítani. Mesterséges eljárással tömény ecetsavat nyernek, amely igen erős, ezért hígított formában, 20%-os ecetesszencia néven kerül forgalomba. Ez közvetlen fogyasztásra csak további hígítással alkalmas.
A biológiai erjesztésű ecetsav előállítása jóval időigényesebb, és a késztermék drágábban kerül a boltokba. Az igazat megvallva, a boltban kapható, iparilag tisztított, ülepített almaecet ásványi anyag tartalma csak töredéke a házilag készítettnek. Ha van kedved és időd, biológiai erjesztésű ecetesszenciát te is készíthetsz, például zamatos almából, az alábbi recept szerint.
Aromás almaecet készítése házilag
Egy ötliteres uborkás üvegbe rakj 2 kg szeletekre vágott, vagy lereszelt almát. Forralj fel 2 liter vizet 20 dkg cukorral. Ha kissé kihűlt, öntsd rá az almára. Tegyél a tetejére 1 darab kenyeret. Takard le vászonruhával, állítsd az üveget meleg, de árnyékos helyre. Az erjedés beindulásához minimum 22-28 fok közötti hőmérséklet szükséges. Tíz napig hagyd érni, közben időnként keverd meg. Néhány nap múlva már színesedő, de áttetsző és illatos lesz az oldat, majd zavarossá válik. Ha a sűrűje leülepedett, szűrd le. A leszűrt léhez adj literenként két evőkanál cukrot, majd tedd árnyékos helyre.
4 hétig kell tovább erjeszteni. Néhány nap múlva forrni kezd. A tetején előbb vékony, majd mind jobban vastagodó hártya képződik (ez az ecetágy). Ha az oldat letisztult, tiszta ruhán többször átszűrve palackozhatod. Tartósítószer nem kell rá!
Ha nincs lehetőséged, hogy lakáson kívül (pince, melléképület, udvar, stb.) készíts almaecetet, ne állj neki, mert erjedés közben rendkívül erős ecet szag fejlődik! Legcélszerűbb nyáron a szabadban készíteni.
Gyógyhatású fűszerecet készítése házilag
Fűszerecet készítéséhez a fűszerkertben megtermett növények csaknem mindegyike felhasználható. A friss növényekből készült ecet jobb ízű, hatóanyagban gazdagabb, mintha szárítottat használnánk.
Aromás ecetet készíthetsz egyféle növényből, de akár többféle növényt is társíthatsz.
Alapanyagként lehetőleg jó minőségű 6%-os alma-, fehérbor- vagy vörösborecet használj. A szokásos 10%-os ételecet túlságosan tömény, erre a célra nem a legjobb.
A fűszernövényeket hideg vízzel öblítsd le, majd rázd le, a maradék nedvességet pedig itasd fel konyharuhával.
Egy liter ecethez általában 6-8 hajtást számítunk. Ezek a hajtások egészben, vagy összevágva, is az ecetbe kerülhetnek. A hajtásokat helyezd üvegbe, és öntsd rá az ecetet. Az üveget zárd le, és világos helyre téve hagyd érni két hétig. Ha az üvegben gázképződést tapasztalsz, nyisd fel néhány percre, hogy a gázok távozni tudjanak, majd zárd vissza.
Különleges eceteket készíthetsz virágszirmokból is. Például sarkantyúka, körömvirág, rózsaszirom, levendulavirág tetszés szerinti arányú keverékéből.
Melyik ecet mire jó?
Almaecet
A legegészségesebb ecetfajta, az alma összes jótékony összetevőivel: tartalmaz pektint, béta- karotint, káliumot, aminosavakat és enzimeket. Zsírégető hatású, segíti az emésztést. Természetgyógyászok szerint kifejezetten gyógyító hatású. Mézzel elkeverve enyhíti az ízületi gyulladások tüneteit és fokozott epetermelésre készteti a májat. Magas káliumtartalma miatt serkenti a sejt- és szövetnövekedést, enzimjei pedig gyorsítják a szervezetben lezajló kémiai folyamatokat.
Könnyebb égési sérülések esetében csökkenthető a duzzanat és megelőzhető a hólyagosodás, ha a felületre azonnal almaecetes borogatást helyezünk.
Reggeli rosszullét ellen is alkalmazható: egy pohár vízben egy teáskanál almaecetet elkeverve. Terhes nők is fogyaszthatják.
Az almaecetet még a szépségiparban is használják, például samponkészítésre, mivel csillogóvá teszi a hajat. Számos hajnövesztő készítmény alapanyagául is szolgál.
Borecet
Évszázadokon keresztül használták gyógyszerként. Nem csak antioxidánsokat tartalmaz, de csökkenti a vér koleszterinszintjét, így jó megelőzője lehet a szívbetegségeknek és a magas vérnyomásnak.
Kakukkfűecet
A jellegzetes illatú gyógynövényből készített fűszerecet sok vasat és magnéziumot tartalmaz. Fertőtlenítő és köptető hatású, de jó a bélbetegségekre is.
Zsályaecet
Torokfájás és ínybetegségek ellen kiváló gargarizáló folyadék, fertőtlenítő hatású. Vérzéscsillapításra is alkalmazható.
Oregánóecet
Gyulladáscsökkentő hatású. Mivel megöli a baktériumokat, gombákat és más kórokozókat, ezért antibakteriális és fertőtlenítő szerként lemosáshoz vagy belsőleg is használhatjuk. Megfázás vagy influenza esetén jótékony.
Rozmaringecet
Magas kalcium-, magnézium- és káliumtartalmú fűszerecet. Egyensúlyban tartja az idegeket körülvevő folyadékokat és a szív szöveteit. Elsősorban a keringési rendszerünkre hat kedvezően, például jó az alacsony vérnyomásra.
Növénykeverékekből készített fűszerecetek
Aromás ecet készítéséhez használhatod többek között az alábbi összetételű fűszernövény-keverékeket:
1. rozmaring, zsálya, kakukkfű, citromfű
Ebben az esetben egy nagyon kellemes és erős illatú ecetet kapsz, amely elsősorban antibakteriális, fertőtlenítő hatással bír. Megfázásos időszakban megelőzésre, vagy a betegségben kiegészítő kezelésként is alkalmazhatod.
2. lestyán, tárkony, borsikafű, izsóp
Ezzel a növénykombinációval kiváló étvágygerjesztő és emésztést javító fűszerecetet kapsz, mely tisztítja a vesét, vizelethajtó és segít az epekő oldásában is.
3. menta, majoránna, metélőhagyma, kapor
Ezek a fűszernövények elsősorban szélhajtó hatásukról ismertek. Erősítik a gyomrot, nyugtatják az idegeket. Segítenek az emésztőrendszer izmainak ellazításában. Különösen a bélgörcsök oldásában hatékonyak, de menstruációs görcsök esetén is eredményesen alkalmazhatóak.
4. bazsalikom, fokhagyma, koriander termése
Kiváló fertőtlenítő hatású fűszerecetet készíthetsz belőlük, amely erősíti az immunrendszert, csillapítja a köhögést. Emellett étvágyjavító és emésztést segítő hatású, csökkenti a hasi puffadást is. Fokozza a vérkeringést, védi az ereket, köszvénynél és ízületi problémák esetén javasolt rendszeresen fogyasztani.
5. petrezselyemgyökér, zellergumó
Ez a két gyógynövény erős vizelethajtó. A belőlük készített fűszerecet fogyasztása nem ajánlott szívbetegek és terhes nők számára.
Kiválóan tisztítja a húgyutakat. Köszvény és reuma esetén segíthet, mivel a fokozott vizelethajtással kihajtja az ízületekben lerakódott húgysavat. Ez ugyanis a legtöbb ízületi panasz előidézője. Fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatása miatt prosztata problémáknál is javasolt. Csökkenti a prosztata duzzanatát és segít a pangó vizelet elvezetésében.
Szöllősi Adrienn