Mentha piperita
Népi elnevezései: borsos menta, angol menta
A Borsmenta jellemzői
Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozik. Vadon nem fordul elő hazánkban. Kertben termeszthető, évelő növény. Íze mentolos. A Zöld menta és Vízi menta (mindkettő vadvirág) keresztezésével előállított hibrid. Szára 60-80 cm, kékeslila virágai júliustól nyílnak. A növény minden részében kellemes, jellemző illatú, hűsítő ízű (mentol).
Herbája: levele
Gyűjtés: A növény levelét hasznosítják. Évente általában kétszer aratják a világoszöld leveleket, majd megszárítják.
A növény hatóanyagai: A levél illóolajat (benne mentolt, mentont, mentofuránt), cseranyagokat, flavonoidokat, keserű anyagot, nikotinsavat, kávésavat, klorogénsavat tartalmaz. Gyógyító értékét főként a több mint 40 különféle vegyületből álló aromás illóolajának köszönheti. A legjelentősebbek közé tartozik a mentol, az amenton és a mentil-acetát.
Hatások: görcsoldó, idegnyugtató, emésztés- és étvágyjavító, fertőtlenítő, vértisztító. A borsmentában lévő mentol úgy fokozza az emésztést, hogy serkenti a természetes emésztőnedvek és az epe termelődését.
Borsmenta teák a webáruházban>>>
A Borsmenta gyógyhatásai, gyógyászati felhasználása
Belsőleg:
A borsmenta tea mindennapi fogyasztásra alkalmas, kiváló üdítőital. Használják gyomor-, epe- bélbántalmak ellen, csökkenti a hányingert, a puffadást, jó szélhajtó. A borsmenta hatására az emésztőrendszer simaizmai ellazulnak, így megszünteti a bélgörcsöket, csökkenti a bélgáz képződést.
Görcsoldó tulajdonsága a hasi fájdalmakkal, görcsökkel, hasmenés és székrekedés váltakozásával, puffadással járó irritábilis bél szindróma kezelésében is hasznos.
Enyhíti a „tengeri betegséget” vagyis az autóban, buszon való utazás közben jelentkező szédüléssel és émelygéssel járó rosszullétet. Görcsoldó hatását menstruációs görcsök ellen is használhatjuk. Hatásos a légúti megbetegedések, orrdugulás kezelésében is.
Külsőleg:
Bedörzsölésre: A borsmentaolaj hűtőkenőcsökben, rázókeverékekben vagy tinktúra formájában alkalmas rovarcsípések okozta viszketés mérséklésére, fájdalomcsillapításra.. Rovarcsípés esetén enyhíti a viszketést és a fájdalmat a csípés helyén, emellett erős mentolos illatával távol tartja a rovarokat. A bőrbe dörzsölve ingerli a hidegérző receptorokat, s így elnyomja a fájdalomérzést, ezért a halánték bedörzsölésével fejfájás enyhítésére is kiváló.
Masszírozáshoz: a borsmentaolaj hűsítő és görcsoldó hatását izomfájdalmak, izomgörcsök, ízületi fájdalmak esetén is kihasználhatjuk. Sportolás után a fáradt izmok frissítésére, ellazítására is használható.
Inhalálásra: a borsmentaolajat használhatjuk inhalálásra légúti fertőzések esetén, valamint az eldugult orr járatainak tisztítására.
Légfrissítésre: a borsmenta illóolaját használhatjuk párologtatásra. Nem csak a levegőt frissíti és semlegesíti a szagokat, hanem élénkítő, frissítő hatással van az emberi agyra is.Hatása olyan erős, hogy gyakran elegendő papír zsebkendőre cseppentve néhány szippantás, és az ember máris felfrissültnek, tettre késznek érzi magát. Állítólag egyes japán cégeknél időről időre borsmenta olajat juttatnak a levegőbe a légkondicionálón keresztül, hogy fenntartsák, fokozzák a dolgozók figyelmét, koncentrálóképességét.
Öblögetőszerként: Torokbántalmak és rekedtség ellen gargarizálásra használhatjuk, torokgyulladásnál a nyak köré borogatásként alkalmazhatjuk.
Elkészítése
Borsmenta tea: Két teáskanálnyi szárított borsmentát leforrázzunk 1 csészényi forró vízzel, majd 5-7 percig állni hagyjuk (letakarva, hogy megakadályozzuk az illóolaj elillanását) majd leszűrjük. Napi 2-3 bögrével nyugodtan fogyasszunk belőle. Emésztési panaszok esetén étkezés után lassan kortyolgassunk el egy csésze borsmenta teát.
Tinktúra: Öt evőkanál borsmentalevélre öntsünk 100 ml pálinkát, és hagyjuk meleg helyen állni két hétig, majd szűrjük le. Sötét, légmentesen záródó üvegben tároljuk.
Bedörzsölésre: 5 csepp borsmenta illóolajat 15 ml olívaolajba cseppentünk, jól összekeverjük.
Inhaláláshoz: Tegyünk egy tálba 3 teáskanálnyi szárított borsmentát vagy 5 csepp borsmenta illóolajat és öntsünk rá forró vizet. Hajoljunk fölé, takarjuk be fejünket törülközővel, majd 10 percig inhaláljunk.
Ülőfürdőhöz: a borsmenta nagyon jó vérkeringés fokozó és izomlazító hatású, ezért a borsmenta fürdősó vagy a fürdővízbe csöpögtetett borsmenta illóolaj segíti a túlterhelt, feszes, görcsös izmok lazítását. Ajánlott sportolás után lazító fürdőként, vagy izomláz esetén fájdalomcsillapításra, és a túlterhelt izmok lazítására.
Kombinációk más gyógynövényekkel
Gyomorpanaszok esetén jól kombinálható kamillával.
Migrénes panaszokra bodzával, kakukkfűvel keverve hatékonyabb.
Bélgörcs és széklet problémákra cickafarkfűvel és körömvirággal is erősíthetjük jótékony hatását.
Frissítő hatását rozmaringgal fokozhatjuk.
Fertőtlenítő hatását teafaolajjal, citromfű olajjal vagy fahéj olajjal tudjuk hatékonyabbá tenni.
Ellenjavallat: Csecsemőknek és kisgyerekeknek borsmentaolajat és tinktúrát az erős mentoltartalom miatt nem szabad adni, mert hörgőgörcsöt okozhat! Epekő okozta fájdalom esetén csak orvosi felügyelet mellett alkalmazzuk a borsmenta teát!
GAL Borsmenta olaj kapszula 60 db
Szöllősi Adrienn
Kapcsolódó cikkek
-
Ekcéma kezelése otthon természetes illóolajokkal
-
3 szuper gyógynövény tea, amit mindig érdemes otthon tartanod
-
A gyömbér hatása - mire jó a gyömbér?
-
Yogi arjuvédikus teák a lélek szolgálatában
-
Rooibos tea gyógyhatásai
-
Idegnyugtató, stresszoldó gyógynövények
-
Az 5 legjobb immunerősítő gyógytea
-
5 tea az egészséges és fiatalos arcbőrért