Így kúráld magad megfázás és influenza idején
A változékony, nyirkos és hideg időjárás kihívás elé állítja a szervezetünket is. A legyengült szervezet kevésbé ellenálló a baktériumokkal és a vírusokkal szemben. Egyre többen panaszkodnak fejfájásra, általános gyengeségre, fáradékonyságra. Majd kezdődik a köhögés, torokfájás és az orrfolyás. A korábbi náthákkal ellentétben a mostani megfázások valahogy makacsabbak, több napra ágynak döntik az embert. A magas láz és a végtagfájdalmak pedig az influenza tünetei lehetnek.
Ha téged sem kímél a nátha vagy az influenza, íme, néhány hatékony módszer, hogy minél gyorsabban kilábalj belőle. A családomnál beváltak, a barátaimnak is ezeket ajánlom, neked is segíteni fognak.
- Megfázás ellen főzz két fej hagymából és egy liter vízből hagymateát. Kicsit bizarrul hangzik, de tutira hatékony. A hagyma a legjobb természetes antibiotikum. Csak hagyd rajta a héját és főzd majdnem puhára. Utána szűrd le és melegen, mézzel édesítve idd meg. Az egy litert oszd el egész napra. Az első egy-két bögre hagymatea után máris jobban fogod magad érezni. A fejed kitisztul és a köhögésed is csillapodik majd. Különösen ajánlott az esti órákban elfogyasztani egy-két bögrével, így nem kell attól tartanod, hogy a köhögéstől nem fogsz tudni aludni.
- Erősítsd az immunrendszeredet C-vitaminnal! Normál esetben is szükséges a C-vitamin minden életfunkciónkhoz. Ezért jó, ha az étrendedben minél több nyers zöldség és gyümölcs szerepel. Amikor betegek vagyunk, az immunrendszerünk teljesen legyengül. A minél gyorsabb gyógyulás érdekében fontos a nagyobb mennyiségű C-vitamin bevitele. Ezt főként tabletta vagy por formájában tudjuk biztosítani. Amikor vitaminkészítményt választasz, figyelj arra, hogy L-aszkorbinsavat tartalmazzon és lehetőleg növényi kivonatok is legyenek benne. Hogy ez miért fontos és mi az az L-aszkorbinsav, megtudhatod a Valóban jó a C-vitamin? című blogcikkemből.
- Köhögésre legjobb a lándzsás útifű szirup. A tea sem rossz, de én ezt hatékonyabbnak tartom, mert koncentráltabb benne a hatóanyag tartalom. A lándzsás útifű segít felszakítani a letapadt váladékot és nyugtatja a hörgőket. Nekünk a Jutavit lándzsás útifű szirup vált be. Magas hatóanyag tartalommal rendelkezik, ráadásul nincs benne alkohol, ezért nyugodtan adható 3 éves kor feletti gyermekeknek. Mi is ezt adtuk a kicsiknek és nagyon szerették, mert kellemes karamellás íze van és enyhén mentolos. Ugyanis tartalmaz borsmenta illóolajat is (ez is fertőtlenítőleg hat), plusz még C-vitamin is van benne. Elég napi 3-4 alkalommal egy-egy teáskanálnyit bevenni belőle. Ha lehet, ne keverd folyadékhoz, hatékonyabb magában bevéve. Így meg tud tapadni a szükséges helyeken és jobban kifejti a hatását. Készíthetsz házilag is lándzsás útifű szirupot, receptért katt ide>>>
- Megfázás és influenza elleni gyógynövény tea: a következő növényekből főzz legalább kétliternyi teát és egész napra elosztva iszogasd. Ha lehet, mézzel ízesítsd. Ezekre a füvekre lesz szükséged a teához: kakukkfű, bodzavirág, hársfa, kamillavirág, csipkebogyó, echinacea, cickafark, citromfű.
Ha filteres teából készíted, akkor két liter vízhez mindegyikből két filtert tegyél. Ha rendes teafűből készíted (én ezt javaslom, mert olcsóbb és hatékonyabb is), akkor pedig mindegyikből egy csapott evőkanállal adj a vízhez. Ezeket a növényeket nem szabad főzni, különben elvész a hatóanyaguk. Csak forrázd le, majd letakarva hagyd állni 5-10 percig. Ízesítheted mézzel. Ezt akkor tedd bele, amikor már nem túl forró, mert a mézben lévő vitaminok lebomlanak magas hőfokon. Csavarj bele citromot, ez további C-vitaminnal fogja tuningolni a szervezetedet és kellemesebb ízt ad a teának is.
- Torokfájásra igyál meg egy jó házi pálinkát. Fontos, hogy ne bolti legyen, ki tudja, abban mi van. Az igazi házi pálinka viszont tiszta gyümölcsből készült, ezért sok vitamint tartalmaz. Én a bodza pálinkából szoktam megmenteni egy félliternyit ilyen esetekre. (Ha nem dugom el időben, hamar elfogy). Az alkohol fertőtlenít és tompítja a fájdalmat. Garantáltan enyhülni fog a torokfájásod tőle. (Természetesen a pálinka csak akkor javasolt, ha nem vagy érzékeny az alkoholra, nem vagy alkoholfüggő, nincsen májbetegséged, nem szedsz semmilyen gyógyszert és elmúltál 18 éves.)
- Inhalálással lehet segíteni az arcüregben és a homloküregben lerakódott váladék kiürülését és a fellépő gyulladás csökkentését. Jót tesz a légcsőne
k is, ha az gyulladásban van. Ehhez egy liter vizet forralj fel, majd tegyél bele 5 csepp kakukkfű, 5 csepp borsmenta, 5 csepp eukaliptusz és 5 csepp citromfű illóolajat. A kakukkfű segíti a köhögés csillapítását, a borsmenta és az eukaliptusz fertőtlenít és tisztítja a légutakat, a citromfű pedig antibakteriális és antivirális hatású, kiváló fertőtlenítő. Figyelj arra, hogy csak 100%-os illóolajakat használj erre a célra, mint például a Medinatural illóolajok vagy az Aromax illóolaj készítmények. (Öt éven alul gyermeknél ezt a módszert ne alkalmazd!)
- A fenti illóolajokat aromalámpában párologtatva is alkalmazhatod. Lefekvés előtt két-három órával érdemes a hálószobádban meggyújtani az aromalámpát. Az illóolajok segítenek, hogy könnyebben lélegezz alvás közben, a levegőt is fertőtlenítik. Ez azért is fontos, mert a veled egy szobában alvók elkerülhetik, hogy megfertőzd őket.
Szöllősi Adrienn