Citromfű

Melissa officinalis

Citromfű idegnyugtató, stresszoldó, vírusölő gyógynövény

Népi elnevezései: orvosi citromfű, citromszagú melissza, méhfű, mézfű, igaz nádrafű, macskaméz, mézelke.

 

A Citromfű jellemzői

Az ajakosvirágúak családjába tartozik, kellemes, citromra emlékeztető illatú, fehér virágú, évelő növény. Az erősen szétágazó citromfűcserje 30-70 cm magasra nő, levelei keresztben átellenesen állnak, nyelük kb. 2 cm hosszú, virágai álörvökben állnak, kicsinyek, pártájuk fehér. Vadon csak szórványosan fordul elő, de kertekben sokfelé megtalálható.

Herbája: virágos hajtása és levelei

Gyűjtés: Hajtásait (Melissae herba) és levelét (Melissae folium) érdemes szedni, a leveleket a virágzás kezdetén, július-augusztusban.

A növény hatóanyagai: illóolajok (citronellál, citrál), cseranyagok, flavonoidok, kávésav, nyálka, szaponin, B- és C-vitamin, foszfor, szilícium (kovasav formájában), ásványi sók, kálium, magnézium. A kovasav a fehérvérsejtet emeli.

Hatások: elsősorban nyugtató, vegetatív harmonizáló hatással rendelkezik, de vírusölő hatása is van.

Citromfű teák a webáruházban>>>

 

A Citromfű gyógyászati felhasználása

Belsőleg:

A népi gyógyászat a citromfüvet szinte minden betegségre használja. Rossz közérzet esetén, gyomor- és bélpanaszoknál, epe- vagy májbántalmaknál, szívpanaszoknál, menstruáció alatt, és megfázásnál is.

Hatásosságát a legkülönfélébb kórképekben az magyarázza, hogy a testi panaszok nagy része – legalábbis részben – lelki eredetű. A citromfű ugyanis elsősorban a nyugalom gyógynövénye, idegnyugtató hatású. A tudomány is elismeri a citromfű különös hatásosságát. Nyugtató, görcsoldó, epehajtó, étvágyjavító és szélhajtó hatása bizonyított, illóolaja pedig baktérium-, vírus-, sőt gombaölő hatású.

A hivatalos orvoslás a citromfű alkalmazását idegrendszeri eredetű alvászavarok, gyomor- és bélpanaszok, valamint étvágytalanság esetén javallja. A citromfű különösen akkor hatásos, ha a stressz gyomor- vagy emésztőrendszeri panaszokat okoz. Ilyenkor oldja a gyomortáji szorítást, a bélgörcsöket, a szorongás következtében fellépő hasmenést, javítja az étvágyat. Ha vizsga vagy előadás miatt a szorongástól nem tudunk elaludni, a citromfű teával nyugodt, könnyű álmot biztosíthatunk magunknak. Diákoknak is jó segítője lehet, hiszen hatásosan oldja a vizsgadrukkot. Feszült, stresszes időszakokban, idegi eredetű alvászavarok estében végezzünk citromfűkúrát esténként, de akár reggel is, fogyasszuk langyos állapotban, mézzel édesítve. Hatására kipihenten ébredünk, az egész napunk nyugodtabb és kiegyensúlyozottabb lesz, talán még a reggeli feketekávét is elhagyhatjuk.

Különböző teakeverékek alkotórészeként kitűnő szer frontérzékenység és fejfájás esetében is. A hasnyálmirigy inzulintermelését kíméli, ezért cukorbetegeknek is jó. Bélfekélyre is kiváló, mert „U” vitamint tartalmaz.

 

Külsőleg:

Illóolaja vírusölő tulajdonságát külsőleges alkalmazással használhatjuk ki. Krémet is készítenek belőle, mely jól alkalmazható ajakherpesz esetén. Övsömör okozta panaszok enyhítésére is használhatjuk, ha egy teáskanálnyi olívaolajhoz adunk 5 csepp illóolajat, és ezt masszírozzuk be az érintett bőrfelületre.

Fejfájás esetén – különösen ha azt stressz, idegfeszültség okozza - a tinktúrájával dörzsölhetjük be a halántékot. Túlfeszített izmaink is ellazíthatók egy relaxáló masszázzsal, ha a masszázsolajhoz a citromfű olaját keverik. Egy különösen feszített munkanap vagy idegborzoló autóút után kitűnő feszültségoldó hatású egy citromfüves fürdő. Kisgyerekes anyukák is jó eséllyel tudják lecsillapítani a picit egy citromfű-fürdővel, ha a túlzott fáradtságtól nyűgös, izgága, és már nem lehet bírni vele.

A citromfű illóolaj rovarűző hatású. Használhatjuk szabadban és belső terekben is párologtatva, vagy szabadban töltött programokon a csuklónkra kenve. Távol tartja a szúnyogokat, a bogarakat és a kullancsot is. A rovarcsípés enyhítésére is alkalmas.

Citromfüves natúr szappan zsíros, pattanásos bőr mindennapi tisztításához ajánlott. Csökkenti a gyulladásokat, fertőtlenít, így nem csak a meglévő pattanások gyorsabb gyógyulását segíti, hanem jó eséllyel megelőzi az újabb pattanások kialakulását is.

Citromfű samponnal vagy citromfüves öblítéssel a zsíros haj túlzott faggyútermelését lehet normalizálni. Mivel a citromfű kiváló gombaölő is, ezért elbánik a gomba okozta fejkorpával is. Szintén hatékony a zsíros korpával szemben.

Citromfű teák a webáruházban>>>

Elkészítése

Citromfű tea: 2 teáskanálnyi szárított citromfű levelet 2,5 dl forró vízzel leforrázunk, 10 perc állás után leszűrjük. Naponta 2-3 csészével fogyasszunk belőle. Alvászavaroknál lefekvés előtt fél órával kortyoljuk el az utolsó csészével. Csinálhatunk citromfű tea kúrát, ami 4-6 héten át tartson napi 2-3 bögre tea fogyasztásával. Mivel nem ismert semmilyen mellékhatása, ezért akár rendszeresen is fogyaszthatjuk, napi 1-2 csészével.

Citromfű tea fogyasztása terhesség alatt: a citromfű egy ártalmatlan, kellemes illatú gyógynövény, amelyből finom aromájú tea készíthető. Terhesség alatt is fogyasztható napi 1-2 csészével alkalomszerűen, vagy néhány napon keresztül. Terápiás adagban nem javasolt (a terápiás adag 1-2 teáskanál citromfű/csésze, napi több bögrével fogyasztva, 6 héten át.) Terhesség alatt válasszunk inkább filteres citromfű teát, vagy olyan teakeveréket, amely citromfüvet is tartalmaz. A terhesség alatt fellépő emésztési és gyomorpanaszok enyhítésére javasolt este egy enyhe citromfű teát elkortyolgatni.

Citromfű tea mellékhatása: a citromfű nem toxikus, nem érzékenyítő hatású. Mellékhatása nem ismert.

Citromfű fürdő: 1 l vízben forraljunk fel 10 evőkanál citromfüvet, majd 10 perc múlva szűrjük le. A főzetet öntsük a fürdővízhez, és vegyünk benne 10-20 perces fürdőt.

Citromfű tinktúra: 4 teáskanálnyi citromfűre öntsünk 1dl 40%-os pálinkát vagy vodkát. Két hétig szobahőmérsékleten állni hagyjuk, majd leszűrjük. Sötét, jól záródó üvegben tároljuk.

Citromfű olajos bedörzsölő: 1 teáskanálnyi olívaolajhoz adjunk 5 csepp illóolajat, és masszírozzuk be a fájó bőrfelületet.

 

Kombinációk más gyógynövényekkel

  • Stresszoldásra: Jól kombinálható más nyugtató hatású gyógynövényekkel pl. levendulával, macskagyökérrel, komlóval. Szinte bármilyen teakeverékbe betehetjük, hiszen a legtöbb betegségnek van lelki háttere is. Az sem mellékes, hogy kellemes illatot és ízt ad a belőle készített italoknak.
  • Bőrápoláshoz: zsíros, pattanásos bőr ápolásához leginkább csalánnal erősíthetjük jótékony hatását.
  • Korpás fejbőr, zsíros haj ápolásához: csalánnal együtt nagyon hatékonyak a korpa megszüntetésében, a fejbőr faggyútermelésének helyreállításában.
  • Fertőtlenítő hatás: a citromfű olaj vírus-, baktérium-, és gombaölő hatását teafaolajjal és narancsolajjal erősíthetjük. Aromalámpában vagy diffúzorban párologtatva nem csak kellemes illatot varázsolhatunk velük a helyiségbe, hanem kiválóan gondoskodhatunk a levegő fertőtlenítéséről például egy járványos időszakban, vagy ha fertőző beteg van a házban. 2-3 csepp citromfű illóolajat és teafaolajat adva az öblítőhöz, gondoskodhatunk a mosógép és a benne lévő ruhák fertőtlenítéséről és szagtalanításáról.
  • Körömgomba, lábgomba, bőrgomba: a citromfű mindkettővel elbánik, de ha ha hatékonyabbá akarjuk tenni, a fürdővízhez vagy körömecsetelőhöz a citromfű olajon kívül adjunk teafaolajat vagy grapefruitmag kivonatot is. A kezelést követően kenjük be a problémás területet körömvirág kenőccsel.

 

 


Szöllősi Adrienn


Kapcsolódó cikkek

Tartalomhoz tartozó címkék: Gyógynövény lexikon