A szúnyogok igen csak megkeserítik az ember életét legyen szó nyaralásról, horgászásról, egy hétvégi kirándulásról, kerti sütögetésről, vagy éppen egy romantikus esti sétáról a kedveseddel. Nincs annál kellemetlenebb, mint állandóan a szúnyogokat hessegetni, vagy elszenvedni a csípésüket, ami égő, viszkető piros duzzanatot okoz.
Miért csípnek a szúnyogok?
Jó tudni, hogy csak a nőstény szúnyogok csípnek. Teszik ezt azért, mert a peterakáshoz melegvérű állatok vagy az ember vérét igénylik. Hosszú szúró-szívó szájszervükkel behatolnak a bőrbe és oda bejuttatják a nyálukat, ami véralvadásgátló anyagot tartalmaz, majd vért szívnak. Az alig észrevehető szúrás után szinte azonnal vörös hólyag keletkezik a bőrön, amely azután kellemetlenül viszket és ég.
Mi okozza a szúnyogcsípés égő, viszkető tünetét?
A szúnyogcsípés után kialakuló tünetek- a bőrön keletkező duzzanat, viszketés – a rovar nyálával, illetve az abban lévő véralvadásgátló anyaggal szembeni allergiás reakció jelei. A csípést követően szinte azonnal kialakul a csalángöb (hasonló a csalánkiütés egyik tünetéhez). A bőrreakció mértéke egyénenként eltérő. Van akinek nagy piros folt alakul ki a csípés körül, másoknak csak apró duzzanat keletkezik minimális pírral. A véralvadásgátló anyag okozta kellemetlen viszketés akár egy napig is eltarthat.
Szúnyog és rovarriasztó termékek a webáruházban>>>
Mit tehetünk a szúnyogokkal szemben?
Érdemes minden eszközt bevetnünk, hogy távol tartsuk magunktól ezeket a kellemetlenkedő vérszívókat. Otthonunkban szúnyoghálóval, elektromos szúnyogriasztóval vagy citromfű illóolaj párologtatásával óvhatjuk magunkat a nem kívánt behatolóktól.
A rovarriasztásban is segítségül hívhatjuk a gyógy- és fűszernövényeket. A menta például távol tartja a repülő rovarokat, ezért ha néhány csokor friss mentacsokrot akasztasz az ajtó vagy az ablak fölé, szúnyog mentes éjszakára számíthatsz nyitott ablaknál is. Mentát akár az erkélyen vagy az ablakpárkányon cserépben is nevelhetsz, így tartósabban védekezhetsz a szúnyogok ellen.
A levendula molyűző hatása sokak számára ismert, azt azonban kevesen tudják, hogy cserépben vagy virágládában tartva a legyek és a szúnyogok ellen is kiváló. Igénytelen növény, ezért bárki könnyen nevelheti kertjében.
Hasonlóan remek rovarűző a szegfű és a muskátli is, bár ezek kényesebbek és ezért sokkal több törődést igényelnek. Nagyon szépen mutatnak viszont a kertben vagy balkonládában, és illatuk miatt a rovarok messzire elkerülik.
A citromfű illóolajat tartalmazó illatgyertyák, vagy citromfű illóolaj párologtatása a lakásban és szabadban is távol tartja tőlünk a rovarokat. A citromfű illóolaj illata nagyon erős és a szúnyogok nem igazán kedvelik, ezért amennyire csak lehet, távol maradnak tőle.
Bőrünket érdemes szúnyogriasztó sprayvel, vagy kenőccsel bekenni, ami néhány órára távol tartja a rovarokat. Ebből is válasszunk azonban olyat, ami nem tartalmaz vegyszert vagy szintetikus összetevőket, és nem okoz irritációt vagy allergiát.
Hogyan enyhítsük a szúnyogcsípés tüneteit?
Ma már nagyszerű kenőcsöket lehet kapni a gyógyszertárakban, amelyek csökkentik a viszketést és segítik a csípés helyén keletkező duzzanat visszahúzódását. Ezek a kenőcsök többnyire elég sok nem kívánt összetevővel is rendelkeznek, ezért mindig gondosan olvassuk el az összetevőket. Ez azért is fontos, mert allergén anyagokat is tartalmazhatnak, melyek tovább rontják a csípés okozta kellemetlen tüneteket.
Készen kapható készítmények viszketésre
Az Aromax Moszkitó stift rovarcsípésre kellemesen és hatékonyan hűsíti, nyugtatja a sérült bőrt, csillapítja a kellemetlen viszketést.
A természetes illóolajokat tartalmaz, pl. borsosmentát és eukaliptusz oalajat, melyek hűsítő hatásúak; valamint levendula kamilla olajat, melyek nyugtatják a bőrt és hámosító hatásúak. Emellett bőrtápláló és bőrnyugtató panthenol is van benne.
Az Antivakarin krém alkalmas különböző rovarcsípések (szúnyog, pók, méh, darázs) által okozott, a medúza, csalán érintése által kiváltott, valamint az allergiás eredetű (pl. a napfény hatására megjelenő) fájdalmas viszketés csillapítására, megszüntetésére.
Gyógynövény komponensei enyhítik a csípés okozta feszülést és viszketést, megakadályozzák a duzzanat kialakulását. Különlegessége ennek a krémnek, hogy az elvakart csípésekre is nagyon jó. Segíti a hámosodást, gyorsítja a sebgyógyulást és megelőzi az elfertőződést.
Illóolajok szúnyogcsípésre
Csípés okozta viszketésnél segítenek az illóolajok is. A teafa és a borsosmenta illóolajok hűsítik a csípést és fertőtlenítőleg hatnak. Ezzel csökkentik a viszketést. Hígítatlanul ne alkalmazd, csak bőrpróba után. Ha érzékenyebb a bőröd, mindenképpen érdemes vízzel hígítani. 5 év alatti gyermekeknél azonban nem javasolt a használatuk.
Ha nincs kéznél semmilyen „ellenszer”, akkor hideg vizes borogatás vagy jegelés nyújthat gyors segítséget.
Vakarni semmiképpen nem szabad, mert a rovar által a bőr alá juttatott anyagot így szétszórjuk, így nagyobb területen keletkezik irritáció. Az elvakart csípés vérezhet és bevarasodik, nehezebben gyógyul és esztétikailag sem nyújt szép látványt. Ha koszos kézzel vagy körömmel nyúlunk hozzá, kórokozók kerülhetnek a bőr alá, melyek fertőzést vagy a seb elgennyesedését okozhatják.
Természetes szúnyog és rovarriasztók a webáruházban>>>
Szöllősi Adrienn