A karácsonyhoz hozzá tartozik a bejgli, de ma már az is szempont, hogy a karácsonyi sütemény is egészséges legyen. Sokan igényeljük, hogy készüljön bio összetevőkből, ne tartalmazzon cukrot, finomlisztet, vagy glutén- és tejmentes legyen. Összegyűjtöttünk hát néhány reform bejgli receptet, amelyek a fenti igények valamelyikét vagy mindegyikét kielégítik.
Íme!
I. Bio Bejgli cukor és finomliszt nélkül
II. Különleges bio bejgli diós-narancsos-vörösáfonyás töltelékkel
III. Update bejgli Rubint Réka receptje szerint
IV. Mákos bejgli köles liszttel
V. Paleo bejgli 1.
VI. Paleo bejgli 2.
VII. Glutén- és laktóz mentes bejgli
VIII. Diabetikus bejgli
I. Bio Bejgli cukor és finomliszt nélkül
Hozzávalók:
A tésztához (Ebből 1-1 rúd bejgli lesz)
- 25 dkg fehér tönkölybúzaliszt
- 8 dkg graham-liszt
- 15 dkg vaj
- 3 dkg méz
- 1 db tojássárgája
- 1 dl tejföl
- 1 teáskanál szódabikarbóna
- fél bio citrom reszelt héja
- fél bio citromból nyert citromlé
- 1 csipet só
- 1 db tojásfehérje (a kenéshez)
A máktöltelékhez
- 15 dkg mák (darált)
- 3 ek méz
- 3 ek meggylekvár
- 5 dkg mazsola
- fél citromból nyert citromhéj (reszelt)
A diótöltelékhez
- 15 dkg dió (darált)
- 3 ek méz
- 3 ek sárgabaracklekvár (házi)
- 5 dkg mazsola
- 1 evőkanál narancslé
- fél bio narancs reszelt héja
Elkészítés:
- A liszteket összekeverjük, hozzá adjuk a sót, citrom héját, vajat, mézet, tojássárgáját és összegyúrjuk. (Ha nem bio a citrom, narancs, sikáljuk meg jól szódabikarbónás vízben.) Hideg helyen ½ -1 órát pihentetjük.
- Közben elkészítjük a töltelékeket. A hozzávalókat egyszerűen összekeverjük. A mazsolát leforrázzuk, kicsit a vízben hagyjuk, amikor megdagadtak, leszűrjük és a felét a mákos, a másik felét a diós töltelékhez adjuk.
- A tésztát kétfelé vágjuk. Kicsit átgyúrjuk és kinyújtjuk. Megtöltjük a töltelékkel, feltekerjük, és a végét visszahajtjuk (alá), és a sütőpapírral kibélelt tepsire helyezzük.
- A tészta másik felével ugyanígy járunk el.
- A tojásfehérjével megkenjük hosszirányban, majd 20 perc pihentetés után keresztirányban.
- Egy villával megszurkáljuk, hogy a keletkező gőz el tudjon távozni. Előmelegített sütőben megsütjük.
- sütési hőfok: 180°C
Forrás: www.nosalty.hui
II. Különleges bio Bejgli diós-narancsos-vörösáfonyás töltelékkel
Hozzávalók:
- 50 dkg teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt
- 25 dkg bio vaj vagy kókuszzsír, DE nem finomított olaj, főleg nem napraforgó és társai és nem hidrogénezett növényi olaj, margarin!
- 2 dkg élesztő
- 1 bio vagy házi tojás
- 1 pohár natúr joghurt, vagy (bio) szójajoghurt (szójánál a legfontosabb, hogy bio legyen, mert ezt a növényt manipulálják legjobban, GMO, és drasztikusan vegyszerezik is)
- 3 evőkanál méz (vagy esetleg nyers barna nádcukor)
- 1 tojás a kenéshez
Diós-narancsos-vörösáfonyás töltelékhez:
- 30 dkg darált dió
- 5 dkg aszalt vörösáfonya
- 1 üveg narancsdzsem
- 1 dl rizstej vagy tisztított víz
- 2 evőkanál méz (vagy esetleg nyers nádcukor)
A darált diót kikeverjük a rizstejjel, a narancs-dzsemmel, a vörösáfonyával és a mézzel.
Elkészítése:
- A tésztához a tojást és az élesztőt elkeverjük a szoba hőmérsékletű joghurtban.
- A vajat elmorzsoljuk a lisztben, hozzáadjuk a mézet az élesztős keveréket, és összegyúrjuk.
- Négy részre osztjuk, letakarjuk és félretesszük pihenni.
- Miután a tészta megkelt, átgyúrjuk, és lisztezett deszkán kb. ½ cm-es vastagságú téglalap alakra nyújtjuk.
- Mindkét tölteléket kétfelé osztjuk, és a téglalapokon elsimítjuk úgy, hogy 2 cm szegélyt szabadon hagyunk. A téglalap rövidebb oldalait 2 cm szélesen visszahajtjuk, és a hosszabbik oldala mentén feltekerjük.
- Az így elkészült bejgliket sütőpapírral bélelt tepsibe fektetjük, tetejüket megkenjük tojássárgájával, és fél órát pihentetjük.
- Majd megkenjük a tojásfehérjével, ismét fél órát pihentetjük, villával megszurkáljuk a tetejét, majd 180 fokra előmelegített sütőben kb. 40 perc alatt szép aranybarnára sütjük.
Forrás: www.antalvali.com
III. Update bejgli Rubint Réka receptje szerint
1 kg update1 süteménylisztet összemorzsolunk 25 dkg margarinnal. Morzsolás után beleteszünk 1 db tojást, csipetnyi sót, 2 dkg megfuttatott élesztőt. A megfelelő mennyiségű édesítőszerrel és a szükséges mennyiségű sovány tejjel homogén állagúra összegyúrjuk és betesszük a hűtőbe.
A töltelékhez 1 kg darált diót ízesítünk fahéjjal, vagy rumaromával, citromhéjjal, pici citromlével. 2 dl vizet felforralunk, beletesszük a megfelelő mennyiségű édesítőszert és összekeverjük az ízesített dióval.
Ha lágynak találjuk, sűríthetjük update1 morzsával. Ebből a mennyiségből 4 db közepes nagyságú diós bejglit süthetünk. A tésztát és tölteléket osszuk 4 egyforma részre, a tésztákat nyújtsuk kb. 30x30 cm nagyságúra. A tölteléket kenjük a kinyújtott tésztára, próbáljuk meg szorosan feltekerni. Tegyük tepsibe, kenjük le 1 db tojássárgájával és tegyük hűvös helyre.
Amikor a tojás megszáradt újra kenjük át most a tojás fehérjével, a közepét hústűvel kicsit (kb. 4 lyuk) szurkáljuk meg. Ezután meleg helyen kelesztjük 20-30 percet, majd 180 C fokos sütőben sütjük 30-40 percig.
Sütés után egymás mellé rakjuk, hogy ne lapuljanak szét. Ha kihűlt - tálalható. A mákos bejglihez is használható ez a recept, csak ott mákkal töltjük meg! Jó étvágyat!
Forrás:www.rubintreka.hu
IV. Mákos bejgli köles liszttel
Hozzávalók 3 rúdhoz:
A tésztához:
- 100 g köles(liszt), 350 g búza fehérliszt (lehet fehér tönkölyliszt is)
- 50 g porított nádcukor vagy nyírfacukor
- 1 tojás sárgája
- 1,25 g friss élesztő
- 150 g vaj
- 62,5 g sertészsír
- 1 csipet só
- 1-2 ek jeges víz
A töltelékhez:
- 400 g darált mák
- 100 g nyírfa porcukor
- 250 ml tej
- 1 ek mézeskalács fűszerkeverék
- 1 citrom reszelt héja
- + 1 tojás a kenéshez
Elkészítés:
A tésztához keverjük össze a liszteket, a sót, a porított cukrot.
TIPP: Ha nem jutunk köles liszthez, akkor a szemes kölest őröljük le valamilyen módon. Ehhez használhatunk kávédarálót, de akár botmixert is. A köles igen apró szemű, nem túl kemény gabonaféleség, így ezekkel a konyhai eszközökkel nyugodtan megőrölhetjük anélkül, hogy kárt tennénk bennük.
Mérjük ki a vajat, a zsírt, az élesztőt, válasszunk szét egy tojást, majd morzsoljuk a száraz elemekre. Úgy dolgozzuk össze a hozzávalókat, mint egy linzernél szokás. Legjobb villával, vagy robotgép spirál részével egyneműsíteni a tésztát, és csak az utolsó mozdulatokat elvégezni kézzel. Ha a tészta láthatóan venne még fel nedvességet, akkor 1-2 evőkanál jeges vízzel lazítsuk.
Az így kapott tésztát válasszuk három egyforma részre, csomagoljuk folpackba, és tegyük egy órát hűtőbe pihenni.
Közben a töltelékhez tegyük oda egy kisebb lábosban a tejet forrni a cukorral, majd adjuk hozzá a darált mákot, a fűszereket, és keverjük sűrű masszává. Hűtsük ki.
A tészta bucikat egyenként nyújtsuk ki kb. 30x20 cm-res téglalapokká lisztezett sütőpapíron úgy, hogy a szélesebb oldal legyen velünk szemben.
A tölteléket osszuk 3 egyenlő mennyiségű részre.
Minden tésztalapot 1-1 cm-es perem kihagyásával kenjük meg egyenletesen a töltelékkel. Egy hideg vizes, széle pengéjű késsel könnyedén elkenhetjük a masszát egyenletesen.
A peremeket hajtsuk vissza a töltelékes részre, majd a sütőpapír segítségével tekerjük fel a tésztákat.
Tegyük a rudakat sütőpapírral bélelt tepsire, és a felületüket kenjük át felvert tojás sárgával. A tetejüket szúrjuk be több helyen villával, vagy fanyárssal.
Tegyük hideg helyre, és hagyjuk, hogy a tojás rászáradjon. Ekkor kenjük át felvert tojás fehérjével is a rudakat, és szintén várjuk meg, amíg teljesen rászárad ez a réteg is. Ha van fűtetlen helységünk (télen), ott is pihentethetjük, de jobb, ha hűtőbe tesszük ilyenkor.
180 fokos előmelegített sütőben kb. 25 perc alatt süssük készre őket.
TIPP: Ha kicsit megrepednének (nem a szétrobbantott bejglire gondolok most), akkor még forrón, a sütőből kivéve tegyük őket egymás mellé szorosan, és csavarjuk körbe tiszta konyharuhába úgy, hogy a szétváló részek újra összeérjenek. Maximum 10-15 percet hagyjuk őket így, majd tekerjük ki a ruhából. Hűtsük ki őket.
Forrás: www.ritakonyhaja.hu
V. Paleo bejgli 1.
Hozzávalók:
Tésztához:
- 20 dkg mandulaliszt
- 30-40 g eritrit
- 2 tojás (1 db a tésztába, 1 db a kenéshez)
- 90 g kókuszzsír
- csipet szódabikarbóna A szódabikarbóna csak sav jelenlétében egészséges! Ezért kell bele valami savas is.
Diós töltelékhez:
- 15 dkg darált dió
- 3 ek eritrit
- Fél tk őrölt fahéj
- 1 tk vanília kivonat
- 1 ek reszelt narancshéj (vagy citrom, mert abból könnyebb kezeletlent találni)
- 2 ek mazsola
- 1,5 dl víz
Mákos töltelékhez:
- 15 dkg darált mák
- 2 ek kókuszzsír
- 3 ek eritrit
- 1 ek reszelt narancshéj (vagy citrom, mert abból könnyebb kezeletlent találni)
- 2 ek mazsola
- kb. 1 dl víz
Elkészítés:
Töltelék elkészítése:
A töltelékek hozzávalóit egy lábosban összekeverjük, és folyamatosan kevergetve jól felmelegítjük. Ez intenzívebb ízt ad a tölteléknek. A kész masszát akár egy éjszakára is félretehetjük, így a mazsola is jól megszívja magát.
Tészta elkészítése:
A mandulalisztet, az eritritet és a tojást még felhasználás előtt hűtsük le, a kókuszzsírt pedig tartsuk szobahőmérsékleten (ne legyen betonkemény, de olvadt sem, a vajhoz hasonló állagra van szükség a gyúráshoz).
A tészta hozzávalóit először villával dolgozzuk össze, és amikor már morzsalékosra összeállt a tészta, akkor nyúljunk bele kézzel, és gyors mozdulatokkal gyúrjuk össze, hogy ne legyen ideje felmelegedni. Kinyújtásig tegyük vissza a tésztát a hűtőbe. Majd terítsünk ki egy sütőpapírt, és arra nyújtsuk ki vékonyra a tésztát. Kenjük rá a tölteléket, majd a tésztát hajtsuk be a végeken, és a sütőpapír segítségével tekerjük fel. Végül helyezzük a bejgli rudat a tepsibe úgy, hogy a sütőpapír alatta maradjon. Kenjük meg az összekevert tojással többször is, majd alaposan szurkáljuk meg a tésztát egy hústűvel, hogy elkerüljük a tészta kirepedését.
A bejglit 170-180 fokon süssük meg. Kb. fél óra alatt lesz készen (ha úgy látjuk jónak, a sütés eleje felé még egyszer megkenhetjük tojással). Ha kihűlt a tészta, minél vékonyabb és élesebb késsel vágjuk fel a tálaláshoz.
Forrás: http://keto.hu/bejgli
VI. Paleo bejlgli 2.
Hozzávalók (2 tekercshez):
- 250 g gesztenyeliszt
- 250 g mandulaliszt
- 1 csipet só
- 50 g (kb. 2 evőkanál) vajzsír
- 100 g xilit
- 2 egész tojás
- 2 dl kókusztej (zsíros, tejszínes típus)
- +1 tojásfehérje
Diótöltelék (1 tekercshez):
- 300 g dió
- 100 g xilit
- 1dl rum
- 0,5 dl kókusztej
- 1 vaníliarúd
Máktöltelék (1 tekercshez):
- 200 g mák
- 90 g xilit
- 1 vaníliarúd
- fél (kezeletlen) citrom leve és reszelt héja
- 0,5 liter kókusztej
Elkészítés:
A tésztához a liszteket 1 csipet sóval összekeverem, belemorzsolom a vajat és ha egyenletesen eloszlott, hozzákeverem a xilitet. A tojásokat felverem a kókusztejjel, és jöhet a tésztagyúrás. Ha kész, pihentetem, legalább 1 órát. Ez idő alatt el is készül a töltelék. A mákossal kezdem, mert az főzöm, és töltés előtt még ki is kell hűlnie.
A mákot kávédarálóban ledarálom a xilittel, felöntöm kókusztejjel, belereszelem a citrom héját, hozzáadom a citromlevet, belekaparom a vaníliát (a kikapart rudat is beledobom, ráérek kihalászni ha kihűlt és már töltöm a bejglit) és alacsony, közepesen alacsony hőmérsékleten sűrűre főzöm.
A diót a xilittel ledarálom, hozzákaparom a vaníliát, majd összekeverem a rummal és a kókusztejjel. Kész.
A tésztát nyújtásához egy rugalmas, feltekerhető műanyag nyújtó"deszkát" használok. Ez csak azért fontos, mert a tészta puha, könnyen törik és kézzel képtelenség feltekerni. Ha ilyenetek nincsen, akkor feszítsetek ki alá folpackot, azon nyújtsátok. Nagy segítség lesz a tekerésben!
A tésztát két egyenlő részre osztom és max. 0,5cm vastag téglalapot nyújtok belőle. Nálunk a sok töltelék, vékony tészta a nyerő. De persze erről mindenkinek megvan a maga legtutibb véleménye. Legalább annyira kulcskérdés, mint a bejgli behajtott végei. Amiről tudni kell, hogy általában persze senki nem szereti ezt a darabot a kevés töltelék miatt (nekem ez a kedvencem), mégis, ha nem hajtjuk be, akkor az a vendégek szemében szinte már nem is bejgli. A behajtás pedig kifejezetten kritikus pont: reped, kihajlik, bumszli lesz… Erre azt a trükköt találtam ki az idén, hogy a tészta két végét (mondjuk 2-3 centit) elvékonyítom. Ezzel nagyjából elkerülhető az összes fent említett buktató.
A tölteléket egyenletesem oszlatom el, de a széleit, mind a négyet, elvékonyítom.
Ha sikeres a tekerés, nem repedt meg, és még a tepsibe is egyben át tudom gurigatni (létezik ilyen szó?:), akkor már csak a tojásfehérje hiányzik a tetejéről. Ez megint egy külön téma, mert van, aki a sárgájára esküszik, van aki vegyesen csinálja… én maradtam (Horváth Ilona hagyományos receptje szerint) a fehérjénél. Átkenem egyszer, megy a bejgli a hidegbe. Tíz perc után átkenem mégegyszer, bejgli újra a hidegbe. Majd kb. fél óra hűtés után az előmelegített sütőbe (170 fok, alsó-felső sütés), kb. 45 perc - 1 óra
Forrás:www.paleo-inyenc.blogspot.hu
VII. Glutén- és laktóz mentes bejgli
Hozzávalók 4 főre:
Tésztához:
- 30 dkg süteményliszt
- 5 dkg rizsliszt
- 5 dkg kukoricaliszt
- 10 dkg gluténmentes kenyérliszt (élesztő nélküli, pl. Szafi)
- 25 dkg teavaj vagy laktózmentes vaj
- 2 tojás sárgája
- 1 csomag gluténmentes sütőpor
- fél citrom reszelt héja
- fél dl laktózmentes tej
- 15 dkg porcukor v. édesítő
- 1-2 ek laktózmentes tejföl
Töltelékhez:
Elkészítés
Összeállítjuk a tésztát. A liszteket, a sütőport és a porcukrot szárazon alaposan összekeverjük. Elmorzsoljuk a vajjal, úgy, hogy ne legyenek benne vajdarabok. Hozzáadjuk a tojások sárgáját és 1 kanál tejfölt, valamint a reszelt citromhéjat. (Nagyon lágy tésztát kapunk, a liszt állaga miatt kb. fél óra múlva megfelelő keménységű lesz a tészta.) Rizsliszttel megszórva legalább fél óráig hideg helyen pihentetjük a tésztát.
Amíg a tészta pihen, a mákot összekeverjük a cukorral, citromhéjjal, majd a tejet hozzáadjuk és kb. 10 percig főzzük.
A tésztát két részre osztjuk, mert két rúd bejgli lesz belőle. Rizsliszttel megszórt deszkán kinyújtjuk. Megkenjük a mákkal, majd a hosszanti oldalánál kezdve óvatosan feltekerjük. 1 egész felvert tojással megkenjük, majd 10-20 percnyi pihentetés után ismét átkenjük.
Nagyon nehéz feltekerni, ha a túl kemény a tészta. Egy hosszú késsel alátámasztva vékonyan megvajazott sütőlapra helyezzük. Előmelegített nem túl forró sütőben megsütjük.
A megsült bejglit csak fél nap, de inkább egy nap múlva lehet felszelni, mert különben törik. Megszórhatjuk porcukorral is.
Arra ügyeljünk, hogy ne süljön túl gyorsan, mert akkor a teteje ugyan szép piros lesz, de belül nyers marad, és leragad.
Forrás: www.receptbazis.hu
VIII. Diabetikus bejgli
Hozzávalók:
Tésztához:
Diós töltelékhez:
Mákos töltelékhez:
Elkészítés:
Az élesztőt 1 dl langyos tejben megfuttatjuk. A lisztet megszitáljuk, hozzáadjuk a tejben elkevert tojásokat és az olvasztott Ramát. Végül hozzáadjuk a fruktózt és a tejben megfuttatott élesztőt. Jól összedolgozzuk. Meleg helyen kelesztjük. Négy részre osztjuk, kettőre diós, kettőre mákos töltelék kerüljön. Rúd alakúra hajtjuk, az oldalát megszurkáljuk, és a tetejét megkenjük a tojások sárgájával. A diós töltelékhez: a tejet a fruktózzal felforraljuk, belekeverjük a darált diót és megmosott mazsolát. Jól összekeverjük, levesszük a tűzről, és ha már kihűlt, megkenjük vele a tésztát. A mákos töltelék készítésénél úgy járunk el, mint a diós töltelék elkészítésénél.
Forrás: www.izvarazs.klanlap.hu