Juripenus Communis L.
Népi elnevezései: gyalogfenyő, borókafenyő, horovicskafenyő, közönséges boróka
A Boróka jellemzői
Már az ókorban is ismerték a borókát. Főként fenyőerdők és legelők örökzöld gyógynövénye. A ciprusfélék családjába tartozik, 2-4 méter magasra is megnő. 1-2 cm-es levelei szúrósak. Áprilisban nyíló kicsiny virágai barkaszerűek.
Gyógyhatását termése, az ún. borókabogyó adja, mely 2 év alatt érik be. Először kék színben pompázik, majd befeketedik, mire beérik. A fán egyszerre vannak zöld és fekete bogyók, mivel a cserje folyamatosan terem. Az ősz végén leszedett bogyókat 35 fok alatt, szellős helyen szárítják, hogy illóolaj tartalmukat megőrizzék. 10 dkg bogyóból 1g illóolajat lehet kinyerni.
Herbája: termése (tobozbogyó)
Gyűjtése: Az érett bogyók a második évben, augusztus-szeptember hónapban érnek meg. Az érett bogyók fényesen barnásak, de hamvas-kékes bevonat borítja a felszínüket. Illatuk aromás, ízük édeskés-kesernyés. Szeptemberben érdemes gyűjteni.
Hatóanyagai: flavonoidok, illóolaj, cserzőanyag
Borókabogyó a webáruházban>>>
A Boróka gyógyhatásai, felhasználása
Belsőleg:
Teáját fogyasztjuk, melynek elkészítése a következő: a teakészítés előtt célszerű a bogyót összetörni vagy megdarálni. Forralj fel 4 deci vizet, vedd le a tűzről, és tegyél bele 1 púpozott teáskanál borókabogyót. Fedd le, és hagyd állni 20 percig. Utána szűrd le, és egész napra elosztva fogyaszd el éhgyomorra vagy étkezések előtt fél órával. A teát csak mézzel édesítsd.
- vizelethajtó tulajdonsága miatt láb ödéma esetén javasolt
- gyomorerősítő, étvágyjavító
- magas vérnyomás ellen
- légcsőhurutra
Külsőleg:
Olaját használjuk bedörzsölésre, masszázshoz.
- Fájdalomcsillapító, izomgörcs oldó masszázsolajként
- Cellulitisz elleni kenőcsként
- Légúti panaszok esetén légzéskönnyítő kenőcsként
- Fürdőolajként izom- és ízületi panaszok, valamint légúti fertőzések esetén javasolt
- Illóolaj párologtatásával a levegő fertőtlenítésére is kiváló
- Samponokban korpás, zsíros hajra ajánlott
Egyéb felhasználási tippek:
A borókabogyó kellemes ízt ad a sülteknek, és a vadas ételeknek, ezért fűszerként is bátran használhatjuk.
Illóolajából néhány cseppet egy tál vízbe téve, kiválóan fertőtleníti a hűtőt, a konyhapultot, vagy használati eszközöket. Nem káros az egészségre, ezért a háztartásban érdemes helyettesíteni vele a fertőtlenítő vegyszereket.
Boróka illóolaj a webáruházban>>>
Boróka ellenjavallat:
Nagy mennyiségben a boróka irritálja a vesét. Akinek vesefertőzése van, vagy valaha is vesekárosodása volt, ne használja a borókát! Emellett méhösszehúzó hatása is van, ami vetélést, vagy koraszülést eredményezhet, ezért terhesség alatt nem javasolt!
Érdekességek a borókáról
- A borókabogyóból sajtolt olaj Egyiptomban a mumifikáláshoz szükséges kencék közé tartozott, valamint kozmetikumokhoz és parfümökhöz is felhasználták.
- Az ókori görögök hittek benne, hogy a fizikai erőnlét javításában szerepet játszanak ezek a kicsiny bogyók, így sportolóik gyakran fogyasztották.
- Az ókori rómaiak a gyakran elérhetetlen és igencsak drága borsot helyettesítették a borókabogyóval.
Szöllősi Adrienn
Kapcsolódó cikkek
-
Gyógynövény lexikon: fehér fagyöngy
-
Vérnyomás csökkentő gyógynövény teák
-
Hogyan nyaraljunk magas vérnyomással?