Minden betegségből való felgyógyulás alapvető követelménye az életmódváltás, hiszen ugyanazzal az életmóddal, amely betegségbe taszított bennünket, nehezen képzelhető el, hogy változást érjünk el. Az első, amin változtatni tudunk, az étkezésünk.
A legtöbb betegség kiváltó oka ugyanis a rengeteg méreganyag, amelyet a szervezetünkbe viszünk a minőséginek nem mondható ételekkel.
A rengeteg ízfokozó, tartósítószer például allergiát okoz. Sok ember érzékeny a gluténra, a tejfehérjére vagy a tejcukorra. A szervezet ezt hosszú évekig próbálja tolerálni, azonban egy idő után az immunrendszert már teljesen leköti az érzékenyítő anyagok elleni védekezés. Ráadásul a glutén komoly problémákat okoz a bélrendszerben is, melynek következtében a bélfal áteresztővé válik. Ennek folyománya, hogy a bélfalon át idegen fehérjék és más nemkívánatos anyagok is a véráramba kerülnek, melyek ellen az immunrendszernek szintén védekeznie kell.
Míg ez az "értelmetlen" védekezés leköti az immunrendszer kapacitásunk jelentős részét, addig más kórokozók könnyedén támadásba lendülnek. A legyengült szervezetünk hamar áldozatává válik különféle betegségeknek, melyek sok esetben visszafordíthatatlanok.
A paleolit étkezéssel sokat tehetünk immunrendszerünk és szervezetünk érdekében. Sok betegség - pl. autoimmun betegségek, pajzsmirigy betegségek, menstruációs problémák, meddőség, és sok más betegség is - megszüntethető vagy jelentősen mérsékelhető paleo táplálkozással.
Paleo élelmiszerek a webáruházban>>>
Paleo táplálkozás és az ősember
A paleo diéta evolúciós szempontból közelíti meg az ember és a táplálkozási betegségek kapcsolatát. Célja: rekonstruálni az ősember táplálkozási szokásait. Tudjuk, hogy őseink több millió évig vadászatból, halászatból és gyűjtögetésből tartották fenn magukat, mely idő alatt szervezetük tökéletesen alkalmazkodott ehhez az életmódhoz. A paleolit táplálkozás támogatói szerint a nyugati világban egyre nagyobb teret hódító civilizációs betegségek legfőbb oka, hogy a modern ember rengeteg olyan anyagot visz be a szervezetébe a táplálékkal, melyet régebben nem fogyasztottak, ezért a szervezet nem tudott alkalmazkodni hozzájuk. A paleo táplálkozás alapelve, hogy a paleolit korban élt ősember feltételezett táplálékainak fogyasztásával egy egészséges életmód alakítható ki, mivel azok a természetben előforduló alapanyagok képezik részét, melyek fogyasztására az emberi szervezet adaptálódott.
Paleo étkezés és a természeti népek
A ma is élő természeti népek táplálkozása nagyban hasonlít őseink táplálkozási szokásaihoz, és számos megfigyelés alátámasztja, hogy ezek a népek teljesen egészségesek, és mentesek a nyugati világban egyre nagyobb teret hódító civilizációs betegségektől.
Korunk népbetegségei, mint az elhízás, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a cukorbetegség, az autoimmun betegségek vagy a rák, ismeretlenek körükben, vagy pedig rendkívül ritkák.
A különböző természeti népek táplálkozása élőhelyük környezeti adottságait tükrözi. Ennek következtében egyes népek étrendje igencsak eltérő növényi, illetve állati eredetű táplálék szempontjából. Például a civilizáció elérkezéséig az eszkimók szinte kizárólag hús- és zsíralapú étrenden éltek, míg a kitavai pápuák a mai napig szinte csak növényi eredetű ételeket fogyasztanak. Mindezen népek egészsége azt bizonyítja, hogy a növényi, illetve állati élelmi anyagok szinte bármilyen aránya megfelelő az emberi szervezetnek, amennyiben feldolgozatlan formában fogyasztják.
Paleo élelmiszerek a webáruházban>>>
A paleolit táplálkozás és életmód lényege
Az ember a földművelés megjelenéséig nem találkozott gyorsan felszívódó szénhidrátokkal. Ezzel szemben a mai nyugati ember rengeteg finomított szénhidrátot (pl. cukor, gabonafélék) fogyaszt, melynek feldolgozásához nem tudott megfelelőképpen alkalmazkodni a szervezet.
A kőkorszaki ember számára a vadállatok húsa jelentette a fő táplálékot, így jóval több fehérjét fogyasztott, mint szénhidrátot. Szénhidráttartalmú tápláléka bogyókból, gyümölcsökből és zöldségekből állt, melyek összetett szénhidrátokat tartalmaznak, azaz kevésbé emelik meg a vércukor szintet, mint az egyszerű szénhidrátokat tartalmazó gabonafélék.
Zsírhoz és olajhoz leginkább diófélék és magvak fogyasztásával jutott, valamint az omega-3 zsírsavban gazdag tengeri állatok húsából, szemben a mai magas omega-6- és transzzsírtartalmú hidrogénezett növényi olajokkal és margarinokkal. Ez utóbbiak táplálkozásunkban csupán a 19-20. század környékén kezdtek elterjedni az élelmiszeripar megjelenésével, és kiszorították étrendünkből az egészséges olajokat és zsírokat.
Kerülendő tehát minden finomított és készétel fogyasztása. Végül ne feledjük, hogy a paleolit életmódnak része a rendszeres mozgás és a megfelelő D-vitamin-bevitel is. A legszembetűnőbb eredmény a felesleges kilók leadása, de a fogyáson kívül általános egészségi állapotunk és közérzetünk is nagymértékben javulni fog.
Felhasznált forrás: www.paleo.dieta-abc.hu