Amikor először hallottam a „mudra” kifejezést, azt hittem, hogy egy számomra ismeretlen állatfaj neve. Valószínűleg a vidráról asszociálhattam erre… Akkor nem villanyozott fel annyira, hogy utána is járjak a dolognak. Később egy különleges indiai gyógymóddal foglalkozó könyv címében találkoztam vele újra. Na, ez már érdekelt! Megvettem a könyvet és napokon át tanulmányoztam a benne leírtakat. Azóta pedig rendszeresen gyakorlom magamon, na és persze a családban és a baráti körömben is.
Mint ahogy én sem hallottam a mudrákról azelőtt, úgy a környezetemben is fehér hollóként néznek rám, amikor előhozakodok ezzel. Volt, aki azt hitte, valami woodoo varázsigét olvasok a fejére… (és ez nem vicc). Megnyugtattam, hogy nem sámánkodni próbálok, hanem egy indiai gyógymódról beszélek, amely a kéz ujjainak különböző pozícióban tartásával hozza egyensúlyba az energetikai pályákat. A kéz jógájának is nevezik. Az indiai gyógyászatban az ujjtartásokat, az úgynevezett mudrákat, többek közt az energetikai, fizikai és pszichikai egyensúly megteremtésére használják.
A mudra szó szanszkrit eredetű, jelentése: pecsét. A keleti kultúrákban régóta alkalmazzák gyógyításra. A mudrák energetikai síkon hatnak a testre.
Biztosan láttál már indiai táncot, ahol a kezek és az ujjak tartásának jelentős szerepe van. De ugyancsak fontos része a jógának, ami szintén indiai eredetű.
De mi is az energia?
Az energiát mindenki másként írja le. A fizikától kezdve a jógán át a különféle meditációs irányzatokig, mind más-más definíciót adnak. Azt hiszem, mindenki számára hasznos magyarázat lehet az, miszerint az energiát akkor érezzük a legjobban, amikor nincs belőle elegendő. Az energia görög eredetű szó és hatékonyságot jelent. Gondolom, mindenki tapasztalta már, hogy amikor nincsen elegendő energiánk, nem vagyunk elég hatékonyak…
Testünkben az energia feladata az, hogy védje a szerveinket.
Egy meggyengült energiájú szerv ahhoz az emberhez hasonlítható, aki télvíz idején fürdőnadrágban sétál a szabadban. Sokáig nem maradhat kint, mert meghűl. Ha lenne rajta kabát, akár órákig is kint lehetne, anélkül, hogy bármi baja történne.
Amikor szervenergiánk kibillen az egyensúlyból – vagyis a példánk szerint, amikor nem viseljük a szervet védő energetikai kabátot – tartósan befolyásolhatjuk a szerv működését. A szervenergia egyensúlyvesztése idővel betegséggé sűrűsödik. Néha 10-15-20 évig is eltart, amíg az energetikai egyensúlyvesztés az adott szervben fizikai elváltozást okoz. De mialatt ez végbemegy, sok minden történik. Az egyensúlyvesztés érzelmi és lelki zavarok, illetve olyan pszichoszomatikus panaszok és fájdalmak formájában jelentkezik, amelyekre nincs orvosi magyarázat.
Hogyan áramlik az energia?
Testünkben az energia a meridiánokon keresztül áramlik. Meridiánnak a test 14 fő energiaáramát nevezik. Ezek közül kettőnek irányító, további kettőnek pszichológiai funkciója van, tíz meridián pedig közvetlenül a szervekhez kapcsolódik.
A meridiánokat elektromos vezetékként képzeljük el, melyek 3-10 milliméter mélyen futnak a bőr alatt és néhány ponton felszínre jönnek. Ezek az úgynevezett akupunktúra-pontok. Mindegyik energiaáramnak saját pályája van, több elágazással. Egy ág mindig ahhoz a szervhez vezet, amely a meridián nevét adja. Egy másik ág a következő energiaárammal való összeköttetést biztosítja. Nem feltétlenül történik velünk baj, ha a tizenkét fő energiacsatorna ideiglenesen kiegyensúlyozatlanná válik. Ha azonban a kiegyensúlyozatlanság állandósul, beteggé válunk.
A meridiánok zárt áramkört alkotnak, amely folyamatosan egyensúlyi állapotra törekszik.
A mudrák alkalmazásával az ujjaink segítségével segíthetünk fenntartani ezt az egyensúlyt.
Miért az ujjaink által törekedjünk az egyensúlyra?
A mudra a kéz jógája. Kevesen tudják, hogy a kezeink életerőnk jelzői és az ujjaink mozgékonysága testünk rugalmasságát tükrözik. Amennyire mozgékonyak az ujjaink, annyira rugalmas a testünk.
A meridiánok kezdő és végpontjai többnyire a fejen, az ujjakon és a lábujjakon találhatóak. A vastagbél-, a pajzsmirigy- és a vékonybél-meridiánok az ujjakban kezdődnek; a tüdő-, a keringés- és szív-meridiánok pedig ott végződnek. Ez azt jelenti, hogy energiacsatornáinknak majdnem a fele a kézben kezdődik, vagy ott végződik.
A mudrák alkalmazásakor különböző ujjtartások megfelelő ideig történő kitartásával harmonizáljuk testünk energiapályáit.
A fel nem ismert egyensúlyhiánytól a betegségig vezető út
Testünk akupunktúra-meridiánjai fontos feladatot látnak el: pályájuktól függően bizonyos izomcsoportok és szervek energiaellátásáról gondoskodnak. A kiegyensúlyozott meridiánok garantálni tudják a szervek összehangolt működését. Minden meridiánnak megvan a maga érzelmi megfelelője is. Az érzelmi kiegyensúlyozatlanságra reagálva a test túlélési reflexként kiiktatja a megfelelő meridiánt. Ez nem fáj, és eleinte nem is érzékelünk semmit. Helyette kialakítunk egy olyan viselkedési módot, amely lehetővé teszi, hogy együtt éljünk a leblokkolt érzelmekkel.
Mi történik? A kiiktatott meridián nem látja el energiával a hozzá tartozó izomcsoportot. Vagyis ezek a területek csak tartalék energiával működnek tovább. A vésztartalékon működő izomcsoport a szokásosnál nagyobb terhelést nem bírja. Egy jelentéktelen baleset – pl. megbotlunk valamiben – olyan sérüléseket okozhat ebben a helyzetben, amelyből hetekig tart felépülnünk. Ha az adott izomcsoportnak megfelelő lett volna az energiaellátottsága, talán megúsztuk volna egy horzsolással…
Ha egy meridián energetikai egyensúlya 10-20 évre felborul, akkor a hozzá tartozó szervek működése is diszharmonikus lesz. Ez nem azt jelenti, hogy a szerv beteg, vagy meg kell operálni. Az egyensúlyhiány eleinte nehezen kezelhető allergiák, migrén, front-érzékenység, stb. formájában jelentkezik. Egyre gyakoribbá válnak az olyan funkcionális zavarok, amelyeken nem lehet segíteni. Ezek az egyensúlyvesztéses állapotok csak jóval később mutatkoznak meg, de akkor már kórkép formájában…
Az energia bekapcsolás úgy hat, mint a gyógyszer. Az orvos megvizsgálja a tüneteket és diagnosztizálja a betegséget. A diagnózis alapján valószínűleg felír bizonyos gyógyszereket.
De miért van az, hogy az adott gyógyszer ugyanazon diagnózis esetében az egyik betegnél hatásos, a másiknál nem?
A magyarázat egyszerű: a két betegnek különböző szerv-meridiánjában következett be egyensúlyvesztés, de ennek okán ugyanaz a szervük betegedett meg.
Vegyünk egy konkrét példát. X úrnak a hólyag-meridiánja volt kiegyensúlyozatlan, míg Y úrnak a szív-meridiánja. Mindkét esetben a tünetek a hólyag és a vese tájékán jelentkeztek, ezért a (nyugati orvoslás módszereit alkalmazó, csak a konkrét tünetekre figyelő) orvos mindkét betegnek ugyanazt a gyógyszert írta fel. A gyógyszer aktiválta a hólyag-meridiánt, ezért X úr meggyógyult tőle. A szív-meridiánra azonban semmi hatása nem volt, ezért Y úrnál hatástalan maradt.
Amikor az egyensúly visszanyerése érdekében mudrákat alkalmazunk, akkor egy energiavezetéket kapcsolunk be újra, s ez úgy hat, mint a gyógyszer, annyi különbséggel, hogy nincs kockázata, és nincsen mellékhatása. De ne feledjük, hogy ez a módszer sem helyettesíti az orvost! Ha megbetegszünk, mindenképpen forduljunk szakemberhez és az általa előírt kezelések mellett alkalmazzuk az alternatív gyógymódokat. A mudrák minden terápia esetén jótékony hatásúak.
A mudrák alkalmazásakor nem az a lényeg, hogy a fájdalmat megszüntessük. Minden fájdalom visszajelzés a test részéről, ezért dekódolásra váró üzenetként kell felfognunk. Ha megértjük az üzenetet, megtudjuk, hol a baj valódi kiindulópontja. Az adott terület energia egyensúlyának visszaállításával mozgósítjuk testünk öngyógyító mechanizmusát.
Mi az öngyógyító erő?
A testünk egy önszabályozó, autonóm túlélési rendszer. A túlélés érdekében a test a túlterhelt energiarendszereket lekapcsolja. A kiiktatott rendszerek így kiürülnek és nem képesek a testet fájdalommal tovább stresszelni.
Ha tudatosan segítünk testünknek visszanyerni az energiáját – pl. átgondolt táplálkozással, sportolással, akupunktúrával, talpmasszázzsal vagy a mudrák alkalmazásával – újra teljessé válhatunk. Ezt nevezzük öngyógyító erőnek.
Előfordulhat, hogy fájdalmat érzünk, miközben testünk a kiürült energiarendszert újratölti. Ez az úgynevezett gyógyító fájdalom. Ez semmi esetre se akadályozzon bennünket abban, hogy a feltöltést folytassuk, egészen addig, amíg a legyengült rész energiaellátása zavartalanná nem válik. Ha ez bekövetkezik, a fájdalom megszűnik. Ha félbeszakítjuk a folyamatot, a fájdalom ideiglenesen elmúlhat, a probléma azonban nem oldódik meg. Hamarosan újra jelezni fog a szervezetünk.
Ha szeretnéd kipróbálni és alkalmazni ezt a kiváló indiai gyógyító módszert, vegyél a témáról szóló szakirodalmat, mely részletes leírásokkal és fotókkal illusztrálva segít elsajátítani a megfelelő kézmozdulatokat. Továbbra se feledd, hogy a mudrák alkalmazása nem helyettesíti az orvost! Ezért mindenképpen kiegészítő kezelésként vagy megelőzésként alkalmazd.
Szöllősi Adrienn