Calendula officinalis
Népi elnevezései: borongóvirág, gyűrűvirág, kerti peremér, sárgarózsa, tűzvirág, kenyérbélvirág
A körömvirág az egyik legjobb és legáltalánosabban használt gyulladáscsökkentő gyógynövény.
A Körömvirág jellemzői
A fészkes virágzatúak családjába tartozó, lágyszárú gyógynövény, amely akár 30-50 cm magasra is megnő. Szára bársonyosan szőrös. Virága sárga vagy élénk narancsszínű.
Herbája: a virágja
Gyűjtése: júniustól szeptemberig gyűjthető
A növény hatóanyagai: flavonoidok, keserű anyagok, illóolaj, karotinoidok, triterpének, tanin és szerves savak
Körömvirág gyógyhatásai
Kiváló gyulladáscsökkentő, sebgyógyító, hámosító, bőrregeneráló hatású. Emellett antibiotikus hatása is van, ezért jól fertőtlenít.
Keserű anyagai jól hatnak emésztőrendszeri problémákra, támogatják a máj és az epe működését.
A Körömvirág gyógyászati felhasználása
Antibiotikus, gyulladás gátló hatása miatt a szervezet szinte minden fertőzéses eredetű, gyulladásos betegségénél felhasználható belsőleg és külsőleg egyaránt.
Belsőleg: teaként önállóan vagy más teakeverékek alkotórészeként fogyaszthatjuk, vagy alkoholos kivonatát is szedhetjük.
- emésztőrendszeri gyulladásokra
- étvágytalanság esetén
- gyomor- és bélfekélyek esetén
- májvédő teakeverékek egyik alkotórésze is, hiszen keserű anyagai révén támogatja a máj működését
- bőrgyulladások, ekcéma, pattanásos vagy aknés bőr esetén
- visszér és aranyér tüneteinek enyhítésére
Körömvirág készítmények a webáruházban>>>
Külsőleg:
- Öblögetőként: A száj nyálkahártyáján keletkező sérülések, fogínygyulladás esetén alkoholos kivonata és főzete is alkalmazható rövid ideig. Hosszú távon nyálkahártya szárító hatású, ezért sokáig ne alkalmazzuk!
- Gargarizáláshoz főzetét használhatjuk torok- és mandulagyulladásnál.
- Ülőfürdőként aranyeres bántalmaknál kiváló, de kenőcsét is használhatjuk helyileg.
- Borogató- és lemosószerként: főzetét alkalmazhatjuk bőrgyulladások, pattanások, sebek, hámsérülések, ekcémás bőr lemosására, borogatására.
- Kenőcs és olaj: A legsokoldalúbban használható ebben a formában. Gyulladt visszér, aranyér esetén gyors és hatékony segítséget nyújt. Helyileg alkalmazva néhány percen belül csökkenti a viszketést, húzódást, fájdalmat. Összehúzó és fertőtlenítő, hámregeneráló hatását nehezen gyógyuló sebek, lábszárfekély kezelésénél használhatjuk ki. Segíti a pattanásos kiütések gyógyulását. Rovarcsípések esetén csökkenti a viszketést, segít lehúzni a duzzanatot. Bőrápolóként extra száraz bőrre, kirepedezett sarokra és kézre, valamint égési sérülésekre alkalmazhatjuk. Csökkenti az ekcéma kellemetlen tüneteit, és pikkelysömör esetén is alkalmazható.
- Körömvirág szappan: érzékeny, kiszáradásra hajlamos és ekcémás bőr mindennapi ápolásához ajánlott. Csökkenti a bőr irritációit és a viszketést, megelőzi a kipirosodást, segíti a repedezett bőr hámosodását és gyógyulását.
Körömvirág krémek a webáruházban>>>
Elkészítése
Körömvirág tea: 1 teáskanálnyi szárított körömvirágot forrázzunk le 2 dl vízzel, majd 5-10 perc múlva szűrjük le. Melegen vagy langyosan, naponta 2-3 csésze fogyasztása javasolt, étkezés előtt fél órával, édesítés nélkül. Főzetét külsőleg langyosan vagy kihűtve alkalmazhatjuk lemosáshoz, ülő- és lábfürdőhöz.
Szárított virágjából házilag is készíthetünk körömvirág krémet vagy körömvirág olajat.
Kombinációk más gyógynövényekkel
- Gyulladáscsökkentő hatását növelni lehet más gyulladáscsökkentő gyógynövényekkel. Így például orbáncfűvel, aranyvesszővel, levendulával, kamillával.
- Emésztési problémákra, epe és májbántalmakra keserű gyógynövényekkel együtt is alkalmazhatjuk, pl. máriatövissel, gyermekláncfűvel, fehér ürömmel.
- Gyomorfekélynél apróbojtorjánnal, orbáncfűvel kombinálhatjuk.
- Sebekre, égési sérülésekre hatékonyabbá tehetjük levendulával és kamillával alkalmazva.
Szöllősi Adrienn
Kapcsolódó cikkek