Mire jó a Maria Treben Svédkeserű?
A svédkeserűt a Hosszú élet elixírének is nevezik. Bizonyított, hogy rendszeres fogyasztói magas kort éltek meg. Az eredeti receptjét a XVI. században egy svájci doktor alkotta meg, aki orvosságnak szánta gyomorbajokra és a szervezet általános erősítésére. Elnevezése azonban már egy svéd orvosnak köszönhető, aki a XVIII. században tovább fejlesztette az eredeti receptet. A ma ismert svédkeserűt pedig Maria Trebennek köszönhetjük, aki egész életét a gyógynövények tanulmányozásának és népszerűsítésének szentelte.
A svédkeserű pontos összetevőit nem tudjuk, mert több, mint 40 alkotórészből áll. Ráadásul többféle változat is létezik. Alapvetően a svédkeserű egy tinktúra, vagyis gyógynövények alkoholos kivonata. Maria Treben azonban megalkotta a máig egyetlen alkoholmentes svédkeserűt, amelyet alkoholra érzékenyek és gyermekek is fogyaszthatnak.
Hogyan alkalmazható a Svédkeserű?
A svédkeserű külsőleg és belsőleg egyaránt alkalmazható.
Külsőleges alkalmazásnál figyelni kell arra, hogy nem okoz-e allergiás reakciót. Ebben az esetben nem szabad tovább alkalmazni. Borogatásként és lemosószerként egyaránt használható. Az alkoholos változatok száríthatják a bőrt, ezért körömvirágkenőccsel hidratáljuk rendszeresen az érintett bőrfelületet.
Belsőlegesen inkább kúraszerűen szedjük. Ajánlott adagja betegség esetén napi 1-2 evőkanál, ha lehet gyógyteában vagy gyümölcslében elkeverve. Ha a rendszeres fogyasztás mellett döntünk, akkor mindenképpen az alkoholmentes változatot válasszuk és maximum napi 1 teáskanálnyit fogyasszunk belőle. Időnként tartsunk egy-két hét szünetet.
A belső alkalmazás egyetlen ellenjavallata a hasmenés. Ebben az esetben valóban fontos, hogy azonnal abbahagyjuk a svédkeserű szedését, különben a hasmenés csak fokozódhat. A hasmenésre egyébként is hajlamos emberek legyenek nagyon óvatosak az adagolással. Adott esetben a napi egy teáskanálnyi kivonat az optimális számukra.
Milyen betegségek, problémák esetén segíthet a svédkeserű?
A svédkesrű eredetileg gyomorpanaszok elleni orvosságnak készült. Ezért alapvetően keserűanyagokat tartalmazó gyógynövények alkotják. A keserűanyagok kedvezően hatnak az epetermelésre, optimalizálják a máj működését és szabályozzák az emésztőnedvek termelődését.
Betegségek, amelyeken segíthet a svédkeserű (a teljesség igénye nélkül):
- emésztési panaszok, puffadást
- hasnyálmirigy betegségei
- máj és epepanaszok
- belsőleges gyulladások
- székrekedés
- reumatikus fájdalmak
- levertség, kedvetlenséget, fáradtság
- álmatlanság
- idegi stressz
- allergiás tünetek
- immungyengeség
- bőrbetegségek
- fogfájás, ínygyulladások
- szemek fáradsága, gyulladásai
Vértisztítás, méregtelenítés
A svédkeserű legfőbb tulajdonsága, hogy egy nagyon erős méregtelenítő, vértisztító hatással bír. Azok a gyógynövények, amelyeket a népi gyógyászatban vértisztító szerekként ismernek, aktivizálják az anyagcsere folyamatokat, fokozott méregtelenítő tevékenységre serkentik a májat, és egyidejűleg fokozzák a vesék és a belek kiválasztó működését. A svédkeserű kivonat tökéletesen ellátja ezt a sokrétű feladatot.
Svédkeserű reumatikus fájdalmak ellen
Reumatikus fájdalmak esetében belsőlegesen évente két alkalommal hat-nyolc hetes kúra ajánlott. A reumatikus ízületi fájdalmakat többnyire az ízületekben felhalmozódott húgysav okozza, amelynek nagy része a vértisztítással, méregtelenítéssel távozik a szervezetből. Ezen felül a svédkeserűben gyulladáscsökkentő gyógynövények is találhatóak, melyek az ízületi gyulladásokat csökkentik, a velejáró fájdalmakat szüntetik. A gyulladt ízületekre borogatásként is alkalmazhatjuk.
Svédkeserű emésztési zavarokra
A svédkeserű használatával az emésztési zavarok tünetei is megszűnnek, vagy csak enyhén jelentkeznek. Ezek a tünetek:
- telítettségérzés
- puffadás
- nyomásérzet a hasban
- hasgörcsök
- szorulás
- émelygés
- gyomorégés
- étvágytalanság
- bizonyos ételektől való undorodás (pl. a zsírtól)
- alkalmanként heves fejfájás étkezések után
Mivel a gyomor, a máj, az epehólyag, a hasnyálmirigy, a vékonybél és a vastagbél igen szoros kölcsönhatásban vannak, minden emésztőszerv és mirigy esetében jelentkezhetnek ilyen panaszok. Egyetlen szerv működésbeli zavara máris hatással van a többire. A tünetek erőssége és időtartama függ az elfogyasztott étel minőségétől (pl. mennyire zsíros, fűszeres, nehezen emészthető, stb.) és mennyiségétől. Emellett jelentős tényező még a pszichikai igénybevétel és a stressz, amely a nőknél sokkal gyakrabban okoz emésztési panaszokat, mint a férfiaknál.
Az emésztési zavarok svédkeserűvel való kezeléséről készült egy klinikai tanulmány. Ez igazolta, hogy az említett tünetekkel jelentkező diszpepsziát (emésztési zavart) a svédkeserű kivonattal csökkenteni lehet, valamint, hogy a készítménynek nincs mellékhatása és jól emészthető.
A svédkesrű tinktúra helyes adagolása emésztési panaszok esetén: reggel, délben és este étkezés előtt egy teáskanálnyi mennyiség. Ha valaki nehéz ételt fogyasztott vagy túl sokat evett, nem árt bevenni étkezés után is egy-két teáskanálnyi elixírt.
Kapható svédkeserű termékek a webáruházban>>>
A svédkesertű egyéb betegségek esetén
A svédkeserű tökéletesen alkalmas általános immunerősítésre. Betegség esetén napi 1-2 evőkanállal segíthetjük a szervezetünket, de megelőzésképpen is szedhetjük napi egy teáskanállal.
Álmatlanságban szenvedők lefekvés előtt egy órával egy-két teáskanálnyit vegyenek be belőle. Ilyenkor célszerű citromfű teába vagy levendulateába téve elfogyasztani.
Allergiás tünetek esetén szintén napi 1 evőkanállal érdemes legalább fogyasztani és az allergiás időszakban folyamatosan szedni. Az allergiák többségét az immunrendszer gyengesége okozza. Az immunrendszer 60%-a a bélrendszerben található, tehát ha valaki allergiás, annak mindenképpen rendbe kell tenni az emésztőrendszerét. Az emésztőrendszer működésének javulásával az immunrendszer erősödik, az allergiás tünetek pedig látványosan csökkennek.
Idegi stressz esetén is javasolt napi egy-két teáskanállal fogyasztani a svédkeserű tinktúrát. Ha az alkoholos kivonatot választjuk, inkább az esti órákban vegyük be. A svédkeserű nyugtató gyógynövényei révén kedvezően hat az idegekre, lecsendesíti az elmét és a lelket.
A svédfüvek tinktúra jótékony a szemre is. Megszünteti a szemfájást és a szem vörösségét. A szemhéjra tegyünk borogatást legalább 15-20 percre. A szemek gyulladásos betegségeinél belsőleg is alkalmazzuk.
Fogfájás esetén tegyünk egy kevés vízbe egy evőkanálnyit és ezt tartsuk egy ideig a szánkba majd ecseteljük be vele az ínyt is. A fájdalom megszűnik és a fog nem romlik tovább.
A nőknél a havi menstruációs zavarok esetén is segít. A menstruáció alatt érdemes napi egy evőkanállal bevenni belőle. Oldja a görcsöket, szünteti a fájdalmat. Segít fehér folyás esetén is.
A Svédkeserű külsőleges alkalmazása
Mindenhol, ahol lokális behatárolt gyulladást kell kezelni, a svédkeserű beválik: leszárítás formájában vagy borogatásként alkalmazva.
Szúnyog- vagy rovarcsípés fertőtlenítésére és hűsítésére elegendő a csípés helyét egy kevés kivonattal leszárítani. Ugyanezt az eljárást alkalmazzuk az ajkakon lévő lázhólyagok vagy gennyes szőrtüszőgyulladás, gennyes bőrkiütések esetében is. Egy nap leforgása alatt eltűnnek a hólyagok.
A bárányhimlőnél is az a tapasztalat, hogy a svédkeserűvel történő kezelés után a hólyagocskák gyorsabban bevarasodtak, enyhíti a viszketést a kicsi bőrén.
A rovarcsípések esetében igen fontos a gyors reagálás. A svédkeserű nyomókötést a lehető leggyorsabban kell a szúrás helyére rögzíteni. Ha a méreg már szétterjedt a szövetekben és az fájdalmas duzzadást okozott, tovább tart ugyan a felszívódás, de a folyamat abbamarad.
Érzékeny a bőröd? Gyakran kipirosodik, száraz és viszket? Esetleg ekcémával küzdesz?
Próbáld ki a legújabb Maria Treben Svédkeserűs natúrszappant!
Szöllősi Adrienn
Felhasznált forrás:
www.gyogynovenyek-patikaja.blogspot.hu