Foeniculum vulgare
Népi elnevezése: főngli
AZ Édeskömény jellemzői
Az édeskömény a zellerfélék családjába tartozik. Mediterrán vidékről származik, már az ókorban is ismerték. Fény és melegigényes, évelő növény. Hazánkban termesztett növény, vadon ritkán fordul elő. Levelei összetettek, virágzata sárga színű és ernyőt képez. Termése zöldesbarna színű, kellemes, jellemző illatú, kissé csípős, édes ízű.
Herbája: termése, levelei és gyökere
Gyűjtés: A magok érésekor - lehetőleg telihold idején és delelő napsütésben - szüreteljük. Ekkor a legmagasabb a hatóanyag tartalma. A magok árnyékos, száraz helyen történő, rövid idejű szárítást követően elrakhatók zárt dobozokba.
A növény hatóanyagai: Termése nagyon sok illóolajat tartalmaz (pl. pinem, lomonen). Az édeskömény további hatóanyagai: zsírosolaj, keményítő, cukor, anethol, fehérje. Illatát az ánizsaldehid adja, ami miatt nagyon hasonlít az ánizséhoz.
Hatások: gyomorerősítő, szélhajtó és nyákoldó hatású.
Édeskömény teák a webáruházban>>>
Az Édeskömény mag gyógyhatásai, gyógyászati felhasználása
Belsőleg: Terméséből készült teáját gyomorbántalmakra, bélgörcsökre használják. Kisbabáknak hasgörcsre adják, 5-10 percig tejben felfőzve. A hasgörcsöt egyébként okozhatja a cukor, amely az anyatejen keresztül is eljut a babához. Ezért a mamának sem árt csökkenteni az édességek, főként a fehér cukor fogyasztását. Inkább mézzel édesítsünk.
Az édeskömény szélhajtó, bélgörcs szüntető, felfúvódásra is jó.
Olaja szintén a bélbántalmakra hasznos, de kockacukorra csöpögtetve tejfakasztó hatású is. Illóolaja átmegy az anyatejbe, így a kisbabáknak is használ – nem fogja bántani a beleit és a gyomrát a tej.
Fűszerként kenyérbe, salátába, levesekbe is tehetjük. Étvágyjavító és emésztést segítő hatású, emellett jellegzetes ízt ad az ételnek.
Női bajokra rendszertelen menstruáció esetén adható. Aktiválja a női hormonokat és ezzel enyhítheti a klimax tüneteit. Késő menstruáció esetén 10 nappal annak ideje előtt kezdjük inni az édeskömény teáját, és utána minden nap fogyasszuk azt.
Külsőleg: Borogatásként szemgyulladásra, öblögetőként torokfertőtlenítőnek kiváló.
Elkészítése
Édeskömény tea: 1 teáskanálnyi összezúzott magot tegyünk 2 dl vízbe, forrásig főzzük fel, majd amikor gyöngyözik, zárjuk el. Néhány percig hagyjuk állni, majd leszűrve fogyasszuk. Napi 3-4 bögrével ajánlott.
Étvágytalanságra - étkezés előtt fél órával kortyolgassuk el.
Emésztési panaszokra, felfúvódásra - étkezések között igyunk meg egy csészével. Ne közvetlenül evés után, várjunk vele legalább fél órát.
Köhögésre - langyosan, esetleg egy kis mézzel édesítve apró kortyokban fogyasszuk.
Édeskömény tea hasfájós babáknak: 1 evőkanál édeskömény magot 1 csésze forrásban lévő tejbe kell tenni és 5-10 percig főzni. Leszűrve, langyosan fogyasztható. Babáknak nem szabad édesíteni! Néhány kortyot adjunk belőle a kicsinek, amikor szükséges.
Adalék fürdővízhez: 100 gramm összeaprított édeskömény levelet fél liter vízben felfőzünk, leszűrjük, és a fürdővízhez keverjük.
Borogatás: ¼ liter vízzel leforrázunk 1 evőkanálnyi édesköményt és a hideg szüredékbe vászonruhát mártva borogatjuk a szemet.
Tipp: mielőtt a magokat a főzővízbe tesszük, érdemes egy kiskanállal vagy kés lapjával megnyomkodni, hogy roppanjon egyet. A megtört magokból több hatóanyag tud kioldódni.
Szöllősi Adrienn