Sosem egyszerű úgy cikket írni, hogy ne legyen elbagatellizálva, csak valid információkkal tűzdelni és némi könnyed fordulattal fűszerezni a szöveget jókor, jó helyen. Egy egészségmegőrzéssel, betegségkezeléssel foglalkozó blognak, szerény véleményem szerint, ilyennek kell lennie.
Mindennek az alapja
Az elején kell kezdeni, mivel a parajdi só hatásai olyan alapvető tények, amire építhetjük a következő fejezeteket. Mint tudjuk, ez a sófajta kiválik a többi közül a maga aggastyán korával, tisztaságával, kifejezetten magas (84 féle) ásványianyag-tartalmával, kitermelésének módjával és még sorolhatnám. Nem véletlenül olyan sokrétű a felhasználási módja is. Többek között:
- ételízesítés egyik legtermészetesebb módja,
- egészségmegőrzés számos szegmensében jelen van (kicsit később sok szó lesz még róla)
- otthoni wellness élmény megvalósításának eszköze,
- fényterápiás eszközként használható,
- stb…
Nem szeretnék sokat időzni a földtörténet azon szakában, amikor kialakult a Pannon-őstenger, pedig a beltenger ülepedésének következménye a földben megtalálható hatalmas sósziget, ahonnan származik ez a csodaszer.
A történelem során a Római Birodalomtól kezdve a magyar uralkodókig mindenki tudta, mekkora kincset rejt ez a terület, ezért is szerették volna a saját fennhatóságuk alá vonni. A só értéke jóval kisebb a mai modern világban, mint a középkorban, amikor a cserekereskedelem és a ma ismert piac kialakulásának hajnalán ezzel kereskedtek.
Ezzel együtt is kiemelkedő helyet foglal el és méltó is nevére. Hogy miért? Lássuk!
Univerzális fegyver
Nagyon nehéz olyan példát mondani a gyógyászatban, legyen az a hagyományos medicina vagy természetgyógyászat, esetleg keleti gyógyászat, amelyik kezelés, gyógynövény, gyógyszer egyszerre több problémára fejti ki jótékony hatását. Nem beszélve arról, hogy milyen szerteágazó területekről kell említést tenni.
A parajdi só a kitermelésétől kezdve egészen a forgalomba kerüléséig, teljesen vegyszermentes folyamatokon megy keresztül. Így negatív hatást nagyon nehezen lehet a rovására írni (természetesen a túlzott fogyasztás itt is, mint minden területen egészségtelen). Röviden pillantsunk rá milyen területeken is érhet el az ember javulást:
- mozgásszervi betegségek esetén a sófürdőzés köztudottan segít az izmok és ízületek tehermentesítésében és ezáltal a regenerációs időt rövidíti, a fájdalmakat tompítja;
- immunrenszer erősítésében is szerepet vállal, akár a csontvelő aktiválásával, akár az egyes fürdősókban található gyógynövényekkel karöltve;
- légúti megbetegedések leküzdésében, kóros és akkut légúti gyulladások csökkentésében, bronchitis, asztma, allergia, sőt még a dohányzás következtében felgyűlt kátránylerakódás feloldásában is szerepet játszhat;
- a relaxációt nem feltétlen betegségként sorolnám fel, viszont a túlzott stressz és túlhajszolt életmód erősen kihathat az egészségi állapotunkra, az immunrendszert gyengíti, így a stresszoldás, relaxációs fürdő közvetetten gyógyító és kimondottan kellemes élmény;
- a bőrproblémák széles skálája üti fel fejét a lakosság körében, melynek nagy részére szintén hatékony segítséget nyújt.
Nem véletlenül hagytam a végére a bőrt érintő megbetegedések csoportját, hisz emiatt vagyunk most itt.
Ellenség a kapuknál!
Nem szó szerint kell érteni, viszont annál fontosabb ez a mondat. A legjobb úgy gondolni a bőrünkre, mint egy ellenséget távol tartó védelmi rendszer első és talán legfontosabb szintjére. Valójában az egész szervezetünk csodálatos dolog, ami mindig tudja, mit kell tenni, mi ellen hogyan kell védekezni, milyen reakció a megfelelő (egészséges szervezetben), így nekünk inkább csak egy dolgunk van, támogatni benne, hogy mindig a legjobb tudása szerint védjen meg minket.
Bármilyen gyógyszer, gyógynövény, parajdi só is csak segíteni, támogatni tudja, hogy minél hamarabb leküzdjük a betegségeket.
A bőrünk 3 rétegből álló szerv, melyek a hámréteg, irharéteg és bőralja, ezek szépen elválasztva egymástól. A védelem kiterjed a mechanikai, hőmérsékleti, vegyi, mikroszkopikus stb. hatásokkal, fertőzésekkel szemben egyaránt. De mi a helyzet, ha maga a bőr beteg…
Ahogy már említettem, elég sokrétű a bőr megbetegedések listája. Néhányat érdemes megnézni, amik a lakosságot nagyobb arányban érinthetik.
Krónikus betegségek
Ekcéma: a bőrön vissza-visszatérő allergiás reakciók, vörösödő bőr, viszketés stb. jellemzik. Fontos tudni róla, hogy nem fertőző betegségről beszélünk! Az allergiás reakciókat kiválthatják a legkülönbféle anyagok, vegyszerek, légszennyező anyagok egyaránt.
Kiemelten fontos ekcémás bőr esetén a bőrápolás, tisztálkodás és a gyulladásmentes állapot elérése. A parajdi sóval készült fürdő, a sószappanok, bármelyik fürdősó vagy épp a kimondottan bőrproblémákra készített gyógynövényes fürdősó egyaránt ebben segít. Az állandó használattal lehet a tüneteket csökkenteni, sőt minimalizálni.
Pikkelysömör: a legelterjedtebb betegség a bőrbetegségek között Magyarországon. Így ha netán te is ebben szenvednél, tudd, hogy még nagyon sokan járnak hasonló cipőben, te sem véletlen vagy most itt és nem véletlen olvasod ezt a blogot! Itt nem egy fertőzésről vagy megbetegedésről van szó, hanem genetikai, autoimmun betegségről. Ennél a betegségnél is kiemelten fontos tudni, hogy NEM FERTŐZŐ!
A kezelése nagyon különböző, az adott állapottól, függően. Az enyhébb esetekben kenőccsel, majd gyógyszerrel és a legsúlyosabb esetben különböző terápiákkal kezelhető. Ahogy előbb is említettem, a parajdi só itt sem káros, hanem támogató hatású. Bármelyik kezelés kiegészítéseként használható a sófürdő akár otthon is, töredék áron.
Bőrfertőzések
Vírusfertőzések: a legismertebb, melyen szinte mindenki átesett gyerekként, az a bárányhimlő. Kis korban nagyon fertőző betegségről beszélünk. A kis vörös pattanások a bőrön, viszkető érzéssel párosodva a bőrről egészen a nyálkahártyáig terjedhetnek.
Óvatosan kell bánni vele, a kisgyerekeket azonnal érdemes háziorvoshoz vinni. Felnőtt korban viszont sokkal súlyosabb panaszokat okozhat.
Gombás fertőzések: példaként a lábgombát érdemes említeni, ami sokakat érint, akár nedves helyen (pl uszoda, strand) könnyű elkapni. Viszont házilag megszüntethető, akár sós áztatással is gyorsítva a gyógyulást.
Bakteriális fertőzések: általában gennyes, gyorsan elfertőződő betegségekről beszélünk, mint például a cellulitisz (nem narancsbőr! ).
Akkut betegségek
Különösebb akkut betegségeket nem érdemes kiemelni, mivel bőrpírral egybekötve jelentkeznek általában, esetleg viszketés, hámlás kísérheti.
Ezek nem számítanak komoly bőrbetegségeknek. Sokan nem tudják, de a tyúkszem ilyen betegség vagy gyulladásos betegség még a szőr benövése is.
Bőrirritációk, sérülések
Égés-fagyás: nem kell bemutatni a jelenséget, mindenki ismeri és valószínű, hogy már át is élte valamelyiket. Az egyszerűnek mondható napégéstől számítva egészen a bőrszövet legmélyebb rétegének (bőralja) károsodásáig 4 fokozata van a bőrégésnek.
A másodfokú égéstől számítva már súlyosnak mondható, akár 8 napon túl gyógyuló sérülés is lehet. A fertőzésveszély nagyobb fokú égésnél kiemelkedően magas.
Kiütések, allergiás reakciók: a bőr kiütéses reakciója allergén hatására vagy csalánméreg okozta bőrirritáció.
Bevérzés: a bőr középső részében (irha) és az alsóbb szövetek sérülésekor fellépő vérömleny okozta színelváltozás. A nyomásérzet szintén parajdi sóval készült fürdővel enyhíthető, illetve sópárna hűtésével csillapítható a duzzanat.
Zsíros vagy száraz bőr
A pattanás vagy aknés bőr kialakulása mögött sok minden állhat. Egyértelműen nehéz kijelenteni, hogy mi is az oka. Viszont a jelenség adott, a bőrben található faggyúmirigy kivezető csövének eltömődése. Az esetek nagy részében az eltömődést gyulladás követi. A kialakulásának egyik fő oka, a fokozott faggyútermelés.
Ez serdülőkorban elkerülhetetlen, de kezelhető, felnőtt korban viszont sokkal egyszerűbben védekezhetünk ellene. Alapfeltétel a rendszeres bőrápolás, tisztálkodás. A parajdi sóval készült fürdő vagy sószappan használata segít a pórusokat tisztítani, így csökkenti a kialakulásának valószínűségét.
Kiváltó okai között szerepel a stressz, magas faggyútermelés, helytelen táplálkozás, hormonális zavarok stb.
Nincs mindenre jó csodaszer!
Nagyon széles körben és sok problémára használhatjuk a parajdi sót magában vagy kiegészítő kezelésként, de! Nem szabad a súlyosabb esetekben csak és kizárólag ebben bízni. Érdemes ellátogatni háziorvoshoz, illetve dermatológushoz, amennyiben szükséges!
Hol találhatod meg?
Ha bármilyen bőrbetegséggel, légúti panaszokkal, izom-ízületi problémával küzdesz, nyugtalanul alszol, stresszes vagy, vagy csak szeretnél még jobban odafigyelni az egészségedre, akkor érdemes ellátogatni a parajdisokincsek.hu oldalra. Azon felül, hogy még több cikket találsz só témában, a webáruház kínálatát is szemügyre veheted.
Bármilyen kérdés felmerülne benned, akkor ne tartsd magadban, igyekszünk kielégítő válasszal szolgálni! Érted és családodért!
Szerző: parajdisokincsek.hu
Szponzorált tartalom
Kapcsolódó cikkek
-
Sóterápia az asztma és az allergia kezelésében
-
Sóterápia gyógyhatása bőrbetegségek esetén
- Ekcéma kezelése otthon, természetes illóolajokkal
-
A jóga gyógyhatásai
-
Csakrák energetizálása csakragyertyával
-
Így hatékony az immunerősítés a Kínai Orvoslás szerint
-
Gyógyulj paleo diétával!