Kakukkfű

Thymus vulgaris

Kakukkfű tea gyógyhatásai

Népi elnevezései: balzsamfű, démutka, kakucskafű, timián, tömjénfű, töményfű, csombor,

 

A Kakukkfű jellemzői

Az ajakosvirágúak családjába tartozik, szárazabb füves helyeken élő félcserje. Fásodó szárú, alacsony, 30 cm-es, szára földre terül. Eléri a félméteres magasságot. Lilás-tarka virágzatából aromás illatot áraszt. Aromás, fűszeres kesernyés ízű gyógynövény. Őshazája a Földközi-tenger térségének sziklás legelői. Hazánkban termesztett növény.

Herbája: a virága

Gyűjtés: teaként felhasználandó része a leveles virágos hajtás szár nélkül. Májustól júliusig gyűjtik.

A növény hatóanyagai: timol- és karvakroltartalmú illóolajat, cseranyagokat, triterpéneket és flavonoidokat tartalmaz.

Hatások: A kakukkfű illóolajai (timol és a karvakrol) baktériumölő, fertőtlenítő, szélhajtó, görcsoldó hatásúak. A keserű- és cseranyagok javítják az emésztést. A népi gyógyászatban elsősorban köhögéscsillapító és köptető szerként alkalmazzák.

Kakukkfű teák a webáruházban>>>

 

A Kakukkfű gyógyhatásai, gyógyászati felhasználása

Belsőleg:
Teája élénkítő hatása miatt fogyasztható reggeli frissítő italként. Nagyon kellemes, aromás ital.
Leggyakrabban légzőszervi panaszok esetén alkalmazzák: kitűnő köhögéscsillapító és köptető, asztmások hörgőgörcsét oldhatja. Dohányosok reggeli köhögését könnyíti, leszokás után segít a köhögés megszüntetésében.
Csökkenti az étvágytalanságot, serkenti az emésztést, a népi gyógyászat gyomor- és bélműködési zavarok esetén is alkalmazza.
Vese- és hólyagfertőtlenítő hatása is van.
Antibakteriális és gombaölő hatása miatt kiváló immunerősítő. Gombás fertőzéseknél, candida esetén belsőleg és külsőleg akalmazva is hatékony.

Külsőleg:
Gyógyteával történő gargarizálás hatékony szájnyálkahártya gyulladás, torokfájás esetén. Lázas felső légúti hurutnál a tea fogyasztása mellett igen hatékony a kakukkfüves fürdő.
Hosszantartó, állva végzett munka vagy gyaloglás után a kakukkfüves lábfürdő frissíti, nyugtatja a fáradt, fájó izmokat, enyhíti az izomgörcsöt.
Lemosószerként
használva csillapítja a rovarcsípések okozta viszketéseket.
Gombaölő hatása
miatt bőrgomba és körömgomba esetén is alkalmazható fürdővízhez adva, vagy borogatószerként.

 

Elkészítése

Kakukkfű tea: 1-2 teáskanálnyi szárított kakukkfüvet 2 dl forrásban lévő vízzel leöntünk, 15 percig lefedve állni hagyjuk, majd leszűrjük. Napi 2-3 bögrével fogyasztható kúraszerűen.

Kakukkfüves fürdő: 100 g szárított gyógynövényt 1 liter, forrásban lévő vízhez adunk, 15 percig lefedve állni hagyjuk, majd leszűrjük, és a fürdővízhez adjuk.

Kakukkfű teák a webáruházban>>>

 

Kombinációk más gyógynövényekkel

Köhögés elleni, köptető, emésztést serkentő, májműködést fokozó hatású teakeverékek gyakori alkotórésze. Jól kombinálható a gyulladáscsökkentő kamillával és cickafarkkal, emésztési panaszokra fehérmályvávalcsalánnal és köménnyel is adható.
Náthás, felső légúti megbetegedések esetén hársfával, bodzával és csipkebogyóval keverve készíthetünk belőle gyógyteát.
Gombaölő hatását fokozhatjuk teafaolajjal, melyet a fürdővízhez adunk. 

Ellenjavallat, figyelmeztetés: Nagy dózisban szédülést, fejfájást, hányingert okoz. Hosszabb ideig tartó, nagyobb adagokban történő használata ellenjavallt. Kisgyermeknek, szívelégtelenségnél, pajzsmirigy elégtelenségnél TILOS! Magas vérnyomásban szenvedők csak keverékben használják, és csak rövid ideig. Illóolaját sose használjuk belsőleg, de terhes anyáknak és pajzsmirigy-elégtelenségben szenvedőknek külsőleg sem ajánlott!

 

 


Szöllősi Adrienn


Kapcsolódó cikkek

Tartalomhoz tartozó címkék: Gyógynövény lexikon