Fehér árvacsalán

Lamium album

Fehér árvacsalán tea gyógyhatásai

Népi elnevezései: macskaparéj, fehér holtcsalán, peregtető, méhevirág

 

A fehér árvacsalán jellemzői

Az ajakosvirágúak családjába tartozik, kb. 30-40 cm magasra nő meg. Tojásdad levelei kihegyezettek, fűrészesek, szőrösek. Fehér ajakos virágai levélhónalji álörvökben nyílnak, tavasztól késő őszig. Hazánkban szinte mindenütt megterem. Érdekes módon nem rokona a csalánnak, nem csíp.

Herbája: az egész, virágos föld feletti rész.

Gyűjtés: Az egész föld feletti részét gyűjtjük. Nyersen fogyasztható, ezért frissen salátákba is tehetjük. Szárítás után teát készíthetünk belőle.

A növény hatóanyagai: Fő hatóanyaga az asparagin, de tartalmaz cseranyagokat, szaponinokat, flavonoidokat, glikozidokat, nyálka anyagokat, illóolajat, kolint, hisztamint, metilamint, tiramint és tannint.

Fehér árvacsalán tea a webáruházban>>>

 

A fehér árvacsalán gyógyászati felhasználása

Belsőleg: 

  • A fehér árvacsalán enyhén vizelethajtó. Rendszerint vértisztító és méregtelenítő teák alkotórésze, mert a belek működésére is hatással van.
  • Gyulladás gátló, segíti a kiválasztást, magas vérnyomásra is hatékony.
  • Különféle idegi problémák, valamit az emésztő-, a húgyúti és a légzőrendszer gyulladásainak kezelésére, a nyirokkeringés serkentésére ajánlott gyógykészítmények egyik alapanyaga.
  • Teája vérnyomáscsökkentő, nyugtató hatású, ezért álmatlanság ellen is jó.
  • Száraz köhögésnél köptető hatású. Fertőtlenítő hatású és csökkenti a torok, illetve a szájüreg gyulladásait.
  • Női bajokra belsőleg fogyasztva hatékony a rendszertelen és fájdalmas havi vérzésnél.
  • Reflux és gyomorsav túltengés esetén is fogyasztható. Csökkenti a savtermelést, jótékonyan hat a sav által okozott felmaródásokra.
  • Vértisztító hatású, mint minden csalánféle, ezért tavaszi méregtelenítő kúrához önmagában vagy teakeverékekben is használhatjuk.
  • Magas ásványi anyag és vitamin tartalma miatt immunerősítő is. Diétázóknak is javasolt, a megváltozott táplálkozás miatt elégtelen vitaminbevitel miatt.
  • Vérhígító hatású, így rendszeresen fogyasztva (heti 1-2 bögrével), hozzájárulhat a trombózis megelőzéséhez. Különösen javasolt visszér esetén, ami növeli a trombózis kockázatát. Véralvadás gátló gyógyszerek mellett azonban ne alkalmazzuk ezt a gyógynövényt!

 

Külsőleg:

  • Ülőfürdő formájában végbéltáji gyulladások, aranyér kezelésében,
  • Hüvelyi fertőzések és fehér folyás esetén alkalmazható hüvelyöblítőként vagy ülőfürdőként.
  • Kiváló borogató szer ótvar és ekcéma esetén.
  • A fehér árvacsalánból készített fürdő a körömágygyulladáson is segít.
  • Borogatásként Maria Treben visszeres panaszokra, főként visszér gyulladásra javasolja.

 

Fehér árvacsalán tea a webáruházban>>>

 

Elkészítése

Fehér árvacsalán tea: egy evőkanálnyi gyógynövényt 2 dl vízzel leforrázunk, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Keserű ízű, de ha lehet, ne édesítsük. Naponta 2-3 csészével fogyasszunk belőle. A kúra minimum 4, maximum 8 hétig tartson. Egy hónap szünet után a kúra megismételhető.

Teakeverék enyhe hüvelyfolyásra: Öntsünk le egy csésze forrásban lévő vízzel 2 púpozott teáskanál szárított fehér árvacsalánfű, 1 teáskanál cickafark és 1 teáskanál palástfű keverékét. Hagyjuk állni 10 percet, majd szűrjük le. Két héten át naponta egyenletes időközönként igyunk belőle 2-3 csészényit.

Ez a főzet alkalmas ülőfürdőnek, illetve hüvelyöblítésre is. Az ivókúrát egészítsük ki ezekkel a gyógymódokkal a gyorsabb gyógyulás érdekében.

Hüvelyöblítésnél figyeljünk arra, hogy ha hosszú időn át alkalmazzuk, átmenetileg megnő a hüvelyváladékozás. Ezért csak két-három naponta végezzük két héten át, vagy 5 napig minden esete egyszer.

Ellenjavallt: Terhesség és szoptatás alatt ne fogyasszuk. Vérhígító hatása miatt véralvadás gátló gyógyszer mellett ne alkalmazzuk!

Egyéb felhasználása: Kora tavasszal az árvacsalán zsenge leveleit szedhetjük és a spenóthoz hasonlóan megfőzhetjük főzeléknek. Nyersen tavaszi zöld salátákba tehetjük, kiváló vitaminforrás és vértisztító hatású.

 

Kombinációk más gyógynövényekkel:

Menstruációs fájdalmakra: kiegészíthető cickafarkfűvel
Hüvelyi gyulladások, fehérfolyás esetén: a hüvelyöblítő főzetbe csöpögtessünk 2-3 csepp teafa olajat.
Aranyér és visszér esetén: a gyulladáscsökkentő körömvirág és apróbojtorján is társítható hozzá. Az így kapott főzetet belsőleg és külsőleg is alkalmazhatjuk.
Vértisztító, méregtelenítő kúrákhoz: tejoltó galajjal együtt hatékonyabb. Pattanásokra, fekélyes sebekre is tehetjük borogatásként.
Vérnyomás csökkentő hatása fokozható galagonya virágos ágvéggel, fehér fagyönggyel.

feher-arvacsalan-tea-reflux-ellen

 

 

Szöllősi Adrienn


Kapcsolódó cikkek

Tartalomhoz tartozó címkék: Gyógynövény lexikon