Juglans regia
Népi elnevezése: kulcsos dió
A Diófa jellemzői
A diófa Perzsiából és Közép-Ázsiából származik. Gyorsan növő, hosszú életű fa. Májusban virágzik, még mielőtt a levelei kifejlődnek. Csonthéjas termése a dió. Kertekbe, gyümölcsösökbe, házak udvarára gyakran ültetik, utak mellett is számtalan helyen megtalálható.
Herbája: levele, termése.
Gyűjtés: Gyógyászati célra a növény levelét, és termésének külső húsos burkát (diókopács) hasznosítják. A levél gyűjtési ideje: június-augusztus. A diókopácsot közvetlenül az érés előtt, mielőtt megbarnul, az érett termést pedig szeptemberben szedjük.
A növény hatóanyagai: A levéldrog naftokinon származékokat (juglont), cserzőanyagokat (ellágsav-származékokat), flavonoidokat, illóolajat, keserű anyagokat, C-vitamint tartalmaz. A diókopácsban glikozidok találhatóak. A termés telítetlen zsírsavakban gazdag.
Hatások: összehúzó, fertőtlenítő, vértisztító, a dió termése memóriajavító.
Diólevél teák a webáruházban>>>
Gyógyászati felhasználása
Belsőleg: A diólevél tea cserzőanyagokban nagyon gazdag, ezért gyomor- és a bélhurut, illetve a hasmenés ellen alkalmazható.
A diókopács főzetét izzadás, bél- és gyomorhurut esetén javasolják. A június közepén szedett zöld dióból készíthető dióesszencia, ami jó máj- és vértisztító. Rendszertelen menstruáció és fehérfolyás esetén diókopácsból készült főzetet öblögető szerként használják és tea formájában is érdemes fogyasztani.
Külsőleg: Külsőleg erős összehúzó és fertőtlenítő hatása miatt alkalmas pattanásos, aknés bőr, és más makacs bőrbetegségek (kelések, fekélyek, ekcéma, lábgomba) kezelésére. Használhatjuk lemosó szerként vagy borogatásként. A borogatást leginkább a bőr enyhe gyulladásai esetén javasolják.
A diólevél főzetéből készített fürdő gennyes kiütések, lábizzadás, hüvelygyulladás (fehérfolyás) és aranyér esetén segít.
A dióbél nagyon egészséges, érdemes naponta néhány szemet fogyasztani belőle, főként a téli hónapokban. Igaz, több mint fele olaj, de közel 80%-ban többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmaz és nincs benne koleszterin! A többszörösen telítetlen linolsav és a linolénsav rendkívül fontos az emberi testnek, hiszen ezek esszenciális zsírsavak. Mi nem tudjuk felépíteni, növényi olajból, olajos magvakból juthatunk hozzá, de a legkönnyebben a dióbéllel kaphatjuk meg. Ezek nem csupán tápanyag tartalékot biztosítanak, de olyan hasznos feladatokban is részt vesznek, mint a sejtmembrán-építés vagy a nemi hormonok előállítása.
A dióbél rendkívül jól hat az agyra, serkenti az agyműködést, javítja a memóriát.
A diólevél főzetét a barna hajúak hajöblítéshez is használhatják. Csodásan szép barna tónust kölcsönöz a hajnak, amely ráadásul még szépen csillogóvá is válik. Hajmosást követően egész egyszerűen öblítsd le a hajad diólevél főzettel, hagyd néhány percig hatni, majd öblítsd ki tiszta vízzel és ha szükséges, használj ezután balzsamot a szokásos módon.
Elkészítése
Diólevél tea: 2 teáskanálnyi szárított diólevelet 100 ml vízzel leöntünk, majd együtt felfőzzük. Amikor gyöngyözni kezd a víz, elzárjuk alatta a gázt és negyed óra állást követően leszűrjük. Borogatáshoz, lemosáshoz is ezt használjuk. Belsőleg napi 2-3 bögrével célszerű fogyasztani, 1-2 hétig kúraszerűen. Magas csersav tartalma miatt gyomorsavat csinál, ezért gyengébb gyomrúak és refluxban szenvedők mindig étkezést követően igyák.
Adalék fürdővízhez: 100 gramm összeaprított levelet fél liter vízben felfőzünk, leszűrjük, és a fürdővízhez keverjük.
Dióesszencia: körülbelül húsz darab, négyfelé vágott zöld dióval megtöltünk egy széles szájú üveget, leöntjük 1 liter gabonapálinkával, úgy, hogy 2-3 ujjnyira ellepje a diót. Az üveget jól lezárva 2-4 hétig a napon vagy más meleg helyen tartjuk. Utána leszűrjük, és palackokba töltjük. Egy-egy tele kávéskanállal fogyasztunk belőle.
Diólevél teák a webáruházban>>>
Diólevél tea mellékhatásai
Belsőleges fogyasztása érzékenyebb gyomrúaknál irritálhatja a gyomor nyálkahártyáját, ezért hányinger, émelygés léphet fel, vagy gyomorfájást okozhat. Terhesség és szoptatás alatt mindenképpen ellenjavallt!
Külsőleg se alkalmazzuk egy hétnél tovább, mert foltos bőrt eredményezhet. Nyílt sebre ne használjuk! Várandósság és szoptatás alatt külsőleg se alkalmazzuk!
Szöllősi Adrienn