Sambucus nigra
Népi elnevezései: Bocfa, bodzabokor, bodzafa, csete, gyepűbodza
A Fekete bodza jellemzői
A bodzafélék családjába tartozik, mindenfelé elterjedt, de főleg cserjések, lomberdők területén élő, őshonos cserje vagy néha fa. Virága, levele, érett ibolyakék bogyója egyaránt tartalmaz gyógyhatású anyagokat.
Herbája: a virága, levele és bogyói
Gyűjtés: Virágzatát május, június környékén, érett bogyóit az augusztus-szeptemberi időszakban gyűjtik.
A virágzat szedését akkor kell elkezdeni, amikor a bogernyő szélén lévő virágok kinyíltak és a középsők még bimbósak. A bodza virágzatát csak száraz időben szabad gyűjteni, ugyanis ha esőtől vagy a harmattól nedves virágzatokat gyűjtjük, akkor a virágok szárítás közben megbarnulnak. A virágzatot közvetlenül az elágazás után ollóval vagy késsel metszik le a bokorról, a vastagabb szárrésszel együtt.
A növény hatóanyaga: A virágzat flavonoidokat, fahéjsav-származékokat, illóolajat, glikozidot és nyálkát tartalmaz. A bogyó gyümölcssavakat, C-vitamint, A-vitamint, flavonoidokat valamint antociánokat (szambucint) tartalmaz. A levél nagy koncentrációban tartalmaz kéksav-glikozidokat, mint pl. szambunigrint.
Hatások:
Virága: immunerősítő, lázcsillapító, izzasztó hatású
Bogyói: hashajtó, vizelethajtó tulajdonságúak
A Fekete Bodza gyógyhatásai
A bodzavirág teát meghűléses megbetegedésekben és influenzában lázcsillapítóként és immunstimulánsként használják. Légcsőhurut, köhögés, nátha, rekedtség esetén is jótékony, segít felköhögni a letapadt váladékot.
A bogyókból készített savanyú lekvár kiváló hashajtó, vizelethajtó, vértisztító. A gyümölcs nedve köszvényre használatos, mivel fájdalomcsillapító, nyugtató hatású. Enyhe hashajtó hatást kisgyerekeknél és szoptatós, vagy terhes anyáknál is kihasználhatjuk.
Gyökere és kérge vizelet- és hashajtó. Vizelethajtó tulajdonsága miatt felhasználható magas vérnyomásnál, lábduzzanatoknál. A leveléből készült teát reumás panaszokra és lázcsillapításra ajánlják.
Elkészítése
Fekete bodzavirág tea: 2 teáskanálnyi virágot öntsünk le forrásban lévő vízzel, majd 5 perc múlva szűrjük le. Legalább napi 3-4 bögrével fogyasszunk belőle. Mézzel ízesítve még hatékonyabb.
Bodzavirágszörp készítés:
Hozzávalók:
- 25 nagy friss bodzavirág ernyő (kicsiből dupla mennyiség)
- 2,5 kg cukor
- 2,5 l víz
- 5 dkg borkősav
- 5 dkg citromsav
- 50 dkg citrom aprítva
A cukorból és vízből szirupot főzünk, lehűtjük, majd ráöntjük a többi hozzávalóra.
Bodzabogyószörp készítés:
3 kg szemezett bodzabogyót porcelán vagy kőedénybe téve néhány napig állni hagyunk. Utána megtörjük, és a levét átszűrjük. Minden literhez 1 kg cukrot adunk, addig főzzük, míg sűrűsödni nem kezd. Forrón üvegbe töltjük, és lekötve száraz gőzbe tesszük. Vízzel hígítva kiváló üdítőital, de a fél liter tejjel összemixelt 1 dl bodzaszörp is kitűnő italnak számít.
Bodzalekvár csipkebogyóval:
750 g szemezett bodzabogyót, 1/4 l vízben, forrás után 3 percig főzünk, majd áttörünk. 1 kg csipkebogyót megmosunk, kimagozunk, 1/8 l vízben, forrás után 3 percig főzzük, áttörjük. A kétféle lekváralapot összekeverjük, megmérjük, félannyi cukorral édesítjük. Felfőzve, forrón üvegekbe töltjük. Száraz gőzben tartósítjuk.
Kombinációk más gyógynövényekkel
Termésének fájdalomcsillapító hatása van, más gyógynövényekkel kombinálva (borsmenta, kakukkfű) migrénes fejfájások ellen használják.
Köptető, köhögéscsillapító hatását kakukkfűvel, lándzsás útifűvel erősíthetjük.
Lázcsillapításra hársfavirággal kombinálhatjuk.
Ellenjavallat: Idős embereknél virágteája nem alkalmas hosszan tartó napi fogyasztásra, mert gyengíti a szívizomzat erejét.
Szöllősi Adrienn