Mustáros gyógykenőcs házilag ízületi gyulladásra

Az ízületi gyulladás erős fájdalommal jár. A gyulladás és fájdalom csökkentésére számos természetes megoldást találhatunk a konyhánkban. Ilyen például a mustár, amelynek gyógyhatását már az ókorban is ismerték, de például az orosz népi gyógyászatban mai napig is használnak mézes-mustáros krémet ízületi fájdalmak csökkentésére. Neked is érdemes kipróbálnod!

A mustármagból készített kenőcs javítja a keringést, és erősen csökkenti a fájdalmakat. Ezt a hatását a kén, illetve nitrogén tartalmú vegyületeinek köszönheti. Belső gyulladások esetén az adott területre felrakva, erős keringésfokozó hatása következtében képes elvonni a gyulladást a belső szervekről.

Mustáros gyógykrém ízületi gyulladás kezelésére házilag

 

Mustáros gyógykenőcs elkészítése ízületi gyulladásra

Mustárból vagy mustármagból többféle kenőcs is készíthető, amelyből pakolást kell tenni a fájó, gyulladt ízületre. A krémet soha ne tedd fém edénybe, inkább tiszta üvegben vagy műanyag tálban készítsd. Hűtőben tartva jó ideig eláll.

Mustáros gyógykrém 1.

Hozzávalók:

Egy evőkanál mustármagot keverj össze 8 evőkanál liszttel, majd langyos vízzel keverd pépesre. Tedd egyenletesen eloszlatva egy vékony pamutruhára vagy gézre, majd a ruhát/gézt hajtsd össze két rétegre úgy, hogy a mustárpép közvetlenül ne érintkezhessen a bőröddel. Ezután helyezd a fájó ízületre, majd törölközővel borítsd be. Egy sállal vagy fáslival rögzítsd, hogy ne essen le.

Ezt a pakolást hagyd fent 20 percig. A kezelést követően mosd le langyos vízzel, óvatosan töröld szárazra. A mustár vérkeringés fokozó hatásának köszönhetően a bőr kipirosodhat, érzékenyebb bőrűeknél bőrirritáció is felléphet. Érdemes a pakolás után ápoló mandulaolajjal vagy jojoba olajjal bekenni a pakolás helyét.


Mustáros gyógykenőcs 2.

Hozzávalók:

  • 1 evőkanál kész mustár (vagy mustármag őrölve)
  • 1 evőkanál méz
  • 1 evőkanál víz
  • 1 evőkanál finom só

Ehhez használhatsz bolti mustárt is, de jobb, ha a mustármagot veszel, és azt megőrölöd, mert az biztosan adalékanyag-mentes lesz!

Keverd össze a fenti hozzávalókat, míg homogén állagú krémet nem kapsz. Ezután hasonlóan készítsd el a pakolást, mint az első esetben. Már egy nap után érezhető az enyhülés, de a teljes siker érdekében 4-5 napon át érdemes alkalmazni ezt a módszert.

Őrölt mustármag ízületi gyulladás elleni gyógykrémhez


Mire figyelj a mustáros ízületi gyógykrém alkalmazásakor?

Mivel önmagában a mustár igen gyorsan képes bőrpírt okozni, egyes esetekben a hosszabban tartó kezelések hatására akár vízhólyagok is képződhetnek, ezért fontos betartani a pontos utasításokat! A pakolás időtartama maximum 20 perc lehet, de amennyiben erősen irritálná a bőrt, előbb is le lehet venni, akár 3-5 perc múlva is.

Általánosan elfogadott szabály, hogy nem szabad megvárni, míg a pakolás erős, csípős, kellemetlen érzést okoz, hanem előtte le kell venni! 

Gyermekek esetében 6 éves kor alatt ellenjavallt a használata erős bőringerlő hatása miatt. 6 éves kortól 14-17 éves korig az alábbi arányban javasolt alkalmazni: 1 evőkanál mustárlisztet 15 evőkanál lisztbe kell elkeverni, és ebből pépet készíteni. Használata ellenjavallt bárminemű hámsérüléssel járó problémánál, és azoknál, akik a mustár hatóanyagaival szemben allergiás reakciókat mutatnak!

 

Mire használhatod még a mustármagot?

A mustármag nem csak kiváló fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatóanyagokat tartalmaz, hanem remek fertőtlenítő hatással is rendelkezik. Éppen ezért hatékony lehet láb- és bőrgomba ellen. Őrölt mustármagból és meleg vízből lábgombásodás elleni lábfürdőt készíthetsz. Csak tedd az összetört mustármagot meleg vízbe, és hagyd legalább fél órán át ázni. Nem kell leszűrni! Ezután legalább 20-30 percre áztasd a lábad a vízben. Ha túl erős irritációt okoz a mustár, akkor hamarabb fejezd be!

A mustármagos lábfürdő serkenti a lábfej keringését, és mivel a lábban, pontosabban a talpban sokféle idegvégződés található, így nem csak a végtagokra van jótékony hatással, hanem az egész testre. Segít levinni a lázat és csillapítani a fejfájást.

Forrás: www.napidoktor.hu


Kapcsolódó cikkek

Tartalomhoz tartozó címkék: Készítsd magad!