Természetes gyógymódok pajzsmirigy problémákra
- A pajzsmirigy problémák tünetei
- A pajzsmirigy problémák okai a nyugati orvoslás szerint
- A pajzsmirigy betegségek megközelítése a keleti orvoslás szerint
- Pajzsmirigyre ható gyógynövények
- Vitaminok pajzsmirigy problémákra
- Alternatív gyógymódok a pajzsmirigy betegségek kezelésében
- Gyógyító ételek pajzsmirigy betegeknek
- Gyógyító kövek pajzsmirigyre
A pajzsmirigy problémák tünetei
A pajzsmirigy biológiai funkcióját tekintve egy belső elválasztású, azaz váladékát a szervezet belsejébe ürítő mirigy. Olyan hormonokat termel, amelyek az idegrendszer normál működéséért felelnek, valamint növelik a sejtek energiatermelését és oxigén-felhasználását. (Csúnya nevükön ezek a tiroxin és trijód-tironin nevű hormonok.) A pajzsmirigy működését az agyalpi mirigy szabályozza. A pajzsmirigy általános megbetegedései a pajzsmirigy túl- vagy alulműködésével vannak összefüggésben.
A pajzsmirigy alulműködése: amikor a pajzsmirigy a szükségesnél kevesebb hormont termel.
Tünetei: álmosság, székrekedés, hízás, depresszió, hidegintolerancia, menstruációs zavarok, száraz, hideg bőr, töredező haj és körmök, alacsony szívfrekvencia, tompult reflexek, ödéma.
A pajzsmirigy túlműködése: amikor a pajzsmirigy a szükségesnél több hormont termel.
Tünetei: szapora szívverés, idegesség, álmatlanság, hasmenés, jelentős étkezés melletti fogyás, csökkent melegtűrés, fokozott izzadás, remegés, menstruációs zavarok.
A pajzsmirigy problémák okai a nyugati orvoslás szerint
Pajzsmirigy alulműködés: ennek oka lehet a pajzsmirigy megbetegedése, amelynek hátterében állhat gyulladás, a jód hiánya, pajzsmirigyműtét, röntgensugárzás vagy akár gyógyszerek is.
Pajzsmirigy túlműködés: ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú daganata, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy működési zavara. Leggyakoribb formája a főként hölgyeket érintő Basedow-kór. Ez egy autoimmun betegség és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése és kettős látás kísérheti. Ha golyvád van, mindenképpen fordulj orvoshoz!
A pajzsmirigy betegségek okai a keleti megközelítés szerint
A pajzsmirigy a torokcsakrához tartozó belső elválasztású mirigy. Ezért a pajzsmirigy problémái az ember kommunikációjával, önkifejezésével kapcsolatos konfliktusokra utalnak.
A pajzsmirigy alulműködése: mentális szinten a betegség hátterében az önkifejezés sérülése áll, pl. amikor valaki nehezen kommunikál önmagáról, az önsajnálat is megjelenik, amikor valaki gombócot érez a torkában és negatívan kommunikál, fél kifejezni a véleményét.
Az ilyen emberek kommunikációs problémáinak legfőbb oka az attól való félelmük, hogy mások nem fogadják el a véleményüket és emiatt úgy érzik, hogy ők nem szeretetreméltóak mások szemében vagy nem egyenértékűek a többi (környezetükben lévő) emberrel. Egy idő után elszigetelődnek, belülről emésztik magukat, nehezen engedik el a múltbéli dolgokat. Általában melankólia és magányba fordulás jellemzi őket.
A pajzsmirigy túlműködése: itt a kommunikációs probléma éppen az ellenkező módon nyilvánul meg: a pajzsmirigy túlműködésben szenvedő ember hajlamos összefüggéstelenül sokat beszélni, a kommunikáció erőteljes. Ennek tapasztalható tünetei lehetnek a beszédzavarok (pl. dadogás, pöszeség, raccsolás, hadarás).
Az ilyen emberek az erőteljes kommunikáció által a félelemgerjesztés eszközeivel próbálnak a maguk pártjára állítani másokat. Attól való félelmükben, hogy mások nem fogadják el őket, minden eszközzel próbálnak maguk mellé támogatókat gyűjteni. Emiatt állandóan tettre készek, túlzott teljesítménykényszer jellemzi őket. Érzelmeiket visszaszorítják, hogy ne lássák őket gyengének. Emiatt túl sok kielégítetlen vágy halmozódik fel bennük, amely folytonos kudarca ítéli őket. Egy idő után kialakul bennük a „mindenben én vagyok az áldozat” érzés.
Természetes megoldások pajzsmirigy problémákra
A pajzsmirigy működésének helyreállításában elsőként fontos, hogy az ember leküzdje, feloldja kommunikációs félelmeit.
Pajzsmirigyre ható gyógynövények
Orbáncfű tea: a pajzsmirigy alul- és túlműködésnél is hatásos. Fogyasztása optimalizálja a pajzsmirigy-zavart, helyreállítja a hormonháztartást. Tartós fogyasztás esetén vigyázni kell a napozással, az orbáncfű ugyanis fényérzékenységet okoz. Egy csészébe 2 teáskanál teafüvet tegyél, ha filteres teából készíted, akkor pedig egy csésze vízhez egy teafiltert tegyél. Napi 2-3 csészével fogyasztható. Lehetőleg étkezés előtt idd, és semmi képpen ne közvetlenül lefekvés előtt.
Orbáncfű cseppek: azoknak szoktam ajánlani, akik nem szeretnek macerálni a tea elkészítésével. Ezt bárhová magaddal viheted, könnyen és gyorsan beveheted. Akárcsak az orbáncfű tea, ez is jó keserű, ráadásul alkoholos kivonat, ezért mindig hígítva fogyaszd. 2 dl vízhez vagy gyümölcsléhez 10-20 cseppet adj. Naponta kétszer ihatod. Érdemes ezt is étkezés előtt fél órával bevenni.
Galajfű tea: ez egy nagyon hasznos, az egész mirigyrendszerünket védő gyógynövény. Tisztítja a vesét, a májat, a hasnyálmirigyet és a lépet. Pajzsmirigy betegségben is alkalmazható, főleg golyva esetében. 2,5 dl forrásban lévő vízzel kell leforrázni egy púpozott teáskanál galajfüvet. Nem csak inni érdemes, hanem gargarizálni is lehet vele naponta többször (utána lenyelhető természetesen.) A teának elkészített és leszűrt füvet pedig a nyak köré borogatásként lehet tenni. A galajfűből létezik ragadó galaj, tejoltó galaj és közönséges galaj. Mindhárom hasonló hatású, ezért bármelyiket is tudod beszerezni, használd bátran.
Galajfű teák a webáruházban>>>
A gyógyteákat kúraszerűen, legalább 6-8 hétig kell inni, majd legalább 2 hét szünetet kell tartani. Utána megismételhető a kúra.
Általános szabály, hogy a gyógyfüveket nem főzzük, csak forrázzuk, különben a hatóanyagok jelentős része tönkremegy. A fenti teákat is mindig így készítsd el, akár filterezett, akár nem: forrald fel a vizet, majd öntsd rá a teafűre vagy a filterre. Takard le és hagyd állni legalább 10 percig. Ezután leszűrve fogyasztható.
A gyógyteákat lehetőleg ne édesítsd. Ha nem tudod meginni üresen (sajnos az orbáncfű és a galaj is eléggé keserű), akkor mézzel ízesítsd. Adhatsz a főzethez olyan növényeket is, amelyek aromássá teszik. Ilyen például a bodza, a hársfa vagy a borsmenta. Ezek sokat javítanak az ízén.
Vitaminok pajzsmirigy problémákra
Akár alul-, akár túlműködik a pajzsmirigy, fontos a C- és az E-vitamin, valamint a B-vitamin fogyasztása. Vigyázat: E-vitaminból legfeljebb napi 400 NE lehet az adag, mert ennél több túlzottan ösztönözheti a pajzsmirigy működését.
Ajánlott még alulműködés esetén a cink és a szelén, valamint a jódtartalmú tengeri alga (Spirulina vagy Chlorella) bevitele. Cink tartós szedése esetén réz pótlására is szükség van, mert a cink gátolja a réz felszívódását.
Bátran ajánlom neked Dr. Chen patikájából a következőket (ezek természetes anyagokból összeállított táplálékkiegészítők.)
Dr. Chen B-max multivitamin tartalmaz C-vitamint, B1-, B2-, B6-, B12 vitaminokat több más összetevő mellett. Az immunrendszeredet erősítheted vele. Túlműködés és alulműködés esetén is javaslom.
Dr. Chn E-vitamin 200: természetes, zsírban oldódó vitamin, amely védi a sejteket és a szöveteket a káros szabadgyökökkel szemben. Túlműködés és alulműködés esetén is javaslom.
Bio Menü Spirulina alga por: Az alga nagy mennyiségű, természetes jódot tartalmaz, amely szükséges a pajzsmirigy fejlődéséhez és működéséhez, a pajzsmirigy-hormonok termelődéséhez. Főként pajzsmirigy alulműködés esetén ajánlott fogyasztani.
Alternatív gyógymódok a pajzsmirigy betegség kezelésében
Talpmasszázs: ehhez töltsd le a talptérképet: talpterkep.docx
Kezelendő területek: pajzsmirigy (11,12,45) nyaki gerinc, belső elválasztású mirigyek (5,6,24,51,54,60) szív (14), nyirokpontok (48, 52)
Csakragyertya
A kínai orvoslás szerint a torokcsakra területén van energiazavar, ha a pajzsmirigyünkkel probléma van. A torokcsakra színe kék, ezért jót tesz, ha minél több kék színű dologgal vesszük körbe magunkat (ruházatunk, bútoraink, lakásunk kiegészítői, dísztárgyak, ágynemű, stb.)
Kipróbálhatod a csakragyertyát is. Ehhez válaszd a világoskék színűt. A csakrapontokra helyezve a csakragyertya hő és enyhe vákuum hatással, füstgázaival, gőzeivel stimulálja az adott ponton található idegvégződéseket, egyensúlyba hozva a felborult energiaáramlást. Egyedül ne alkalmazd ezt a módszert! Egyrészt hatékonyabb, ha te magad közben relaxálsz és a gyógyulásodra figyelsz, másrészt a gyertyáról égő vagy forró darabok válhatnak le használat közben, ami megégetheti a bőrödet. Érdemes kartonból vagy alufóliából "gallért" csinálni (a gyertyát át kell szúrni az alufólia vagy kartonlap közepén), hogy felfogja a lehulló darabkákat.
Naturhelix csakragyertya a webáruházban>>>
A csakragyertyát naponta lehetőleg csak egy alkalommal használd. Tapasztalatom szerint hatékonyabb, ha más csakrapontokat is kezelsz egyidejűleg, hiszen több csakránál is állhat fenn probléma az energia egyensúly felborulása miatt. Kúraszerűen, legalább egy héten át használd a csakragyertyát, aztán pedig heti 1-2 alkalomra csökkentheted.
Jógagyakorlatok a pajzsmirigy működés javítására
Pajzsmirigy alulműködésnél: A fordított testhelyzetek fokozzák a hormontermelést. Alulműködő pajzsmirigynél ezért különösen ajánlott a gyertyaállás (szárvangászana), amelynek helyes végrehajtásakor az állat erősen a mellkasra kell szorítani.
Túlműködő pajzsmirigynél: a hormontermelést mérséklő halfekvés (macjászana) segít. Belégzés után hanyatt fekve homorítunk, s közben jól hátrahajtjuk a fejünket. A gyakorlat egyik változatában eközben a tarkó érinti a talajt, a másik szerint viszont néhány centire fel is emelkedik a földről, „lóg” a levegőben.
Kezdőknek mindenképpen ajánlom, hogy előbb jógamestertől tanuljanak, s csak utána kezdjenek el otthon gyakorolni.
Gyógyító ételek pajzsmirigy betegeknek
Jótékony ételek pajzsmirigy alulműködés esetén
A pajzsmirigy alulműködésében szenvedőknek mindenképpen ajánlom a hal, haltermékek, a szárnyasok, a tojás fogyasztását.
Olvastam, hogy azokban az országokban, ahol a gyermekek több halat fogyasztanak, jóval kevesebben szenvednek a pajzsmirigy működési zavarától.
Kiemelném a kókuszolaj vagy kókuszzsír használatát. Ez nagyon hatásos a pajzsmirigy sejtjeinek regenerációjában és kedvezően hat a pajzsmirigy hormontermelésére. A kókuszzsír gyógyító hatásáról itt olvashatsz többet: Gyógyító kókuszzsír
Jótékony ételek pajzsmirigy túlműködés esetén
Gátolja a pajzsmirigy túlzott működését a karalábé, a káposzta, a brokkoli, illetve a karfiol fogyasztása. Érdemes minél több B- és D-vitaminban gazdag ételt is fogyasztani. Ilyenek a bab, a magvak, csírák és a gyümölcsök. A jód kerülendő pajzsmirigy túlműködés esetén!
Gyógyító kövek pajzsmirigyre
Bizonyos ásványok és drágakövek is alkalmasak a szervezet energiáinak a helyreállítására, így a betegségek legyőzésében is segíthetnek.
Ezt ajánlják a kristálygyógyászat szakemberei:
Pajzsmirigy alulműködésre: akvamarin, kalcedon, ezüst, türkiz, smaragd, hegyikristály.
Pajzsmirigy túlműködésre: borostyán, topáz, hegyikristály, lazurit
Szöllősi Adrienn