Egy barátnőmnek hónapokig csomókban hullott a haja. Már minden lehetséges orvosnál megfordult, de nem találtak semmilyen rendellenességet vagy szervi okot nála. Egy nap a megújulás jegyében úgy döntött, hogy reformkonyhára vált. A cukrot és a fehér lisztet kiiktatta az életéből, helyette teljes kiőrlésű lisztet és mézet kezdett el használni. Több magvat, csírát és zöldségfélét vezetett be a napi étrendjébe. Néhány hét után a hajhullása teljesen megállt. Félév elteltével a haja visszanyerte eredeti fényét, ismét dús és egészséges hajkoronája lett.
Hogy lehetséges ez?
Amennyiben a hajhullás hátterében nem betegség vagy hormonális probléma áll, elsősorban a rossz tápanyagellátásra kell gondolni. Bármily furcsa, a hajunknak ugyanúgy szüksége van tápanyagokra, mint minden sejtünknek. A finomított és félkész ételek azonban nagyon kevés megfelelő tápanyagot tartalmaznak. Ha rendszeresen ezeken élünk, előbb-utóbb tápanyaghiányban fogunk szenvedni, ami nem csak a hajunk állapotára lesz negatív hatással.
Milyen tápanyagokra van szüksége a hajadnak?
Mielőtt erre rátérnék, szeretném tisztázni, hogy a bélcsatorna egészsége nagyon fontos a tápanyagok felvétele szempontjából. Ha állandó székrekedéssel vagy hasmenéssel küzdesz, mozgásszegény életmódot folytatsz, lassú az emésztésed, folyton mű kajákkal tömöd magad, bizony a bélrendszered nincsen rendben. A lerakódott bélsár elzárja a bélfalakat, így a tápanyagok kisebb mértékben, vagy egyáltalán nem szívódnak fel. Ezért előfordulhat, hogy normális táplálkozás mellett is hiányt szenvedsz bizonyos vitaminokból és ásványi anyagokból.
Ha a fenti sorokból magadra ismertél, akkor kezdd előbb egy méregtelenítő, vagy béltisztító kúrával! Ha nem teszed, szedhetsz bármilyen vitamint, étrend-kiegészítőt, ehetsz egészséges ételeket naponta, de a helyzet nem fog változni!
Persze nem kell rögtön a legdrasztikusabb módszerekre gondolnod. Javaslom a kovaföld port, ami nagyon szépen kiviszi a szervezetből a méreganyagokat és megtisztítja a tápcsatornát is. Teljesen íztelen és nem kellemetlen a fogyasztása. Rengeteg ásványi anyagot és vitamint is tartalmaz. Lehet, hogy ez az egy kúra megoldja mindkét problémádat: elvégzi a béltisztítást is, és a hajad egészségét is visszaállítja. A bőröd szép és rugalmas lesz, a bőrproblémáid is elmúlnak (ha vannak).
Másik módszer az Oxytarm kapszula szedése, amely egy kíméletes méregtelenítő és béltisztító étrend-kiegészítő. Különleges kristályos szerkezetének köszönhetően a bélrendszer finom redőiben is kíméletesen dolgozik. Az Oxytarmot korra, nemre és egészségi állapotra való tekintet nélkül bárki használhatja. Kizárólag természetes anyagokat tartalmaz, mellékhatása nincs, túladagolni nem lehet.
Hatásos még a Zöldvér Colon control por is. 46 összetevője segíti a bélműködést, tisztítja a beleket. Rostban és vitaminokban gazdag. Ajánlott székrekedéses problémákra is.
A hajnak sokféle vitaminra, ásványi anyagra és főként fehérjére van szüksége. A hajhullás leggyakoribb oka a B-vitamin hiány, a cink- és rézhiány, valamint az elégtelen fehérje bevitel. A következőkben megtudhatod, milyen ételekkel segítheted ezek pótlását.
Hajnövesztő étrend
Kerülendő élelmiszerek:
- finomított cukor
- fehér liszt
- tartósítószerek
- cukrozott üdítőitalok
- sertéshús
- koffein
Ajánlott élelmiszerek:
- fehérjeporok
- nyers búzacsíra
- magvak és magolajok
- sárgarépa
- szójalecitin
- tengeri alga
- 100%-os gyümölcslevek
- saláták
- nyers gyümölcsök és zöldségek
- méz
1. Szükséges vitaminok a haj számára
A-vitamin: hozzájárul nem csak a haj, de bőr, a fogíny és a szem egészségéhez is. Hatására a haj sima és bársonyos lesz. Hiánya viszont a fejbőr szárazságához, a haj és a körmök töredezéséhez vezet. Csak mértékkel fogyassz A-vitamin készítményt, mert túl lehet adagolni. Az pedig éppen az ellenkező hatáshoz vezet: hajhullást okozhat. Elegendő, ha hetente egyszer-kétszer elrágcsálsz 1-2 nyers sárgarépát, vagy rendszeresen fogyasztasz tojást, tengeri halakat.
A-vitamin készítmények a webáruházban>>>
B-vitamin: valamennyi B-vitamin fontos tápanyag a hajszálak számára. Csökkentik a korpásodást is és szabályozzák a faggyútermelést. Hajad szempontjából a folsav (B9-vitamin) az egyik legfontosabb. A folsav hiánya hajhulláshoz vezet. Megnövekedett folsav mennyiségre van szüksége a várandósoknak. Gyakran látni terhesség alatti vagy szülés utáni hajhullás problémával küzdő kismamával. Valószínűleg csak a folsav pótlásról kellene gondoskodniuk… Ha az erősebbik nemhez tartozol, tudnod kell, hogy a férfiaknak magasabb a B-vitamin igényük, ezért több B-vitaminban gazdag élelmiszert kell fogyasztaniuk. Ilyenek az élesztő, sörélesztő, halfélék, diófélék, a hüvelyesek és a búzacsíra is.
B-vitamin készítmények a webáruházban>>>
C-vitamin: az egészséges érfalak, a rugalmas bőr kulcsa. Az egészséges érrendszer és a a rugalmas fejbőr biztosítja a hajhagymák megfelelő tápanyagellátását, hiszen ezek a vérárammal jutnak el ide. A legtöbb zöldség és gyümölcs bővelkedik C-vitaminban, így ennek bevitelével kevesebb probléma adódik. Ha dohányzol, tudd, hogy nagyobb C-vitamin bevitelre van szükséged!
C-vitamin készítmények a webáruházban>>>
E-vitamin: Kísérletben bizonyították, hogy E-vitaminos kezeléssel 2,4-szer gyorsabban nő a haj, mint normál esetben. Az E-vitamin hiány viszont veszélyezteti a fejbőr egészségét, a hajszálak töredezetté és vékonnyá válnak. Az E-vitamin mind belsőleg, mind külsőleg hatékony. Magolajokkal tudod a legjobb arányban biztosítani. A lenmagolaj, a búzacsíra olaj mind kiváló E-vitamin forrás. Ezeket salátára téve is fogyaszthatod, vagy minden nap egyél egy evőkanálnyit 2-3 adagra szétosztva. Hajmosást követően a még nedves hajra pakolásként is teheted. A fejbőröd egészséges, a hajad erős és fényes lesz tőle.
E-vitamin készítmények a webáruházban>>>
H-vitamin: más néven Biotin. Többek között az egészséges bőrképhez nélkülözhetetlen. Hiányában pl. ekcéma is felléphet, mely a hajas fejbőrt is érintheti. A H-vitamint a faggyúmirigyek is igénylik a normál működésükhöz. A hajat védi az idő előtti őszüléstől serkenti az egészséges hajnövekedést. Hiányában haj- és szőrzethullás is bekövetkezhet. Mivel jórészt a májban tárolódik, ezért a májkárosító alkohol és cigaretta nagy ellensége. Egy egészséges felnőttek idénye 30-200 mikrogramm naponta. Túladagolni nem lehet, ezért bátran fogyaszd, akár étrend-kiegészítőként is.
H-vitamin (Biotin) készítmények a webáruházban>>>
2. Hajtápláló ásványi anyagok és nyomelemek
Vas: hiánya esetén a vér nem képes elegendő oxigént szállítani, márpedig megfelelő oxigénre minden sejtünknek szüksége van, így a hajhagymáknak, fejbőrnek is. Sportolók, diétázók, várandósok számára nagyobb vasmennyiségre van szükség, hiszen többet használnak fel belőle, mint egy átlagember. A folsav segíti a vas hasznosulását. Természetes vasforrások a vöröshúsok, tojás, máj, spenót, zöld növények (pl. saláták, gyógynövények).
Vas készítmények a webáruházban>>>
Cink: hiányában a haj elvékonyodik, és hullani kezd. Ha megfelelő utánpótlást kap a szervezet, a haj néhány nap alatt is látványos javuláson megy keresztül. Sok cinket tartalmaznak a húsfélék, búzacsíra, sörélesztő, tökmag, napraforgó, és a tengeri halak.
Cink tabletták a webáruházban>>>
Jód: a jódhiány pajzsmirigy rendellenességhez vezethet. A pajzsmirigy-alulműködés egyik kísérő tünete lehet a hajhullás, ami foltokban történő kopaszodást idézhet elő. A jódot szerves formában érdemes magunkhoz vennünk, mert ebből csak annyit hasznosít a szervezet, amennyire szüksége van. A többi kiürül. A szervetlen jód ezzel szemben felhalmozódik, és sajnos akár pajzsmirigy-túlműködéshez is vezethet. A jód tartalmú étrend-kiegészítők szedését ezért alaposan gondold meg. Inkább egyél heti rendszerességgel tengeri halakat, tengeri sót, vagy algaféléket. A Spirulina, Chlorella alga például kapszulázva is kapható, és kitűnő szerves jódforrások.
Jód tabletták a webáruházban>>>
Réz: Az anyagcsere folyamatokhoz nélkülözhetetlen. Réz nélkül a vas sem tud beépülni, csökken az érfalak rugalmassága, nő a koleszterinszint. Tudtad, hogy a réz a hajszínhez is fontos? Részt vesz ugyanis a melanin képzésében, ezért a haj és a bőr pigmentációjához is nélkülözhetetlen. Kiváló rézforrások a dió, hüvelyesek, aszalt gyümölcsök, a teljes kiőrlésű lisztek és az élesztő.
Szelén: a jód mellett a pajzsmirigy számára a másik fontos nyomelem. Segíti a jód hasznosulását, hiánya általában ezért jódhiánnyal is együtt jár. Alacsony szelén ellátottsággal gyengül az immunrendszer, gyakori fertőzések lépnek fel és a haj is hullani kezd. Szerencsére a húsok, a búzacsíra és a barna rizs gazdag szelénben, ezért fogyassz ezekből minél többet.
Szelén tabletták a webáruházban>>>
Kalcium: azt gondolnánk, hogy csak a csontoknak van szüksége kalciumra. Pedig fontos szerepe van a haj struktúrájának építésében is. Ha étrend-kiegészítőként veszed magadhoz, mindenképpen magnéziummal együtt szedd. E nélkül nem biztos, hogy megfelelő helyre fog beépülni, és lerakódhat az érfalakon. A tejtermékek és a kovaföld a legjobb kalcium források.
Kalcium tabletták a webáruházban>>>
Magnézium: egyrészt stresszoldó hatású, ezért ha pl. stressz okozza a hajhullásodat, azon is segíteni tud. Emellett a kalcium beépülését is segíti, ami a haj egyik építő eleme. A citrusfélék, a füge, mandula, kukorica rendszeres fogyasztásával biztosíthatod a megfelelő magnéziumot szervezeted számára.
Magnézium készítmények a webáruházban>>>
Foszfor: A sejten belüli ingerület átvitelhez szükséges, így az idegsejtek és a hajhagymák helyes működéséhez is. Szinte minden élelmiszerben jelen van, hiányállapotot ezért nem is nagyon állapítottak még meg senkinél.
Kén: a keratin nevű fehérje előállításához szükséges. A keratin a haj, a bőr és a köröm egyik építőköve. Kén tartalmú élelmiszer a tojás, a lencse, a marhahús, vörös bab és a zöldborsó.
Mangán: enzimek aktivátoraként működik. Részt vesz a fehérje, DNS, RNS és az inzulin szintézisében is. Hiánya bőrkiütést, hajszínvesztést, a haj- és a körömnövekedés lelassulását okozza. Természetes forrásai a zöld levelű főzelékfélék, borsó, répa, szemes gabonák, dió.
3. Fehérje fogyasztás okosan
Fehérjére azért van nagy szükség, mivel a hajszálak szerkezetét kb. 98%-ban fehérjék alkotják. Ezért veszélyesek a fehérjéket nélkülöző diéták. Ha nem viszünk be elegendő fehérjét, a szervezet úgy reagál, hogy a fehérjetartalékainkat a létfontosságú szervek számára hasznosítja, a kevésbé fontos folyamatokat pedig kiiktatja. Mivel a hajnövekedés nem számít létfontosságúnak, egyértelmű, hogy ez is kikapcsolódik, amíg helyre nem áll a tápanyag egyensúly. Vagyis törvényszerűen 2-3 hónap alatt bekövetkezik a hajhullás.
Azonban a fehérjék bevitelét is célszerű odafigyeléssel végezni. A túlzott fehérjefogyasztás is káros, mivel a szervezetet elsavasítja. A vesék a savat kalciummal választják ki, amelyet a szervezet a hajtól és a körmöktől von el. Ezzel a haj ismét sérül. A magas koleszterintartalmú ételek (pl. túlzott vörös hús fogyasztás) megváltoztatják a fejbőr pH-értékét. Ennek köszönhetően korpásodás alakul ki.
Honnan vegyél hát fehérjét? Lehetőleg sovány húsok legyenek nagyobb arányban az étrendedben és minél több magolajat vagy olajos magvat fogyassz. Tudtad, hogy a napraforgómag több fehérjét tartalmaz, mint a sertéshús? A lucerna és a búzacsíra is nagyon gazdag fehérjében.
4. Étrend-kiegészítők hajhullás ellen
Általában a megfelelő étrenddel néhány hét alatt már észrevehető a változás. A kihullott hajszálak száma jelentősen csökken. A probléma súlyosságától függően akár két-három hónapon belül megállhat a hajhullás és elkezdődhet az új hajszálak növekedése. Ez persze egyénfüggő, és az is befolyásolja, hogy milyen arányban viszed be a hajad számára nélkülözhetetlen vitamin- és ásványi anyagokat.
Ha rohanó életmódod, vagy munkahelyi körülményeid miatt nem tudsz megfelelően gondoskodni minden étkezésnél a szükséges tápanyagokról, vagy nincs lehetőséged minden alkalommal minőségi ételeket enni, akkor érdemes kiegészíteni az étrendedet valamilyen multivitaminnal, amely a hajad számára a legtöbb szükséges vitamint és ásványi anyagot tartalmazza.
Sok gyártó „szépségvitamin”, vagy „haj-bőr-köröm vitamin” elnevezéssel forgalmazza ezeket.
Nem kell feltétlenül a legdrágább, agyonreklámozott étrend-kiegészítőre költened. A legtöbb szükséges tápanyag megtalálható például a Dr. Chen Haj-bőr-köröm vitamin készítményben, és még vagyonokat sem kell rá költened. Egy doboz 2 havi adagot tartalmaz, így költséghatékony, de nagyon hatásos!
A kovaföld önmagában is jó lehet, hiszen nagyon gazdag vitamin és ásványi anyag forrás. Teljesen természetes, tele szilíciummal, vassal és kalciummal. Emellett a béltisztításban és az emésztésben is segít. Tabletta és por formájában is szedheted. Ha diétázol, különösen ajánlott. Támogatja a testsúly csökkentést, miközben gondoskodik a szervezeted számára fontos ásványi anyagok pótlásáról is. Igyál mellé sok vizet! Ez utóbbi a hajad miatt is tanácsos.
Szöllősi Adrienn