Bütyök kezelése házilag
A bütyök (hallux valgus) a láb leggyakoribb deformitásai közé tartozik, és sajnos nagyobb arányban fordul elő nőknél.
Valgus Pro bütyökvédő és lábujjkorrigáló gélpárna>>>
A bütyök mindig problémát jelent annak, akinek van. Amellett, hogy gyakran begyullad, fáj és vörösen lángol, nagy problémát jelent a cipővásárlás. Nehéz olyan cipőt választani, amely nem dörzsöli, vagy irritálja. Emiatt sok nőnek le kell mondania a szép, nőies és elegáns magas sarkú cipőről. A kellemetlenségek mellett még esztétikai problémát is jelent, melyet nem nagyon tudunk sajnos eltakarni. A szakorvosok általában műtétet javasolnak végleges megoldásként. A tapasztalat azonban az, hogy az operáció sem szünteti meg örökre a bütyköt. A legtöbb embernél kiújul, így feleslegesen ment át a műtéttel járó megannyi kellemetlenségen és fájdalmon.
Mi is valójában a bütyök?
A bütyök (hallux valgus) egy igencsak fájdalmas csontkinövés a lábunkon, a nagylábujj alapperce felett. Kialakulásának oka a láb harántboltozatának süllyedése, amelyet a köznyelv lúdtalpnak nevez. A láb statikai helyzetének, a súly eloszlásának a megváltozása következtében ugyanis a lábfej a lábujjak tövénél kiszélesedik, a megváltozott nyomás hatására az inak a nagylábujjat a másik négy ujj felé húzzák. A nagyujj (“öregujj”) rendellenes elhajlása miatt az alapperc az ellentétes oldalon jellegzetesen kitüremkedik, deformálódik, csontkinövés is létrejöhet. Az ízület belső, illetve oldalsó részén a nyáktömlő az állandó fokozott nyomás hatására könnyen gyulladásba jön, ami fájdalommal jár. A dörzsölés hatására a deformálódott ízület feletti bőr könnyen begyulladhat, kisebesedhet, sőt, fekély is kialakulhat. A hegyes orrú, szűk cipők bizony összepréselik a lábujjakat, és dörzsölik, szorítják a lábfejet és a bütyköt is.
Azt is tudni kell azonban, hogy a bütyök kialakulásában a rosszul megválasztott cipőkön kívül a lúdtalpasság, és az örökletes hajlam is szerepet játszhat.
Mit tehetünk bütyök esetén?
Nagyon fontos a megelőzés. Akinek a családjában előfordult, valószínűleg nagyobb hajlama van rá genetikailag. Szintén esélyesebb, hogy bütyök alakul ki azoknál, akinek lúdtalpuk van. Nekik mindenképpen érdemes nagyobb hangsúlyt fektetniük a megelőzésre: megfelelő cipők viselésével, talpbetétekkel, célzott lábtornával. Ezek a már kialakult bütyöknél és befelé forduló öregujjnál is sokat segítenek, megelőzve a tünetek súlyosbodását.
Gyógyászati segédeszközök bütyökre
Gyakran javasolt különböző ortopédiai segédeszközök hordása, melyek egész nap korrigált helyzetben tartják a lábujjakat.
A nagylábujj elfordulását megállíthatja a talpat megfelelően megemelő lúdtalpbetét viselése. Ezzel megelőzhető a csontkinövés kialakulása.
Az öregujj befelé fordulásán különféle hallux valgus kezlők segíthetnek. Ezek megfelelő helyzetbe hozzák a nagylábujjat, amellyel az ízület húzódása, feszülése megszűnik, így a fájdalom csökken, vagy megszűnik.
Nagyon sokfélét lehet ebből kapni, néhány ezer forinttól több tízezerig terjedően. A legtöbb ilyen hallux valgus kezelő azonban csak otthon viselhető, mivel túl nagy ahhoz, hogy a cipőbe is beleférjen. Néhánnyal meg az a baj, hogy merev, kemény anyagból van, ami hosszú távon kényelmetlen, esetleg fájdalmat okoz, mert dörzsöl, nyom. Gyulladt bütyökre ezek fel sem vehetők, mivel a fájdalmas bütyök nem viseli el, ha egy kemény, merev műanyag hozzáér, esetleg szorítja. Ilyenkor még a cipőt is nehezen viseli el az ember, hát még egy kemény valamit, ami körbefogja a fájó ízületet!
Érdemes ezért olyat választani, ami puha, szilikon anyagból készült. Ilyen például a Valgus Pro bütyökvédő és lábujjkorrigáló gélpárna, amely nagyon kényelmes viseletet biztosít. Vékony, ezért cipőben is hordható. Egyik része a nagylábujj és a második ujj közé kerül, távol tartva egymástól a lábujjakat. Így a két lábujj összedörzsölődése megszűnik, a nagylábujj pedig normál helyzetbe kerül. A Valgus Pro másik része a bütyökre ráhajlik, védve azt a cipő okozta irritációtól és dörzsöléstől. Annyira kényelmes, hogy szinte észre sem vesszük, hogy rajtunk van. Éppen ezért akár éjszaka is viselhetjük, alvás közben semmilyen kényelmetlenséget nem okoz.
Mivel szilikonból van, picit tapadhat a bőrhöz, ami miatt nehezebb felhúzni. Ezért érdemes előtte behintőporozni akár a lábat, akár a bütyökkezelőt. Minden nap tisztítsuk le langyos, szappanos vízzel.
Kosárba
Lábtorna bütyök esetén
Megelőzéshez és kezeléshez is ajánlott a gyógytorna, melyhez szakképzett gyógytornászt kell felkeresni. A gyógytornász a láb struktúráját az izmok megfelelő tornájával és kezelésével állítja helyre. Az általa mutatott gyakorlatok otthon is végezhetőek, tehát nem kell rendszeresen gyógytornára járni, ha nem akarunk.
Elsők között kell helyreállítani a teljes láb izomállapotát, hiszen a probléma nem kizárólag a nagylábujjnál van jelen. Általában a haránt és-/vagy hosszanti boltozat süllyedésével jár, valamint kalapácsujj is kísérheti. Mivel nem magát a bütyköt kezeljük tulajdonképpen, hanem a láb és talp szerkezeti elváltozásait, ezért bokától a lábujjakig kell átmozgatni és tornáztatni a lábat.
Fájdalomcsillapítás és gyulladáscsökkentés természetesen
Lábfürdők
A lábfürdők lazítják a lábizmokat és inakat, ezzel csökkentik a feszülést. A gyulladáscsökkentő gyógynövény főzetek vagy illóolajok pedig lehúzzák a gyulladást.
Készítsünk 2 liter vízből és 30 g szárított körömvirágból lábfürdőt. Ehhez a vizet fel kell forralni, majd ráönteni a körömvirágra. Legalább 10-15 percig hagyjuk ázni. Nem muszáj leszűrni. Hagyjuk hűlni addig, amíg lábunk számára megfelelő hőmérsékletű lesz. Tegyünk hozzá 10 csepp levendulaolajat, 5 csepp borsmenta illóolajat és 5 csepp rozmaring illóolajat. Ebben legalább 20-30 percig áztassuk a lábunkat. Ha közben nagyon kihűl a víz, inkább hagyjuk abba hamarabb a lábáztatást, nehogy felfázzunk.
Gyógynövény főzetek belsőleg
Mindenfajta gyulladásnál elengedhetetlen a belső kezelés. Érdemes gyulladáscsökkentő gyógynövény főzeteket fogyasztani ilyenkor. Legjobb a körömvirág és apróbojtorján tea, amelyből akár 2-3 bögrével is megihatunk naponta. Ezeket forrázással készítjük. 3 dl vízhez 1-1 teáskanál teafű kell mindkét gyógynövényből. Ízesítés nélkül igyuk meg.
Szintén jó tesz, ha méregtelenítő gyógynövényekkel kipucoljuk a mérgeket a szervezetünkből. A bütyök valójában egy ízületi deformitás, gyulladása pedig ízületi gyulladás. A lerakódott só és húgysav az ízületeket támadja meg, melyek gyulladással reagálnak. Ízületi gyulladásokra legjobb a csalántea kúra. Legalább 2-3 hétig, napi két bögrével fogyasszunk belőle. Vértisztító hatású, csodálatosan kipucolja a méreganyagokat. Picit vizelethajtó hatású, de ezzel tudja jól kimosni a lerakódott húgysavat és sókat. Egy-egy csalánkúra mindig biztos eredményt hoz ízületi problémák esetén. Érdemes kipróbálni. Lehet szedni cseppekben is. Ajánlom például a Gerani csalánmagolajat, vagy a Bioextra csalán cseppeket. (Ez utóbbi alkoholt is tartalmaz.)
Nagyanyáink bevált módszere
A népi gyógyászatban régóta a babérlevél használatos bütyökfájdalomra. Ehhez kb. 5-6 nagyobb babérlevelet kell 1 dl 90%-os alkoholba áztatni, legalább 5 napon át. Az oldat ezután használható. Puha vásznat vagy gézt mártsunk bele és ezzel borogassuk be akár egész éjszakára a sajgó bütykünket. Az oldatot tartsuk hűtőben, így elég sokáig eláll.
Gyógykrémek gyulladt bütyökre
A különféle gyógynövényes kenőcsök is kizárólag a gyulladás és a fájdalom csökkentését segítik. Ha a bütyök gyulladásba jön, az alábbi kenőcsöket és olajokat használhatjuk:
- körömvirág kenőcs (Pl. Dr. Theiss körömvirág kenőcs)
- cickafark krém (Pl. Adamo cickafark krém)
- fekete nadálytő krém vagy tinktúra (Pl. Adamo fekete nadálytő krém, vagy Dr. Milesz fekete nadálytő bedörzsölő)
- olajok közül válasszuk az árnika, levendula, borsmenta vagy rozmaring olajat tartalmazó gyógyolaj készítményeket vagy masszázsolajokat.
Szöllősi Adrienn